«Խաղաղության խաչմերուկ»-ը հաղորդակցության բարելավման և կենսական կապերի վերաբացման նախաձեռնություն է. Ջոն Ինյարիտու
Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուի կարծիքով՝  Հայաստանի առաջարկած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը հարավկովկասյան տարածաշրջանում հաղորդակցության բարելավման և կենսական կապերի վերաբացման նախաձեռնություն է, ինչը կարող է դրական առաջընթաց լինել։
Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավորը նման կարծիք է արտահայտել «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում՝ անդրադառնալով Հարավային Կովկասում հաղորդակցային ուղիների հնարավոր ապաշրջափակման նպատակով Հայաստանի կառավարության առաջարկած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի, ինչպես նաև այս համատեքստում պաշտոնական Բաքվի կողմից անդադար առաջ քաշվող միջանցքային տրամաբանությանը։
Պատգամավորը նաև անհանգստություն է հայտնել Ադրբեջանի ագրեսիվ հռետորաբանության, այդ թվում՝ այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» պնդումների կապակցությամբ՝ համարելով դրանք մարտահրավեր Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության համար։
«Հայաստանն առաջարկել է տարածաշրջանային հաղորդակցության բարելավման և կենսական կապերի վերաբացման նախաձեռնություններ, ինչը կարող է դրական առաջընթաց լինել: Այնուամենայնիվ, ինձ անհանգստացնում է Ադրբեջանի ագրեսիվ հռետորաբանությունը, մասնավորապես, այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին Բաքվի պնդումը, որը մարտահրավեր է Հայաստանի ինքնիշխանության համար»,-շեշտել է Ջոն Ինյարիտուն։
Զրուցակցի դիտարկմամբ՝ տարածաշրջանում և ընդհանրապես, հաղորդակցությունները կարևոր են տնտեսական զարգացման համար, սակայն դրանք պետք է հիմնված լինեն մասնակից կողմերի ինքնիշխանության նկատմամբ փոխադարձ հարգանքի վրա։
«Թեև տարածաշրջանային կապը կարևոր է տնտեսական և սոցիալական զարգացման համար, այն պետք է կառուցվի ներգրավված բոլոր ազգերի ինքնիշխանության նկատմամբ փոխադարձ հարգանքի վրա»,-ընդգծել է պատգամավորը՝ նշելով, որ միջանցքի մասին Ադրբեջանի նարատիվն ինչպես իրավական, այնպես էլ քաղաքական մտահոգություններ է առաջացնում:
Հաշվի առնելով Ադրբեջանի և հատկապես վերջինիս նախագահի մշտական ռազմատենչ ու ագրեսիվ հռետորաբանությունը՝ Ինյարիտուն ընդգծում է Բաքվի հետ բանակցություններում և քննարկումներում զգուշավորություն ցուցաբերելու անհրաժեշտությունը։
«Լեռնային Ղարաբաղում հայերի էթնիկ զտումներն ու Ադրբեջանի վերջին ագրեսիվ գործողություններն ավելի են ընդգծում այս (խմբ․ նկատի է առնվում հաղորդակցությունների բացման շուրջ բանակցությունները) քննարկումներում զգուշավորության անհրաժեշտությունը»,- նշել է նա։
Ջոն Ինյարիտուն միաժամանակ շատ կարևոր է համարում, որ տարածաշրջանային համագործակցության ծրագրերն ու նախաձեռնությունները հարգեն Հայաստանի Հանրապետության և նրա ժողովրդի իրավունքները։
«Շատ կարևոր է, որ ցանկացած տարածաշրջանային համագործակցություն հարգի Հայաստանի ինքնիշխանությունը և երաշխավորի նրա ժողովրդի անվտանգությունն ու իրավունքները»,-եզրափակել է Ինյարիտուն։

Джон Иньярриту считает “Перекресток мира” инициативой по улучшению коммуникаций и восстановлению жизненно важных связей
Член парламента Испании Джон Иньярриту считает, что предложенный Арменией проект “Перекресток мира” является инициативой по улучшению коммуникаций и восстановлению жизненно важных связей в регионе Южного Кавказа, что может стать позитивным шагом вперед.
Такое мнение испанский парламентарий высказал в беседе с корр. Арменпресс, коснувшись проекта “Перекресток мира” в контексте возможного разблокирования коммуникаций на Южном Кавказе, а также постоянно выдвигаемой официальным Баку коридорной логики.
Депутат также выразил обеспокоенность агрессивной риторикой Азербайджана, в том числе его претензиями в связи с так называемым “Зангезурским коридором”, назвав их вызовом суверенитету Республики Армения.
“Армения предложила инициативы по улучшению региональных коммуникаций и восстановлению жизненно важных связей, что может стать позитивным шагом вперед. Однако меня беспокоит агрессивная риторика Азербайджана, в частности, претензии Баку о так называемом «Зангезурском коридоре», что является вызовом суверенитету Армении”, — подчеркнул Джон Иньярриту.
По его словам, коммуникации важны для экономического развития региона и в целом, но они должны основываться на взаимном уважении суверенитета вовлеченных сторон.
“Хотя региональное взаимодействие важно для экономического и социального развития, оно должно строиться на взаимном уважении суверенитета всех вовлеченных стран”, — подчеркнул депутат, отметив, что нарратив Азербайджана относительно коридора вызывает как правовые, так и политические опасения.
Учитывая постоянную воинственную и агрессивную риторику Азербайджана, и особенно его президента, Иньярриту подчеркивает необходимость проявлять осторожность в переговорах и обсуждениях с Баку.
“Этническая чистка армян в Нагорном Карабахе и недавние агрессивные действия Азербайджана еще раз подчеркивают необходимость осторожности в этих (имеется в виду переговоры об открытии коммуникаций - ред.) обсуждениях”, - отметил он.
В то же время Джон Иньярриту считает очень важным, чтобы программы и инициативы регионального сотрудничества уважали права Республики Армения и ее народа.
“Очень важно, чтобы любое региональное сотрудничество уважало суверенитет Армении и гарантировало безопасность и права ее народа”, — заключил Иньярриту.