Շփումներն Ալմաթիում ընթանում են եռակողմ պայմանավորվածությունների հունով. Զախարովա
Պաշտոնական Մոսկվան ողջունում է Ալմաթիում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների բանակցությունները: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ:
«Մենք ողջունում ենք մայիսի 10–11-ը Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների՝ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների անցկացումը։ Սա ևս մեկ քայլ է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության, բարգավաճման հասնելու ճանապարհին։ Մենք աջակցում ենք Ղազախստանի ջանքերին այդ ուղղությամբ։ Անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ ենք ամեն կերպ աջակցել գործընկերներին»,– ասել Է Զախարովան։
Նա կարևոր է համարում, որ Ալմաթիում շփումները ընթանում են ՌԴ-ի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ պայմանավորվածությունների հիման վրա, որոնցով սահմանվել է հայ–ադրբեջանական կարգավորման գործընթացի «ճանապարհային քարտեզը»:

Захарова: Контакты в Алматы идут в русле комплекса трехсторонних договоренностей лидеров РФ, Армении и Азербайджана
Москва приветствует переговоры министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Алматы. Об этом на еженедельном брифинге заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова .
«Мы приветствуем проведение 10-11 мая переговоров глав МИД Армении и Азербайджана по мирному договору. Это еще один шаг на пути к достижению устойчивого мира, процветания на Южном Кавказе. Мы поддерживаем усилия Казахстана на этом направлении. При необходимости готовы оказать всяческое содействие партнерам», - сказала Захарова.
Она считает важным, что контакты в Алматы идут в русле комплекса трехсторонних договоренностей лидеров РФ, Армении и Азербайджана, которые определили «дорожную карту» процесса армяно-азербайджанской нормализации.