Քննարկվում է Տիգրան Ավինյանին Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի տնօրեն նշանակելու հարցը
Ներկայումս քննարկվում է նախկին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանին Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի տնօրեն նշանակելու հարցը։
«Այո, այդ հարցը քննարկվում է։ Նա քաղաքական թիմի անդամ է և պետք է լինեն մարդիկ, ովքեր լավագույնս կներկայացնեն Հայաստանի շահերն այդ կազմակերպությունում»,-ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը ՝ անդրադառնալով շրջանառվող լուրերին։
Նշենք, որ Ավինյանը նոր կառավարությունում տեղ չի գտել, քանի որ դեմ է եղել խորհրդարանական ընտրություններում իշխող կուսակցության համամասնական ցուցակում խոշոր գործարարներին ընդգրկելուն։ «Մենք պետք է հավատարիմ մնանք քաղաքականությունից բիզնեսը տարանջատելու մեր խոստումներին», - հայտարարել է Ավինյանը:
Նշենք, որ վերջերս Հայաստանի ամենախոշոր ձեռնարկության ՝ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային գործարանի բաժնետերերի կազմում տեղի են ունեցել փոփոխություններ։ Այսպես, բաժնետոմսերի 60% - ը անցել է ռուսական «Գեոպրոմայնինգ» ընկերության սեփականատերերին, որոնք, իրենց հերթին այդ բաժնետոմսերի 25% - ը (ընդհանուր բաժնետոմսերի 15% - ը) նվիրել են Հայաստանի կառավարությանը։ Այս փոփոխություններն ու որոշումները անակնկալ էին ինչպես հայ հանրության, այնպես էլ ԶՊՄԿ մյուս բաժնետերերի համար։
Նշենք, որ կոմբինատի բաժնետոմսերի 12.5-ական տոկոսը պատկանում է Մհեր Պոլոսկովին եւ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վահե Հակոբյանի եղբորը ՝ Կարեն Հակոբյանին: Իսկ բաժնետոմսերի 15% - ը կոմբինատի աշխատակիցների սեփականությունն է։

Обсуждается вопрос назначения экс-вице-премьера Тиграна Авиняна директором Зангезурского медно-молибденового комбината
В настоящее время обсуждается вопрос назначения экс-вице-премьера Тиграна Авиняна директором Зангезурского медно-молибденового комбината.
«Да, этот вопрос обсуждается. Он является членом политической команды и должны быть люди, которые наилучшим образом будут представлять интересы Армении в данной организации»,-сказал в беседе с журналистами в НС руководитель аппарата премьер-министра РА Араик Арутюнян, комментируя муссируемые слухи.
Отметим, что Авинян в новом правительстве не нашел места, поскольку был против включения крупных бизнесменов в пропорциональный список правящей партии на парламентских выборах. «Мы должны оставаться верными своим обещаниям о разделении бизнеса от политики», - заявил Авинян.
Отметим, что недавно в составе акционеров самого крупного предприятия Армении – Зангезурского медно-молибденового завода произошли изменения. Так, 60% акций перешли собственникам российского «Геопромайнинг», которые, в свою очередь, подарили 25% из этих акций (15% от общих акций) правительству Армении. Данные изменения и решения во многом оказались сюрпризом как для армянской общественности, так и остальных акционеров ЗММК. Отметим, что по 12.5% акций комбината принадлежат Мгеру Полоскову и брату депутата от фракции «Айастан» Ваге Акопяна Карену Акопяну. 15% же акций является собственностью сотрудников комбината.