Վաշինգտոնը ցանկանում է ամրապնդել աջակցությունը Երևանին. Պետքարտուղար
Միացյալ Նահանգները վերանայում է Հայաստանի «խնդրանքների մի շարք»՝ որոշելու, թե ինչ քայլեր կարող է ձեռնարկել Վաշինգտոնը՝ աջակցելու Երևանին: Այսպիսի հայտարարություն է արել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը։
«Մենք վերանայում ենք Հայաստանի մի շարք խնդրանքներ՝ որոշելու, թե ավելին ինչ կարող ենք անել Հայաստանի հետ մեր աջակցությունն ու համագործակցությունն ամրապնդելու համար», - ասել է ԱՄՆ դիվանագիտության ղեկավարը ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի լսումների ժամանակ՝ չխորանալով մանրամասների մեջ։
Միաժամանակ Բլինքենը հիշեցրել է, որ ապրիլի սկզբին Բրյուսելում կայացել է իր համատեղ հանդիպումը Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Այս խորհրդակցությունները, ըստ արտաքին քաղաքականության գերատեսչության ղեկավարի, եղել են հենց նրա համար, որ պարզվի, թե էլ ինչ կարող են անել ԱՄՆ-ն ու ԵՄ-ն Հայաստանին աջակցելու համար»։ «Եվ մենք առաջ կգնանք մի շարք տարբեր ոլորտներում», - խոստացել է Բլինքենը:

Госсекретарь: Вашингтон хочет укрепить поддержку Еревана
Соединенные Штаты рассматривают «серию запросов» Армении, определяя, какие шаги Вашингтон может сделать в целях укрепления поддержки Еревана. С таким заявлением выступил  госсекретарь США Энтони Блинкен.
«Мы рассматриваем серию запросов со стороны Армении, чтобы определить, что еще можем сделать для укрепления нашей поддержки Армении и сотрудничества с нею», - сказал шеф американской дипломатии на слушаниях в комитете по иностранным делам Палаты представителей Конгресса США, не вдаваясь ни в какие детали.
При этом Блинкен напомнил, что в начале апреля в Брюсселе состоялась его совместная встреча с главой Еврокомиссии Урсулой фон дер Ляйен и премьер-министром Армении Николом Пашиняном. Эти консультации, по версии главы внешнеполитического ведомства, были проведены именно для того, чтобы выяснить, что еще США и ЕС могут сделать, чтобы поддержать Армению». «И мы будем двигаться вперед в ряде различных областей», - пообещал Блинкен.