Փաշինյանը 6 ժամ թռչում է Գրանադա՝ անհասկանալի հանդիպման, բայց 2-3 ժամով Բիշքեկ գալ չի կարո՞ղ. Ալիեւ
Եթե Մոսկվայի միջնորդությունը Բաքվի եւ Երեւանի հարաբերությունների կարգավորման հարցում մերժվի հայկական կողմից, ապա այլընտրանքը կարող են լինել ուղիղ բանակցությունները Ադրբեջանի եւ Հայաստանի արտգործնախարարների միջեւ։ Այս մասին ասել է  Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը։
«Հոկտեմբերի 12-ին ռուսական կողմի առաջարկով պետք է տեղի ունենար Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը Բիշքեկում։ Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությունը մենք ընկալում ենք երախտագիտությամբ, քանի որ Ռուսաստանը՝ մեր հարեւանն ու դաշնակիցը, ինչպես նաեւ Հայաստանի դաշնակիցը, գտնվում է մեր տարածաշրջանում, ի տարբերություն նրանց, որոնք հազարավոր կիլոմետրեր հեռու են։ Մենք այս առաջարկը դրական ենք ընկալել, եւ մեր արտաքին գործերի նախարարը  պատրաստ է հանդիպել ռուս եւ հայ գործընկերների հետ։ Ցավոք, հայկական կողմը այդ հանդիպումից հրաժարվել է։ Եվ ահա հիմա հարց է ծագում. ցանկանո՞ւմ է արդյոք Հայաստանը խաղաղություն։ Ես կարծում եմ, որ ոչ, որովհետեւ եթե խաղաղություն ցանկանար, չէր հրաժարվի այդ հնարավորությունից։ Հայաստանի վարչապետը 6 ժամ թռչում է Գրանադա, մասնակցում այնտեղ անհասկանալի հանդիպման, որտեղ քննարկվում է Ադրբեջանն առանց Ադրբեջանի, իսկ 2-3 ժամով Բիշքեկ թռչել չի կարող, կարեւոր գործեր ունի»,- նշել է նա։
Ալիեւը հավաստիացրել է, որ Բաքուն պատրաստ է «շարունակել աշխատել խաղաղության պայմանագրի ուղղությամբ»։ «Եթե հայկական կողմը մերժի Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությունը, կարծում եմ, որ այլընտրանք կարող են լինել ուղիղ բանակցությունները Ադրբեջանի եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների միջեւ։ Որեւէ այլ հարթակ մենք կդիտարկենք՝ հաշվի առնելով այն երկրների վերաբերմունքը, որոնք առաջարկում են իրենց ծառայությունները ոչ թե Ադրբեջանի, այլ միջազգային իրավունքի ճշմարտացիությանը»,- նշել է նա։

Алиев: Пашинян 6 часов летит в Гранаду на непонятную встречу, а на 2-3 часа в Бишкек прилететь не может?
Если посредничество Москвы в нормализации отношений Баку и Еревана будет отвергнуто армянской стороной, альтернативой могут стать прямые переговоры между министрами иностранных дел Азербайджана и Армении. Об этом заявил азербайджанский президент Ильхам Алиев.
«12 октября предложению российской стороны должна была состояться встреча министров иностранных дел России, Азербайджана и Армении в Бишкеке. Посредничество Российской Федерации мы воспринимаем с благодарностью, поскольку Россия – наш сосед и союзник, а также союзник Армении, эта страна находится в нашем регионе, в отличие от тех, кто находится за тысячи километров. Мы восприняли позитивно это предложение, и наш министр иностранных дел готов был встретиться с российским и армянским коллегами. К сожалению, армянская сторона от этой встречи отказалась. Вот теперь вопрос возникает: хочет ли Армения мира? Я думаю, что нет, потому что, если бы хотела мира, не отказывалась бы от этой возможности. Премьер-министр Армении 6 часов летит в Гранаду, участвует там в непонятной встрече, где обсуждается Азербайджан без Азербайджана, а 2-3 часа в Бишкек прилететь он не может, у него важные дела», - отметил он.
Алиев заверил, что Баку готов «продолжать работать над мирным договором». «В случае если посредничество Российской Федерации армянской стороной будет отвергнуто, думаю, что альтернативой могут являться прямые переговоры между министрами иностранных дел Азербайджана и Армении. Какие-либо другие площадки будут нами анализироваться с учетом отношения тех стран, которые предлагают свои услуги, к правде – не к Азербайджану, а к правде и к международному праву», - отметил он.