ՔՊ-ն հետաքրքրված է «Եդինայա Ռոսիա»-ի հետ համագործակցության ընդլայնմամբ. Արշակյան
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը սեպտեմբերի 6-ին հանդիպեց ՌԴ սենատոր, «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության գլխավոր խորհրդի քարտուղարի տեղակալ, կուսակցության գլխավոր խորհրդի նախագահության միջազգային գործունեության հանձնաժողովի նախագահ Անդրեյ Կլիմովի հետ:
Հանդիպմանը մասնակցեց ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը:
Ողջունելով հյուրին՝ ԱԺ փոխնախագահը բարձր գնահատեց Ռուսաստանի Դաշնության հետ ռազմավարական և դաշնակցային համագործակցության զարգացումը բոլոր ուղղություններով և կարևորեց խորհրդարանական փոխգործակցության խորացումը:
Հակոբ Արշակյանն անդրադարձավ Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմի հետևանքներին, որոնք մինչ օրս հաղթահարված չեն, Ադրբեջանը չի կատարում 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած իր պարտավորությունները և չի վերադարձնում հայ ռազմագերիներին ու գերեվարված անձանց: ԱԺ նախագահի տեղակալը երախտագիտություն հայտնեց ռուսական կողմին՝ վերոնշյալ խնդիրների լուծման հարցում կանոնավոր օժանդակություն ցուցաբերելու համար:
Հակոբ Արշակյանը վստահեցրեց, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը հետաքրքրված է «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության հետ երկարատև համագործակցության ընդլայնմամբ:
Անդրեյ Կլիմովը երկկողմ խորհրդարանական հարաբերությունների խորացման գործում կարևորեց բարեկամական խմբերի ակտիվ գործակցությունը: Հյուրն անդրադարձավ անվտանգության ապահովման խնդիրներին, աշխարհում տեղի ունեցող գլոբալ փոփոխությունների մարտահրավերներին, միջկուսակցական կապերի խթանման անհրաժեշտությանը:

«Гражданский договор» заинтересован в расширении сотрудничества с «Единой Россией»: Аршакян
6 сентября вице-спикер Национального Собрания Армении Акоп Аршакян встретился с заместителем секретаря Генерального совета партии «Единая Россия», председателем Комиссии по международной деятельности Президиума Генерального совета партии, сенатором Андреем Климовым. Во встрече принял участие председатель Постоянной комиссии НС РА по государственно-правовым вопросам, представитель наблюдательской миссии НС РА на предстоящих парламентских выборах в РФ Владимир Варданян.
Приветствуя гостя, вице-спикер НС высоко оценил процесс развития стратегического и союзнического сотрудничества с РФ по всем направлениям и подчеркнул важность углубления парламентского взаимодействия. Аршакян обратился к последствиям развязанной Азербайджаном в Арцахе 44-дневной войны, подчеркнув, что Баку отказывается выполнять взятые на себя обязательства в рамках трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и не возвращает армянских пленных.
Заместитель председателя НС выразил признательность российской стороне за регулярное содействие в решении вышеуказанных проблем. Акоп Аршакян заверил, что партия «Гражданский договор» заинтересована в расширении долгосрочного сотрудничества с партией «Единая Россия». Андрей Климов, в свою очередь, подчеркнул важность активного сотрудничества групп дружбы парламентов двух стран в рамках двусторонних парламентских отношений. Гость обратился к проблемам обеспечения безопасности, глобальным вызовам в свете изменений в мире, необходимости стимулирования межпартийных связей.