ՌԴ ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է Վլադիմիր Պուտինի խոսքերը Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի վերաբերյալ
Գիտե՞ք, այս թեզերը պարբերաբար հնչում են կամ ավելի լավ է ասել՝ Հայաստանի կողմից նետվում են տեղեկատվական տարածություն և գլոբալ տարածություն։ Այս մասին ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես կմեկնաբանի «հայկական մամուլում տարածված այն թեզը, թե ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը իբր ԼՂ-ն Ադրբեջանի մաս է ճանաչել դեռ 2020 թվականին»։«Ռուսական ղեկավարության խոսքերն ու գործողությունները բացարձակապես անամոթաբար խեղաթյուրված են։ Թույլ տվեք ևս մեկ անգամ փաստեր ներկայացնել, թե ինչպես են զարգացել իրադարձությունները. ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մասնակցության արդյունքում 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին եռակողմ բարձր մակարդակի հայտարարություն է ընդունվել Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի և բոլոր ռազմական գործողությունների վերաբերյալ։
Միևնույն ժամանակ, այսպես կոչված, ջենթլմենական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարների միջև՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցի որոշումը հետագա սերունդներին հետաձգելու վերաբերյալ։ Ես մի քանի մեջբերումներ կանեմ Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահից. Իսկ 2020 թվականի նոյեմբերի 17-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ Պուտինը ուշադրություն հրավիրեց այն փաստի վրա, որ անգամ Հայաստանը չճանաչեց Ղարաբաղի անկախությունը։ Միջազգային իրավունքի տեսանկյունից Ադրբեջանը վերադարձնում էր տարածքներ, որոնք համաշխարհային հանրությունը համարում էր ադրբեջանական տարածք։ Միաժամանակ նա նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը լուծված չէ, և կողմերը պայմանավորվել են պահպանել ստատուս քվոն»։
Մյուս կողմից, ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը ուշադրություն հրավիրեց այն փաստի վրա, որ Պրահայում կայացած գագաթնաժողովի ժամանակ հենց Հայաստանն է ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղը որպես ադրբեջանական տարածք։ 2022 թվականի հոկտեմբերին Պրահայում ԵՄ հովանու ներքո կայացած գագաթնաժողովում Հայաստանը ճանաչեց Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, ներառյալ Ղարաբաղը որպես դրա մաս։

МИД РФ прокомментировал слова Владимира Путина о статусе Нагорного Карабаха
Вы знаете, эти тезисы звучат, а наверное лучше сказать вбрасываются информационное пространство Арменией и в общемировое пространство, периодически. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, отвечая на вопрос о том, что как она прокомментирует «продвигаемый в армянских СМИ тезис о том, что президент РФ Владимир Путин якобы еще в 2020 году признал принадлежность Нагорного Карабаха Азербайджану».
«Абсолютно бессовестно перевираются слова, действия российского руководства. Давайте, я еще раз приведу факты того, как развивались события: в результате участия президента РФ Владимира Путина 9 ноября 2020 года было принято трехстороннее заявление на высшем уровне о прекращении огня и всех военных действий в зоне Нагорно Карабахского конфликта. При этом между лидерами Армении, Азербайджана и РФ была достигнута, так называемая джентльменская договоренность о том, чтобы отложить решение вопроса об определении статуса Нагорного Карабаха будущим поколениям. Я приведу несколько цитат президента РФ. А 17 ноября 2020 года в ходе пресс-конференции Путин обратил внимание на то, что даже Армения не признала независимость Карабаха. С точки зрения международного права Азербайджан возвращал территории, которые мировое сообщество считало азербайджанской территорией. При этом он отметил, что окончательный статус Нагорного Карабаха не урегулирован, а стороны договорились сохранить статус-кво».
С другой стороны, представитель МИД РФ обратила внимание на то, что именно Армения в ходе саммита в Праге признала Нагорный Карабах азербайджанской территорией. Армения признала территориальную целостность Азербайджана, включая Карабах в его составе на саммите под эгидой ЕС в октябре 2022 года в Праге.
Напомним, что после 44-дневной войны в Арацхе (Нагорный Карабах) 17 ноября 2020 года президент РФ Владимир Путин на большой пресс-конференции заявил: « С международно-правовой точки зрения Карабах — часть Азербайджана, однако в реальности ситуация сложнее. «Здесь у каждой стороны своя правда»,— сказал президент.
22 ноября 2020 года в в эфире программы «Москва. Кремль. Путин» на телеканале «Россия 1» https://www.vesti.ru/article/2488891 Владимир Путин заявил: «Армения же не признала независимость и суверенитет Нагорного Карабаха. Это означало, что, с точки зрения международного права, и Нагорный Карабах, и все прилегающие к нему районы являлись и являются неотъемлемой частью территории Азербайджанской республики».