Ուզենք, թե չուզենք. Փաշինյանն ակնարկեց Ամուլսարի հանքի շահագործման հեռանկարը
Պետք է կայացնենք որոշումներ, ներդրումային որոշակի ծրագրերը առավել կարևոր և ընդունելի դարձնենք Հայաստանի և Հայաստանի հանրության համար: Պետք է փորձենք կայացնել այնպիսի որոշումներ, այդ թվում՝ Ամուլսարի հայտնի ներդրումային ծրագրի շրջանակներում, հաշվի առելով Հայաստանի հավասարակշռված շահերը, և պետք է փորձենք գտնել լուծումներ: Այս մասին կառավարության նիստում հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով, ուզենք, թե չուզենք՝ հանքարդյունաբերությունը շատ էական դեր է խաղում Հայաստանի տնտեսության զարգացման համար, այդ թվում անվտանգային համատեքստում:
Կառավարությունն այսօր հաստատեց Տնտեսական արձագանքման ծրագիրն ու գործողությունների նախնական պլանը:
2005-ին հանքավայրի տարածքում երկրաբանահետախուզական աշխատանքներ է կատարել «Գեոթիմ» ընկերությունը, որի հրապարակած տեղեկատվության համաձայն` հաստատված ընդհանուր պաշարներն այդտեղ կազմում են 89.376,3 հազար տոննա հանքաքար, 73,7 տոննա ոսկի, 294.367 տոննա արծաթ:

Пашинян намекнул на перспективу эксплуатации Амулсарского месторождения
Мы должны принимать решения, акцентировать внимание на некоторых инвестиционных программах, как на наиболее приоритетных для Армении и армянского общества. Мы должны принять такие решения, в том числе в рамках известной инвестиционной программы Амулсара, которые будут учитывать интересы Армении, и попытаться найти соответствующие подходы. Об этом на заседании правительства заявил премьер-министр Никол Пашинян.
По его словам, хотим мы этого или нет, горнорудная промышленность играет очень существенную роль в развитии экономики Армении, в том числе в контексте безопасности.Правительство Армении утвердило Программу экономического реагирования и предварительный план действий.
Напомним, однако, что Пашинян после прихода к власти неоднократно заявлял, что структура экономики Армении отныне должна изменится таким образом, чтобы она не зависела от горно-рудной промышленности. По словам Пашиняна, Армения из страны экспортирующей рудниковое сырье должна превратиться в промышленную страну, сама перерабатывающую данное сырье.