Միացյալ Նահանգները պետք է աջակցի Հայաստանին ցանկացած միջանցքից հրաժարվելու հարցում. Մայքլ Ռուբին
2020թ. նոյեմբերի 9-ին Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարները ստորագրեցին համաձայնագիր հրադադարի մասին, որը կոչված էր վերջ դնելու Արցախի՝ չճանաչված, բայց դեմոկրատական պետության (որը Արցախի հայերը ստեղծել էին իրենց ինքնավար մարզում Խորհրդային Միության փլուզումից հետո) դեմ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի 44-օրյա պատերազմին, գրել է Մայքլ Ռուբինը AEIdeas պորտալի իր հոդվածում։
Այդ համաձայնագիրը նախատեսում էր միջանցքի ստեղծում, որը պահպանելու էին ռուս խաղաղապահները՝ ապահովելու համար անխոչընդոտ կապը Հայաստանի եւ Արցախի միջեւ Լաչինով, ինչպես նաեւ «տրանսպորտային հաղորդակցությունը» Հայաստանով՝ Ադրբեջանի եւ Նախիջեւանի միջեւ Զանգեզուրով։
Ադրբեջանն այդպես էլ չկատարեց իր պարտավորություններից ոչ մեկը։ Նախ՝ 10 ամսվա ընթացքում շրջափակեցին Լաչինի միջանցքը՝ սովի մատնելով Արցախի 120 000 քրիստոնյաներին, ինչը Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն անվանեց ցեղասպանություն։ Այնուհետեւ անցած շաբաթ նրանք գրոհ ձեռնարկեցին՝ մնացած տարածքը զավթելու նպատակով, նորից միակողմանիորեն խախտելով հրադադարի ռեժիմը։ Մինչ պետքարտուղարի օգնականի պարտականությունները կատարող Յուրի Կիմը հայտարարում էր, որ ԱՄՆ-ն չի հանդուրժի որեւէ հարձակում Արցախի ժողովրդի դեմ, բայց Բայդենի վարչակարգը հենց այդպես էլ արեց։ Ադրբեջանի թելեգրամ-ալիքները հիմա սպանությունների եւ սեռական բռնության են դրդում հայ երեխաների եւ կանանց հանդեպ, ինչը հիշեցնում է «ԻՊ» գործողությունները եզիդների ցեղասպանության ժամանակ։
Ադրբեջանի բռնապետ Իլհամ Ալիեւը ցնծում է։ Նույնը վերաբերում է եւ նրա գլխավոր ուսուցչին՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին։ Երկու երկրների ղեկավարները դա տոնել են Նախիջեւանում։ Չնայած 2020թ. հրադադարի մասին համաձայնագիրը երբեք կոչ չի արել Զանգեզուրով «միջանցք» ստեղծել, ադրբեջանական պաշտոնատար անձինք ավելի հաճախ են պահանջում հենց դա։ Ռուսաստանը՝ Ադրբեջանի գլխավոր կողմնակիցն այն դեպքում, երբ Հայաստանը շրջվում է դեպի Արեւմուտք, նույնպես կողմ է հարավային Հայաստանով անցնող միջանցքին, որը նա կարող էր պահպանել, որպեսզի արդարացներ ռուսական զորքերի շարունակվող ներկայությունը տարածաշրջանում։
Միացյալ Նահանգները պետք է աջակցի Հայաստանին ցանկացած միջանցքից հրաժարվելու հարցւոմ։ Ադրբեջանի կողմից Արցախի նվաճումը զրոյացնում է 2020թ. նոյեմբերին կնքված հրադադարի համաձայնագիրը։ Զանգեզուրով ցանկացած միջանցքին համաձայնելը ազգային ինքնասպանություն կլիներ. քանի որ Ադրբեջանը եւ Թուրքիան շարունակում են շրջափակել Հայաստանը, իսկ Վրաստանը դեռ Ռուսաստանի ազդեցության տակ է, Հայաստանի ապրանքների արտահանման գլխավոր ուղին ընկած է հարավում։ Ըստ էության, միջանցքը դառնում է օղակ, որը թույլ կտա Թուրքիային, Ադրբեջանին եւ Ռուսաստանին Հայաստանի հետ անել նույնը, ինչ արեցին Արցախի հետ։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը բացահայտ հայտարարել է Հայաստանը նվաճելու իր ցանկության մասին։
Կիմը եւ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանթա Փաուերը մեկնել են Հայաստան, քանի որ երկրում Արցախից փախստականների հոսք է սկսվել, բայց Հայաստանը Բայդենի վարչակազմի առաքինության ազդանշանների կարիքը չունի։ Ադրբեջանը հետեւողականորեն խաղում է Բայդենի հետ, իսկ Ալիեւը լուրջ չի ընդունում ոչ Կիմին, ոչ Փաուերին։
Եթե Սպիտակ տունը լուրջ մտադրված է պաշտպանել Հայաստանին, պետք է դիտարկի սեփական ուժերի տեղակայման հնարավորությունը, համենայն դեպս՝ ժամանակավոր հիմքով, Հայաստանի հարավում։ Գուցե, հիմա ճիշտ ժամանակն է տարածաշրջանում բազմաշաբաթյա զորավարժություններ անցկացնելու համար։ Երբեմն կանխիչ տեղակայումը, հնարավոր է՝ ամերիկյան զորքերի մասնակցությամբ, թեկուզ հումանիտար ուղղվածությամբ, կարող է խանգարել Ադրբեջան-Թուրքիա-Ռուսաստան եռյակի՝ աշխարհում հնագույն քրիստոնյա ազգին արմատախիլ անելու ջանքերի հաջորդ փուլին։

Соединенным Штатам следует поддержать Армению в отказе от любого коридора: Майкл Рубин
9 ноября 2020 года лидеры Азербайджана и Армении подписали соглашение о прекращении огня, призванное положить конец 44-дневной войне Азербайджана и Турции с Арцахом, непризнанным, но демократическим государством, которое армяне Нагорного Карабаха создали в своем в автономном регионе после падения Советский Союз, пишет Майкл Рубин в своей статье на портале AEIdeas.
Это соглашение предусматривало создание коридора, охраняемого российскими миротворцами, для обеспечения беспрепятственного доступа между Арменией и Арцахом через Лачин, а также «транспортного сообщения» через Армению между Азербайджаном и Нахиджеваном через Зангезур.
Азербайджан так и не выполнил ни одно из своих обязательств. Во-первых, в течение 10 месяцев они блокировали Лачинский коридор, моря голодом 120 000 христиан Арцаха, что бывший прокурор Международного уголовного суда Луис Морено Окампо назвал геноцидом. Затем на прошлой неделе они предприняли атаку с целью завоевать остальную территорию, снова в одностороннем порядке нарушив режим прекращения огня. В то время как исполняющая обязанности помощника госсекретаря Юри Ким заявила, что США не потерпят никаких нападений на народ Нагорного Карабаха», но администрация Байдена сделала именно это. Телеграмм-каналы Азербайджана теперь подстрекают к убийствам и сексуальному насилию в отношении армянских детей и женщин, что напоминает действия «ИГ» во время геноцида езидов.
Диктатор Азербайджана Ильхам Алиев торжествует. То же самое относится и к его главному наставнику, президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану. Лидеры двух стран отпраздновали это в Нахиджеване. Хотя соглашение о прекращении огня 2020 года никогда не призывало к созданию «коридора» через Зангезур, азербайджанские официальные лица все чаще требуют именно этого. Россия, главный сторонник Азербайджана в то время, когда Армения поворачивает на Запад, также выступает за коридор через южную Армению, который она могла бы охранять, чтобы оправдать продолжающееся присутствие российских войск в регионе.
Соединенным Штатам следует поддержать Армению в отказе от любого коридора. Завоевание Азербайджаном Нагорного Карабаха аннулирует соглашение о прекращении огня, заключенное в ноябре 2020 года. Согласиться на любой коридор через Зангезур было бы национальным самоубийством: поскольку Азербайджан и Турция продолжают блокировать Армению, а Грузия все больше находится под влиянием России, главный путь экспорта товаров Армении лежит на юге. По сути, коридор становится петлей, позволяющей Турции, Азербайджану и России сделать с Арменией то же, что они сделали с Нагорным Карабахом. Тем временем президент Азербайджана Ильхам Алиев открыто заявил о своем желании завоевать Армению.
Ким и глава Агентства США по международному развитию Саманта Пауэр отправились в Армению, поскольку в страну хлынут беженцы из Нагорного Карабаха, но Армения не нуждается в сигналах добродетели администрации Байдена. Азербайджан последовательно играл с Байденом, а Алиев не воспринимает всерьез ни Ким, ни Пауэр.
Если Белый дом серьезно намерен защитить Армению, он рассмотрит возможность размещения своих собственных сил, по крайней мере на временной основе, на юге Армении.  Возможно, сейчас самое время провести в регионе многонедельные учения. Иногда превентивное развертывание, возможно, с участием американских войск, хотя и с гуманитарной направленностью, может помешать следующему этапу усилий тройки Азербайджан-Турция-Россия по искоренению старейшей христианской нации в мире.