ՄԻԵԴ-ը հայ գերիների մասին տեղեկությունների համար Ադրբեջանին 4 օր ժամանակ է տվել. ցուցակ
Իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը ֆեյսբուքյան էջում նոր տեղեկություններ է հայտնել Եվրոպական դատարանում հայ գերիների իրավունքների պաշտպանության մասին:
«27.09.2020թ. վաղ առավոտյան Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ նախաձեռնված լայնամասշտաբ պատերազմի ընթացքում գերության մեջ հայտնված զինվորական ծառայողի իրավունքների պաշտպանության գործով Եվրոպական դատարանը բավարարել է մեր դիմումները և որոշել է կիրառել հրատապ միջոց։ Գերության մեջ հայտնված անձինք են՝
Սամվել Ասատրյանը,
Արսեն Կարապետյանը,
Նորիկ Արաքելյանը,
Գեղամ Էլիբեկյանը,
Վահե Աբրահամյանը,
Հովսեփ Սահակյանը,
Սամվել Քաստակցյանը,
Սամվել Կնազյանը,
Էդիկ Տոնոյանը,
Վալերի Հայրապետյանը,
Հարություն Գևորգյանը,
Արման Հարությունյանը,
Միքայել Մարտիրոսյանը,
Լյուդվիգ Մկրտչյանը,
Պետրոս Ղազարյանը,
Սարգիս Սողոմոնյանը և
Խաչիկ Հակոբյանը:
Հիշեցնենք, որ հայ գերիների ընտանիքի անդամների անունից դիմումներ են ներկայացվել Եվրոպական դատարան՝ կյանքի և անմարդկային վերաբերմունքից զերծ լինելու իրավունքները պաշտպանելու մասին հրատապ միջոց կիրառելու պահանջով:
Եվրոպական դատարանը Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջել է փաստաթղթավորված տեղեկություն նրանց գերեվարման փաստի, գտնվելու վայրի, պահման պայմանների և բժշկական սպասարկման վերաբերյալ: Դատարանը պահանջվող տեղեկությունը տրամադրելու համար ժամկետ է սահմանել մինչև՝ 27.11.2020թ:
Դատարանը որոշումները կայացրել է՝ արձանագրելով, որ Ադրբեջանի կառավարությունը Դատարանի սահմանված ժամկետում, չի ներկայացրել հիմնավոր և արժանահավատ տեղեկություններ»,- գրել է նա։

Азербайджан не представил в ЕСПЧ сведения об армянских пленных
Адвокаты Сирануш Саакян и Артак Зейналян представили информацию о защите прав армянских пленных в Европейском суде. "По делу о защите прав военнопленных, оказавшихся в ходе инициированной Азербайджаном широкомасштабной войны против Арцаха на территории АР, Европейский суд удовлетворил наши заявления и решил применить срочную меру.
В плену оказались:
Самвел Асатрян, Арсен Карапетян, Норик Аракелян, Гегам Элибекян, Ваге Абрамян, Овсеп Саакян, Самвел Кастакцян, Самвел Князян, Эдик Тоноян, Валерий Айрапетян, Арутюн Геворгян, Арман Арутюнян, Микаел Мартиросян, Людвиг Мкртчян, Петрос Казарян, Саркис Согомонян, Хачик Акопян.
Напомним, что от имени членов семьи армянских пленных были представлены заявления в Европейский суд с требованием применения срочной меры по защите прав на жизнь и человеческое отношение. Европейский суд потребовал от правительства Азербайджана документированную информацию об их пленении, местонахождении, условиях содержания и медицинском обслуживании.
Суд установил срок для предоставления требуемой информации до 27 ноября 2020 года. Суд принял решения, констатировав, что правительство Азербайджана в установленный срок не представило обоснованных и достоверных сведений",- говорится в сообщении.