Միավորված ազգերի կազմակերպության մշտական համակարգողի պաշտոնակատարին խիստ բողոքի հայտագիր է ներկայացվել. ՀՀ ԱԳՆ
Մարտի 19-ին Հայաստանում Միավորված ազգերի կազմակերպության մշտական համակարգողի պաշտոնակատար Լիլա Պիտերս Յահիան հրավիրվել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն։
Հանդիպման ընթացքում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնակատարին հայտնվել է, որ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի ներգրավումը մարտի 18-ին Շուշի քաղաքում կազմակերպված միջոցառմանը, և այդ կապակցությամբ ներկայացվել է արտաքին գործերի նախարարության բողոքի հայտագիրը։
Արտաքին գործերի նախարարությունը պահանջել է Միավորված ազգերի կազմակերպությունից քայլեր ձեռնարկել՝ վերականգնելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում ՄԱԿ-ի չեզոք դիրքորոշումը։
Նշենք, որ երեկ Ադրբեջանը ՄԱԿ-ին իր անդամակցության 30-ամյակի վերաբերյալ տոնական միջոցառում էր կազմակերպել բռնազավթված Շուշիում, որին մասնակցելու էին հրավիրված նաև ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչները։ Այս առնչությամբ՝ իր բողոքի ձայնն էր բարձրացրել նաև Արցախի ԱԳՆ-ն։

МИД РА вручил ноту исполняющей обязанности постоянного координатора Организации объединенных наций в Армении
19 марта исполняющая обязанности постоянного координатора ООН в Армении Лила Питерс Яхиа была приглашена в Министерство иностранных дел Армении.
Как сообщает МИД РА, в ходе встречи и. о. постоянного координатора ООН было сообщено, что Министерство иностранных дел Армении строго осуждает участие офиса ООН в Азербайджане в мероприятие, организованное 18 марта в городе Шуши, в связи с чем была представлена нота Министерства иностранных дел РА.Министерство иностранных дел потребовало от Организации Объединенных Наций предпринять шаги для восстановления нейтральной позиции ООН в процессе нагорно-карабахского конфликта.
Отметим, что вчера Азербайджан в оккупированном Шуши организовал праздничное мероприятие по случаю 30-летия своего членства в ООН, на которое были приглашены также представители ООН. В связи с этим, свой протест вырзило также МИД Арцаха.