Սեպտեմբերի 12-ից ՌԴ քաղաքացիների մուտքը ԵՄ կթույլատրվի միայն ընտանեկան հանգամանքներով. մանրամասներ
ԵՄ խորհուրդը ուրբաթ վերջնականապես հաստատել է ավելի վաղ ընդունված որոշումը՝ Ռուսաստանի հետ պարզեցված վիզային ռեժիմի ամբողջական դադարեցման մասին։ Սեպտեմբերի 12-ից ՌԴ-ից քաղաքացիների մուտքը ԵՄ կթույլատրվի միայն ընտանեկան հանգամանքներով, ինչպես նաև լրագրողներին։ Այս մասին ասված է Խորհրդի տարածած հայտարարությունում։
Հաղորդվում է, որ որոշման գործողության սկսվելուց հետո Ռուսաստանի քաղաքացիների նկատմամբ կկիրառվեն վիզաների տրամադրման ընդհանուր կանոններ. վիզայի արժեքը կկազմի 80 եվրո, լրացուցիչ փաստաթղթեր կպահանջվեն վիզայի հարցման համար:
Վիզաների տրամադրման ժամկետները կավելանան մինչև 15 օրով, որոշ դեպքերում՝ մինչև 45 օրով, իսկ ռուս տուրօպերատորները մտավախություն ունեն, որ վատագույն դեպքում՝ մինչև 6 ամիս։ Ստանալ երկարաժամկետ եւ բազմակի վիզաներ կլինի շատ ավելի բարդ։
Սպասվում է, որ ռեժիմի կասեցման մասին որոշումն ուժի մեջ կմտնի սեպտեմբերի 12-ից ԵՄ պաշտոնական ամսագրում հրապարակվելուց հետո:

С 12 сентября въезд в ЕС из России будет разрешен только по семейным обстоятельствам и журналистам
С 12 сентября въезд в ЕС из России будет разрешен только по семейным обстоятельствам и журналистам. Совет ЕС утвердил полную приостановку соглашения Евросоюза с Россией об упрощенном визовом режиме. Говорится в распространенном заявлении Совета.
Сообщается, что после начала действия решения к гражданам России будут применяться общие правила выдачи виз: стоимость визы составит 80 евро, потребуются дополнительные документы для запроса визы.
Сроки выдачи виз увеличатся до 15 дней, в некоторых случаях - до 45 дней, а российские туроператоры опасаются, что в худшем случае - и до 6 месяцев. Получить долгосрочные и многократные визы станет намного сложнее, обычным станет выдача однократного шенгена строго под даты поездки.
Ожидается, что решение о приостановке режима вступит в силу с 12 сентября после публикации в официальном журнале ЕС.