Մեր տեղը` ձևավորվող աշխարհքաղաքական դաշինքներում․ Արմեն Գևորգյան
Տարածաշրջանային ռազմավարական համագործակցության նոր բանաձևերի և ձևաչափերի շուրջ ինտենսիվ քննարկումներ են ընթանում։ Շատ կարևոր է՝ այդ բանաձևերի հետևում նկատել բոլոր դերակատարների հիմնական ձգտումներն ու ցանկությունները, ինչպես նաև` կարողանալ կողմնորոշվել սեփական ռազմավարական պատկերացումների հարցում։ Այս մասին ասված է «Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի ներկայացրած ՀՀ ԱԺ Տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Գևորգյանի հոդվածում․
«Գլոբալ առումով մեզ հետ կապված առկա է երկու հոսանք․
- տարածաշրջանում իր ազգային ռազմավարական շահերն ամրապնդելու և առաջատար դիրքերը պահպանելու՝ Ռուսաստանի ցանկությունը,
- Ռուսաստանին տարածաշրջանից դուրս մղելու ձգտումը։ Հենց այս գլոբալ գործընթացներն են կանխորոշելու այսպես կոչված 3+1 բանաձևի փոխակերպումը 3+3+2 բանաձևի՝ 3+3-ի միջոցով, և կամ՝ այն թողնելու անփոփոխ։ 3+3+2 բանաձևում կարող են փոփոխական լինել վերջին երկուսը․ այն կարող է ներառել ԱՄՆ-ը և ԵՄ-ն, կամ Հնդկաստանն ու Չինաստանը։ (Այս բանաձևերի մասին մանրամասն գրել եմ նախորդ հոդվածում՝)
Արևմուտքը ձգտելու է առավելագույնի հասցնել ԵԱՀԿ ՄԽ ներգրավվածությունը, բարձրացնել Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը և նպատակաուղղված կերպով հակառուսական հասարակական տրամադրություններ ձևավորել՝ փորձելով խարխլել տարածաշրջանում առկա՝ Ռուսաստանին ձեռնտու ստատուս քվոն, ինչպես նաև ամրապնդել Թուրքիայի ազդեցությունը տարածաշրջանային գործընթացների նկատմամբ՝ հաղորդակցությունների և բաց սահմանների միջոցով։ Օգտագործելու է ռուս-վրացական հակամարտությունը՝ տարածաշրջանում Ռուսաստանի ազդեցության ընդլայնումը զսպելու նպատակով։
Արևմուտքը՝ իր ազդեցության ներքին ցանցի միջոցով, հնարավորություն է ստացել Հայաստանում ակտիվորեն խթանել սեփական ներքին օրակարգը՝ առավելագույնս արդյունավետորեն ձևավորելով և ամրապնդելով հակառուսական տրամադրություններ, իսկ խաղաղության և հաղորդակցությունների ապաշրջափակման թեմայի միջոցով՝ ամրապնդելու Թուրքիայի դիրքերը և առավելագույնս չեզոքացնելու Իրանին։ Այս համատեքստում հատուկ ուշադրության է արժանի այն փաստը, որ ամենաարմատական հակառուսական կուսակցություններից մեկը հաղթանակ է տանում Մեղրիի տեղական ընտրություններում, որտեղ սահմանը պաշտպանում են ռուս սահմանապահները, իսկ հիմնական աշխատատեղերն ապահովում է ռուսական կապիտալը։ Սա գուցե կհամարվի ընտրական տեխնոլոգիական լուծում, այլ ոչ՝ բովանդակության արձանագրում, բայց նման խճճված տարածաշրջանում մանրուքները կարևոր են։
Տարածաշրջանային գործընթացների արևմտյան հոսանքի շրջանակներում անհրաժեշտ է հասկանալ դաշնակիցների միջև համագործակցության սխեման: Արևմտյան դաշինքն արդեն իսկ կոնկրետ ուրվագիծ է ստանում՝ ԱՄՆ-ԵՄ-Թուրքիա-Իսրայել տեսքով, վերջինիս հարում է Վրաստանը՝ իր՝ հիմնականում հակառուսական ձգտումներով։ Այդ դաշինքի նպատակն է՝ տարածաշրջանից դուրս մղել Ռուսաստանին և սահմանափակել Իրանի հնարավորությունները։ Այդ ձգտումները նաև հիմնված են Թուրքիայի՝ ի դեմս Էրդողանի, անթաքույց ցանկությունների վրա՝ դառնալու ոչ միայն տարածաշրջանի «նայողը», այլև՝ թյուրքական աշխարհի առաջնորդն ու աշխարհում մահմեդականների շահերի պաշտպանը։ Թուրքիայի՝ ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի, Իսրայելի հետ հարաբերություններում առկա տեսանելի խնդիրները իրավիճակային բնույթ են կրում, քանի որ ռազմավարական տեսանկյունից նրանց շահերը համընկնում են։ Այդ մասին են վկայում նաև Լիսաբոնում ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի վերջին քննարկումները:
Ըստ ԶԼՄ-ների հրապարակումների՝ Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության պատգամավոր Ահմեթ Յըլդըզի պատրաստած զեկույցում նշվում է, որ Թուրքիան Սև ծովում Ռուսաստանի դեմ «զսպող ուժ» է, և որ տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ ԱՄՆ-ն ու Թուրքիան կարող են միավորել ուժերը: Յըլդըզի պատրաստած՝ «Տրանսատլանտյան կապերը և ծանրաբեռնվածության բաշխումը՝ փոփոխվող ռազմավարական միջավայրում» զեկույցը միաձայն ընդունվել է ՆԱՏՕ-ի ԽՎ նստաշրջանում: Զեկույցում առաջարկվում է տրանսատլանտյան կապերի ամրապնդման և ՆԱՏՕ-ի՝ մինչև 2030թ-ը ռազմավարության շրջանակներում ծանրաբեռնվածության ավելի արդար բաշխման ճանապարհային քարտեզ, ինչպես նաև գնահատվում է ՆԱՏՕ-ի վերաբերյալ դաշինքի անդամների մոտեցումը։ Զեկույցում նշվում է, որ Թուրքիան բաց է՝ ԱՄՆ-ի հետ իր հարաբերությունները վերափոխելու հարցում․ ընդ որում, ամերիկյան նոր վարչակազմի դիրքորոշումը, որը անկյունաքարային է համարում դիվանագիտությունն ու երկխոսությունը, կարող է ճանապարհ հարթել Վաշինգտոնի և Անկարայի միջև տարածաշրջանային խնդիրների՝ առաջին հերթին՝ Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ ընդհանուր քաղաքականության համար։ Նշվում է, որ Եգիպտոսի, Իսրայելի և Սաուդյան Արաբիայի հետ հարաբերությունները բարելավելու՝ Թուրքիայի ջանքերը նույնպես «կնպաստեն տրանսատլանտյան համագործակցության շրջանակներում նոր էջի բացմանը»։
Այս դաշինքին կարող է դիմակայել այսպես կոչված Արևելյան Դաշինքը՝ ի դեմս Ռուսաստանի, Իրանի, Հնդկաստանի և Չինաստանի։ Առանձին դիտարկման առարկա են Հնդկաստանի և Չինաստանի հետաքրքրությունները: Վերջիններս կենսականորեն շահագրգռված են, որպեսզի չամրապնդվի այսպես կոչված մահմեդական-թյուրքական գործոնը, և ցանկանում են վստահ լինել հաղորդակցությունների կայուն գործունեության հարցում, ինչը բխում է վերջիններիս երկարաժամկետ ազգային շահերից։ Անկախ մեր կամքից՝ չի բացառվում, որ իրադարձությունների զարգացման որոշակի փուլում կարող է ձևավորվել գլոբալ հակաթուրքական դաշինք, որը կարող է հանգեցնել տարածաշրջանում Թուրքիայի դերակատարման նվազեցմանը և չափից ավել ակտիվության սահմանափակմանը։ Մենք պետք է պատրաստ լինենք այդպիսի սցենարի։ Հաշվի առնելով քաղաքական ռեժիմի առանձնահատկությունները՝ ձևավորվող դաշինքների նկատմամբ իր առաջնահերթությունները Ադրբեջանը կսահմանի՝ ելնելով այն հաշվարկից, թե դրանցից ո´ր մեկը կարող է ավելի ինտենսիվորեն ազդել իշխող կլանի իշխանության կայունության և պահպանման վրա։
Երկու դաշինքներն էլ կփորձեն Հայաստանն իրենց կողմը գրավել՝  գայթակղելով ներդրումների և նոր ֆինանսական փաթեթների, նոր բացվող հնարավորությունների, անվտանգության երաշխիքների մասին տարբեր խոստումներով, երկրի ներսում տեղի ունեցով հակաժողովրդական գործընթացների վրա աչք փակելով և այլն։ Սակայն այս ծառայությունների ենթադրյալ գինը շատ բարձր է լինելու՝ ազգային ինքնիշխանության թերարժեքություն և հրաժարում Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքից։ Այս գործընթացներում գլոբալ դերակատարները առավելագույնս օգտագործելու են հայկական համայնքների գործոնը՝ Հայաստանում հասարակական կարծիքի և երկրի ղեկավարության վրա ազդեցության միջոցով սեփական շահերը առաջ մղելու նպատակով։ Մենք պետք է պատրաստ լինենք այն մեծ սպառնալիքին, որի արդյունքում կարող է խորը տարաձայնություն և անմիաբանություն առաջանալ նաև հայկական աշխարհում:
Մեզ համար հնարավոր զարգացման սցենարներն են․
1. Իսրայելական տարբերակ, երբ ողջ հայկական աշխարհը կհամախմբվի լիարժեք անկախ հայկական պետության գաղափարի շուրջ և կամրապնդի սեփական պաշտպանունակությունը, հակասական աշխարհաքաղաքական միջավայրում կպայքարի հանուն սեփական ազգային շահերի։
2. Միութենական հանրապետություն, երբ Հայաստանը՝ ի հաշիվ սեփական ազգային ինքնիշխանության, կդառնա ավելի խորը ինտեգրացիոն միության մաս։
3. «Կովկասյան Շվեյցարիա». երբ, պահպանելով ընդգծված չեզոք կարգավիճակ, Հայաստանը կունենա բոլոր հարևանների հետ առանց հակամարտությունների և հանգիստ հարաբերություններ:
Շատ կարևոր է գիտակցել, որ սա ժողովրդի և պետության կենսական հեռանկարի ընտրությունն է, որը պետք է հիմնված լինի բացառապես սառը հաշվարկի և պրագմատիզմի վրա։ Մյուս կողմից՝ մենք նույնիսկ այս պայմաններում պետք է անենք ամեն ինչ, որ դա լինի մե´ր ընտրությունը, և ոչ թե՝ մեզ վերապահված բաժինը։ Ամեն միլիմետրում պետք է կարողանալ հասկանալ և պաշտպանել ազգային շահը։ Սա կբերի ոչ թե հակամարտության, այլ՝ սեփական դերի բարձրացմանը։ Եվ վերջապես ակնհայտ է, որ տարբեր բևեռներ փորձելու են խաղացնել հայկական աշխարհի իրենց հատվածները. սա կարող է դառնալ նոր ռիսկ՝ հակամարտություն հայկական աշխարհի և հայկական պետության միջև՝ մի բան, որը որևէ պարագայում թույլ տալ չի կարելի»։

Вокруг новых резолюций и форматов регионального стратегического сотрудничества ведутся интенсивные обсуждения. Об этом в своей статье написал председатель Комиссии НС РА по вопросам региональной и евразийской интеграции, депутат парламентской фракции от блока «Армения» Армен Геворкян. Он, в частности, отметил: «Очень важно проследить за этими резолюциями основные стремления и желания всех акторов, а также суметь определиться в вопросе собственных стратегических представлений.
В глобальном смысле есть два параллельных процесса: желание России укрепить свои национальные и стратегические интересы в регионе и сохранить лидирующие позиции, а также стремление других акторов вытеснить Россию из региона. Именно эти глобальные процессы предопределят трансформацию так называемой формулы 3+1 в формулу 3+3+2 посредством формата 3 + 3, или оставят ее неизменной. В формате 3+3+2 последние два игрока могу сменяться - это могут быть либо США и ЕС, либо Индия и Китай. (Подробно об этом я писал в предыдущей статье).
Запад будет стремиться максимизировать вовлеченность в формат МГ ОБСЕ, поднять вопрос статуса Карабаха и целенаправленно формировать антироссийские общественные настроения, пытаясь подорвать существующий в регионе статус-кво, выгодный России, а также повысить влияние Турции на региональные процессы посредством открытия коммуникаций и границ. Будет использоваться также российско-грузинский конфликт для сдерживания расширения влияния России в регионе. Запад через свою внутреннюю сеть влияния получил возможность активно стимулировать в Армении собственную повестку, максимально эффективно формируя и укрепляя антироссийские настроения, а посредством темы мира и разблокирования коммуникаций укрепить позиции Турции и максимально нейтрализовать Иран. В этом контексте особого внимания заслуживает тот факт, что одна из самых радикальных антироссийских партий одерживает победу на местных выборах в Мегри, где границу охраняют российские пограничники, а основные рабочие места обеспечивает Российский капитал.
Может быть, это будет считаться избирательным технологическим решением, а не констатацией содержания, но в таком запутанном регионе мелочи важны. Западный альянс уже очерчивается в лице США-ЕС-Турция-Израиль, к нему примыкает Грузия со своей, в основном, антироссийской политикой. Цель этого альянса -вытеснить Россию из региона и ограничить возможности Ирана. Эти устремления также основаны на неприкрытых желаниях Турции в лице Эрдогана стать не только основным актором в регионе, но и лидером тюркского мира и защитником интересов мусульман в мире.
Видимые проблемы в отношениях Турции с США, ЕС, Израилем носят ситуативный характер, поскольку с стратегической точки зрения их интересы совпадают. Об этом свидетельствуют и последние обсуждения в Парламентской ассамблее НАТО. Согласно публикациям СМИ, в докладе, подготовленном депутатом от правящей партии Турции «Справедливость и развитие» Ахметом Йылдызом, отмечается, что Турция является «сдерживающей силой» против России в Черном море и что США и Турция могут объединить свои усилия для решения региональных проблем.
Подготовленный Йылдызом доклад «Трансатлантические связи и распределение нагрузки в меняющейся стратегической среде» единогласно был принят на сессии ПА НАТО. К докладу прилагается дорожная карта по «справедливому распределению нагрузки в рамках стратегии НАТО до 2030 года», а также оценивается подход членов альянса к НАТО.
В докладе отмечается, что Турция открыта для пересмотра своих отношений с США, причем позиция новой американской администрации, которая считает краеугольным камнем в решении всех проблем дипломатию и диалог, может проложить путь для общей политики по региональным вопросам и, в первую очередь, по иранской ядерной программе. Отмечается, что усилия Турции по улучшению отношений с Египтом, Израилем и Саудовской Аравией также «будут способствовать открытию новой страницы в рамках трансатлантического сотрудничества».
Этому альянсу может противостоять так называемый Восточный Альянс в лице России, Ирана, Индии и Китая. Эти страны жизненно заинтересованы в том, чтобы так называемый мусульмано-тюркский фактор не укрепился в регионе. Они хотят быть уверенными в стабильности коммуникаций, что исходит из их долгосрочных национальных интересов. Независимо от нашей воли, не исключено, что на определенном этапе развития событий может быть сформирован глобальный антитурецкий союз, это может привести к снижению роли Турции в регионе и ограничению ее чрезмерной активности. Мы должны быть готовы к такому сценарию. Азербайджан определит свои приоритеты в отношении формирующихся блоков, исходя из того расчета, какой из них может более интенсивно влиять на стабильность в стране и сохранение власти правящего клана.
Оба блока попытаются привлечь Армению на свою сторону, обольщая различными обещаниями об инвестициях и новых финансовых вливаниях, открывающихся возможностях, гарантиях безопасности, закрывая глаза на антинародные процессы внутри страны и так далее. Однако предполагаемая цена этих «услуг» будет очень высокой - неполноценность национального суверенитета и отказ от права народа Арцаха на самоопределение. В этих процессах глобальные игроки будут продвигать собственные интересы в Армении посредством общественного мнения и влияния на руководство страны. Мы должны быть готовы к угрозе внутреннего раскола в армянском мире. Для нас есть следующие возможные сценарии развития ситуации:
1. Израильский вариант - когда весь армянский мир сплотится вокруг идеи создания полноценного независимого обороноспособного армянского государства, которое в противоречивой геополитической среде будет бороться во имя собственных национальных интересов.
2. Союзная республика – в случае которой Армения за счет определенной утраты суверенитета, станет частью более глубокого интеграционного союза.
3. «Кавказская Швейцария» - когда, сохраняя подчеркнуто нейтральный статус, Армения будет иметь со всеми соседями бесконфликтные и спокойные отношения. Очень важно осознать, что это жизненный выбор будущего народа и государства, который должен основываться исключительно на холодном расчете и прагматизме. С другой стороны, мы даже в этих условиях должны сделать все, чтобы это был наш выбор, а не выбор других, с которым мы должны смириться. На каждом шагу нужно уметь понимать и защищать национальные интересы.
Это приведет не к конфликту, а к повышению роли государства в текущих процессах. И, наконец, очевидно, что разные полюса попытаются в своих интересах разыграть свои общины армянской Диаспоры: это может привести к конфликту в армянском мире, чего нельзя допустить ни в коем случае».