Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները բանակցություններ չեն վարել Սանկտ Պետերբուրգում․ Պեսկով
Երեւանը եւ Բաքուն ընթանում են խաղաղության պայմանագիրը վերջնագծի հասցնելու ուղղությամբ, հուսով ենք, որ այն կկնքեն որքան հնարավոր է շուտ, ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, տեղեկացրել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Մենք իսկապես փաստում ենք, որ երկրներն ընթանում են խաղաղության պայմանագիրը վերջնագծի հասցնելու ուղղությամբ։ Մենք հուսով ենք, որ դա տեղի կունենա որքան հնարավոր է շուտ։ Իհարկե, ոչ ի վնաս որակի։ Ուստի մենք բոլորի հետ միասին սպասում ենք, թե երբ այդ աշխատանքը կավարտվի։ Գլխավորն այն է, որ մենք տեսնում ենք քաղաքական կամքի առկայություն երկու կողմում՝ թե՛ Բաքվում, թե՛ Երեւանում։ Եվ իհարկե, մենք դրան աջակցում ենք»,- ասել է Պեսկովը լրագրողներին։
Նա նշել է, որ խաղաղության պայմանագրի կնքումը օգտակար կլինի ինչպես երկու երկրների, այնպես էլ ամբողջ տարածաշրջանի խաղաղության եւ կայունության համար։
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարները չեն բանակցել Պետերբուրգում, բայց բոլորը կարճ շփումների հնարավորություն ունեին ոտքի վրա, նշել է Պեսկովը։
«Ոչ, երեկ նրանք բանակցություններ չեն անցկացրել։ Բայց միշտ նման միջոցառումները, եւ ԱՊՀ ոչ պաշտոնական գագաթաժողովը՝ այդ թվում, լավ հնարավորություն են ոտքի վրա, կարճ շփումների համար։ Այդպես եղավ նաեւ այս անգամ։ Բոլորը միմյանց հետ ոտքի վրա շփվելու հնարավորություն ունեին ինչ-որ հիմնական պահերի վերաբերյալ»,- ասել է Պեսկովը։

РФ видит политическую волю Еревана и Баку к заключению мирного договора։ Песков
Ереван и Баку движутся в сторону финализации мирного договора, надеемся, что заключат его как можно раньше, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает РИА Новости.
«Мы действительно констатируем, что страны движутся в сторону финализации работы над мирным договором. Мы надеемся, что это произойдет как можно раньше. Конечно, не в ущерб качеству. Поэтому мы вместе со всеми ждем, когда эта работа будет завершена. Главное, мы видим наличие политической воли у двух сторон - и у Баку, и у Еревана. И конечно, мы это поддерживаем», - сказал Песков журналистам.
Он отметил, что заключение мирного договора будет полезно как для двух стран, так и для стабильности и мира во всем регионе.
Лидеры Армении и Азербайджана не проводили переговоры в Петербурге, но у всех была возможность для кратких контактов на ногах, уточнил Песков.
«Нет, переговоров вчера они не проводили. Но всегда подобные мероприятия и неформальный саммит СНГ, в том числе, представляют собой хорошую возможность для кратких контактов на ногах. Так и было на этот раз. Все имели возможность пообщаться друг с другом на ногах по каким-то основным моментам», - сказал Песков.