ՌԴ եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները քննարկել են Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորումը
ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հաստատել են Բաքվի եւ Երևանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման ջանքերի ավելացման անհրաժեշտությունը։
«Տարածաշրջանային խնդիրների վերաբերյալ բանավեճի համատեքստում հաստատվել է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման ջանքերն ավելացնելու անհրաժեշտությունը եռակողմ պայմանավորվածությունների հիման վրա, որոնք ընդունվել են 2020-2022թ. բարձր մակարդակով»,- նշվել է Ռուսաստանի ԱԳ կայքում հրապարակված հաղորդագրությունում։
Գերատեսչությունում նշել են, որ կողմերը անդրադարձել են նաեւ «երկկողմ կապերի ակտուալ հարցերին»։ «Քննարկվել են հետագա համատեղ քայլերը Ռուսաստանի Դաշնության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ 2022թ. փետրվարի 22-ի դաշնակցային փոխգործակցության մասին հռչակագրի դրույթների իրականացման վերաբերյալ»,- ավելացրել են նախարարությունում։
«Կողմերը կարծիքներ են փոխանակել մի շարք միջազգային եւ տարածաշրջանային հարցերի վերաբերյալ, որոնք փոխադարձ հետաքրքրություն են ներկայացնում, ներառյալ համագործակցության խնդիրները կասպյան հնգյակի շրջանակում»,- ամփոփել են ՌԴ ԱԳՆ-ում։

Главы МИД РФ и Азербайджана обсудили нормализацию отношений между Баку и Ереваном
Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров и глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов подтвердили на встрече необходимость наращивания усилий по нормализации отношений между Баку и Ереваном.
«В контексте дискуссии по региональной проблематике подтверждена необходимость наращивания усилий по нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией на основе комплекса трехсторонних договоренностей на высшем уровне 2020-2022 годов», - говорится в опубликованном на сайте МИД России сообщении по итогам встречи.
В ведомстве отметили, что стороны также затронули «актуальные вопросы двусторонних связей». «Обсуждены дальнейшие совместные шаги по реализации положений Декларации о союзническом взаимодействии между Российской Федерацией и Азербайджанской Республикой от 22 февраля 2022 года», - добавили в министерстве.
«Стороны обменялись мнениями по ряду других международных и региональных вопросов, представляющих взаимный интерес, включая проблематику сотрудничества в рамках каспийской «пятерки», - заключили в МИД РФ․