Տարին կավարտվի համախառն ներքին արդյունքի 7 տոկոս աճով. Տիգրան Խաչատրյան
Կառավարության այսօրվա նիստը սկսվել է 2023-2025 թվականների պետական միջնաժակետ ծախսերի ծրագրի և Հայաստանի կառավարության 2022-2026 թվականների պարտքի բեռի վերանայված, նվազեցրած ծրագիրը հաստատելու մասին հարցերի քննարկմամբ: Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն արձանագրել է, որ այս տարվա 5 ամիսների տնտեսական ցուցանիշների գնահատումը, որը կազմել է 10.2 տոկոս, թույլ է տալիս կանխատեսել, որ տարին կավարտվի համախառն ներքին արդյունքի 7 տոկոս աճով: Ֆինանսների նախարարը հայտարարել է նաև, թե 2023-2025 թվականների միջնաժամկետ ծախսային ծրագիրը ներկայացնում է հաջորդ երեք տարիների կառավարության հարկաբյուջետային քաղաքականությունն ու ծախսային քաղաքականության ռազմավարությունը։
«Կառավարության 2021-2026 թթ. ծրագրին համահունչ՝ 2023 թվականին ու հաջորդող երկու տարիներին հարկաբյուջետային քաղաքականությունն ուղղված կլինի թիրախավորված 7 տոկոս տնտեսական աճի ապահովմանը՝ շեշտադրելով պետական ներդրումների մասնաբաժնի էական մեծացումն ու ծախսերի իրականացման արդյունավետության բարձրացումը։ Դա պետք է տեղի ունենա պարտքի կառավարելիության բարձրացման ու, այդպիսով, մակրոտնտեսական կայունության երաշխավորման պայմաններում», – ասել է Տիգրան Խաչատրյանը։

К концу года ВВП Армении повысится на 7%: Министр
Высокий показатель экономической активности (10,2%), зафиксированный за 5 месяцев текущего года, позволяет предположить, что год к концу года ВВП Армении повысится на 7%. Этот показатель довольно близок к прогнозам правительства, которые лежат в основе госбюджета. Об этом на заседании правительства заявил министр финансов Армении Тигран Хачатрян.
По его словам, в ближайшие 3 года правительство будет стремиться сохранить этот показатель, чему будет способствовать объем капрасходов.
«А вот инфляция превысила прогнозируемые показатели, что в основном обусловлено повышением уровня инфляции и на мировых рынках. Дефицит бюджета сократится с 3%.
До конца 2025 года этот показатель снизится до 2,5-2,7%. Произойдет также улучшение показателей госдолга по отношению к ВВП. В 2023-2025 гг. расходный уровень бюджета будет находиться в пределах 28% ВВП, к концу 2025 года этот показатель достигнет 55-56%»,- сказал министр.
Хачатрян также отметил, что налогово-бюджетная политика на 2023-2025 гг. будет направлена на обеспечение целевого 7-процентного экономического роста, акцентировав внимание на существенном увеличении доли государственных инвестиций и повышении эффективности расходов. Это, по его словам, должно произойти в условиях повышения управляемости долга и, таким образом, гарантирования макроэкономической стабильности.