Խաչիկ Ասրյանը մերժե՛լ է Արշակ Կարապետյանին և նրա հովանավորներին՝ մասնակցելու Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի միտինգներին և դուրս է եկել «Համահայկական Ճակատ» շարժումից
Հայտարարություն
«Հայոց Արծիվներ․ Միասնական Հայաստան» կուսակցությունը, որը հիմնադրվել է 2018 թվականի հունիսի 23-ին Երևան քաղաքում՝ «Սյունյաց Արծիվներ» և «Հայոց Արծիվներ» հայրենասիրական կազմակերպությունների 15-ամյա հայրենանվեր գործունեության ամուր հիմքի վրա ( www.hayocartsivner.am ), սույն թվականի մարտի 1-ին Մոսկվա քաղաքում համագործակցության հուշագիր էր ստորագրել ՀՀ Պաշտպանության նախկին նախարար Արշակ Կարապետյանի կողմից հիմնադրված «Համահայկական Ճակատ» շարժման հետ՝ նպատակ ունենալով՝
⦁ համատեղ ուժերով փրկել, պաշտպանել, հզորացնել Հայաստանը՝ ասել է թե՝ Հայոց Հայրենիքն ու Հայոց Պետությունը,
⦁ հերթական անգամ ազատագրել Արցախը,
⦁ պահպանել և հզորացնել Հայաստան-Ռուսաստան ռազմաքաղաքական դաշինքը։
Անցած յոթ ամիսների ընթացքում «Համահայկական Ճակատ» շարժման մեջ «Հայոց Արծիվներ․ Միասնական Հայաստան» կուսակցությունը, բնականաբար, ամենակայացած, ամենափորձառու, ամենաառանցքային ուժն էր։
Սույն թվականի մայիսի 9-ից սկսած՝ Արշակ Կարապետյանի հետ իմ հիմնական հակասությունները վերաբերել են Երևանում տեղի ունեցող՝ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի կողմից առաջնորդվող՝ «Տավուշը՝ հանուն Հայրենիքի» կամ «Սրբազան պայքար»-ի միտինգներին մասնակցել-չմասնակցելուն․ մենք կողմ ենք մասնակցելու միայն այն միտինգներին, որոնք կազմակերպում ենք բացառապես մենք։
Վերջին 33 տարիների ընթացքում իմ՝ Հայաստանում ծավալած ազգային, պետական, ռազմական, քաղաքական գործունեության ժամանակ ձեռք բերած փորձից ելնելով՝ համոզված եմ, որ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի կողմից առաջնորդվող միտինգները՝ Հայաստանում իշխանափոխություն իրականացնելու համար, կեղծ օրակարգ են՝ կեղծ գործողություններով։
Ավելին՝ հավաքական Արևմուտքի աջակցությամբ և ուղղորդմամբ Հայաստանում տեղի ունեցող՝ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի միտինգների գլխավոր նպատակը ոչ թե Հայաստանում իշխանափոխություն իրականացնելն է, ոչ թե Արցախի հերթական ազատագրումն է, ոչ թե Հայաստանի տարածքային ամբողջականության վերականգնումն ու պահպանումն է, այլ Հայաստանի քաղաքական ընդդիմադիր դաշտը միշտ զբաղեցնելն է՝ մինչև Ազգային Ժողովի հաջորդ ընտրությունները, ուստի, կտրականապես դեմ եմ եղել այդ կեղծ միտինգներին «Համահայկական Ճակատ» շարժման հետ համագործակցող կուսակցությունների մասնակցությանը։
Եվ, հաշվի առնելով, որ սույն թվականի հոկտեմբերին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած հեռակապով ժողովի ընթացքում կրկին Արշակ Կարապետյանի և նրա հովանավորների կողմից եղել է որոշում․ ««Համահայկական Ճակատ» շարժման հետ համագործակցող կուսակցությունները պետք է մասնակցեն Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի միտինգին և հետո ինչ որ թղթեր բաժանեն», նույն ժողովի ընթացքում ես հերթական անգամ ու վերջնականապես մերժե՛լ եմ Արշակ Կարապետյանի և նրա հովանավորների այդ որոշումը, ինչպես նաև չեղարկել եմ «Հայոց Արծիվներ․ Միասնական Հայաստան» կուսակցության և «Համահայկական Ճակատ» շարժման միջև ստորագրված համագործակցության հուշագիրը և դուրս եկել «Համահայկական Ճակատ» շարժումից։
Ի դեպ՝ ի գիտություն բոլորի՝ «Հայոց Արծիվների» ամբողջ գործունեությունը միշտ իրականացնում ենք բացառապես մեր («Հայոց Արծիվների») համոզմունքների և մեր որոշումների հիման վրա։

Хачик Асрян отказал Аршаку Карапетяну и его спонсорам в участии в митингах под руководством архиепископа Баграта Галстаняна и вышел из движения ''Всеармянский фронт''. Заявление
Хачик Асрян отказал Аршаку Карапетяну и его спонсорам в участии в митингах под руководством архиепископа Баграта Галстаняна и вышел из движения ''Всеармянский фронт''.
Заявление
Партия ''Армянские Орлы: Единая Армения'', основанная 23 июня 2018 года в городе Ереван на прочной основе 15-летней патриотической деятельности организаций ''Сюникские Орлы'' и ''Армянские Орлы'' ( www.hayocartsivner.am ), 1 марта этого года подписала в Москве меморандум о сотрудничестве с движением «Всеармянский фронт», основанным бывшим министром обороны Республики Армения Аршаком Карапетяном. Цели меморандума:
• Совместными усилиями спасти, защитить и укрепить Армению, а именно Родину и Государство армян.
• Очередной раз освободить Арцах.
• Сохранить и укрепить военно-политический союз между Арменией и Россией.
В течение последних семи месяцев партия ''Армянские Орлы: Единая Армения'' являлась самой устойчивой, опытной и ключевой силой в движении «Всеармянский фронт».
С 9 мая текущего года мои основные разногласия с Аршаком Карапетяном касались участия или неучастия в митингах, проходящих в Ереване под руководством архиепископа Баграта Галстаняна и организованных движением ''Тавуш за Родину'' или ''Священная борьба''. Мы поддерживаем участие только в тех митингах, которые организовываем исключительно мы.
Основываясь на опыте своей национальной, государственной, военной и политической деятельности, накопленном за последние 33 года в Армении, я убежден, что митинги под руководством архиепископа Баграта Галстаняна для смены власти в Армении - ложная повестка с ложными действиями.
Более того, главная цель митингов архиепископа Баграта Галстаняна, проходящих в Армении при поддержке и руководстве коллективного Запада, заключается не в смене власти в Армении, не в освобождении Арцаха, не в восстановлении и защите территориальной целостности Армении, а в том, чтобы постоянно занимать оппозиционное поле Армении вплоть до следующих выборов в Национальное Собрание. Поэтому я категорически против участия партий, сотрудничающих с движением «Всеармянский фронт», в этих ложных митингах.
Учитывая также, что на собрании по видеосвязи, состоявшемся в Ереване в октябре этого года, Аршак Карапетян и его спонсоры вновь приняли решение, что «партии, сотрудничающие с движением „Всеармянский фронт“, должны участвовать в митингах архиепископа Баграта Галстаняна и потом раздать какие-то бумаги», на этом же собрании я в очередной раз и окончательно отказался от этого решения Аршака Карапетяна и его спонсоров, а также аннулировал меморандум о сотрудничестве между партией ''Армянские Орлы: Единая Армения'' и движением ''Всеармянский фронт'' и вышел из движения ''Всеармянский фронт''.
К сведению всех: всю свою деятельность ''Армянские Орлы'' всегда осуществляют исключительно на основе своих убеждений и решений.