Պաղեստինի նոր կառավարության ԱԳ նախարարը ծագումով հայ է և կին
Պաղեստինի իշխանությունները հայտարարել են նոր կաբինետի ստեղծման մասին։ Նախագահ Մահմուդ Աբասը հինգշաբթի օրը նախագահական հրամանագրով հայտարարել է նոր կառավարության կազմը։
Պաղեստինյան Wafa լրատվամիջոցը նշում է, որ նախարարների կաբինետում, ի թիվս այլոց, ներկայացված է նաև հայ նախարար։ Պաղեստինի նոր կառավարության անդամներից է Վարսեն Աղաբեկյանը, նա նշանակվել է Պաղեստինի արտաքին գործերի և էմիգրանտների հարցերով պետնախարար։
Հաղորդվում է, որ Աղաբեկյանը ծնվել է Հորդանանում 1958թ.-ին։ Նա Պաղեստինում Եկեղեցական գործերի վերահսկման Նախագահի Գերագույն կոմիտեի անդամ է: 1983 թվականին նա ստացել է մագիստրոսի կոչում ԱՄՆ Ինդիանա նահանգի Փերդյու համալսարանում, իսկ Պիտսբուրգի համալսարանի քաղաքական հարցերով դոկտորի կոչում։ 1988-2008 թվականներին աշխատել է Երուսաղեմի համալսարանում՝ որպես դոցենտ, ապա՝ դեկան։

В составе нового правительства Палестины министр- армянка
Палестинская администрация объявила о формировании нового кабинета министров. Президент Махмуд Аббас объявил в четверг в президентском указе о составе нового правительства.
Палестинское СМИ Wafa отмечает, что среди прочих в кабинете министров также представлена министр армянка. Одним из членов нового правительства Палестины является Варсен Агабекян, она назначен государственным министром иностранных дел и по делам эмигрантов Палестины.
Сообщается, что Агабекян родился в Иордании в 1958 году. Она является членом Высшего комитета президента по контролю за делами церкви в Палестине. В 1983 году она получил степень магистра в Университете Пердью, штат Индиана, США, и степень доктора политических дел в Университете Питтсбурга. В 1988-2008 годах работала в Иерусалимском университете доцентом, а затем деканом.