Կատարը հետաքրքրված է Հայաստանից ոչխարի մսի ներկրման հնարավորությամբ
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ մարտի 10-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը Կատարի Պետության մունիցիպալ կառավարման հարցերի նախարար Աբդալլահ բին Աբդալազիզ բին Թրքի ալ Սուբեյհիի հետ մասնակցել է AgriteQ 2022 գյուղատնտեսական միջազգային ցուցահանդեսի բացման պաշտոնական արարողությանը, որտեղ Հայաստանը ներկայացված է առանձին տաղավարով։
Վահան Քերոբյանը շրջել է Հայաստանի տաղավարով, ծանոթացել այնտեղ ցուցադրվող հայկական արտադրանքին։
AgriteQ 2022 ցուցահանդեսային տարածքով շրջելուց հետո Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարը և Կատարի Պետության մունիցիպալ կառավարման հարցերի նախարարը առանձնազրույց են ունեցել, որի ժամանակ կողմերն անդրադարձել են պարենային անվտանգության հարցերի կարևորությանը և այդ համատեքստում Հայաստանում կատարական ներդրումների հնարավորություններին։
Նախարար Քերոբյանը կատարական կողմին հրավիրել է Հայաստան՝ տեղում ծանոթանալու ներդրումային հնարավորություններին, հատկապես գյուղատնտեսության ոլորտում, և հստակեցնելու համագործակցության ուղղությունները։
Կատարական կողմը հետաքրքրվածություն է հայտնել Հայաստանից ոչխարի մսի ներկրման հնարավորության վերաբերյալ։
Ներդրումների համար որպես հետաքրքիր ուղղություն նախարար Քերոբյանն առանձնացրել է Հայաստանում ջերմատների և ինտենսիվ այգիների հիմնումը՝ նշելով, որ դրանք ներկայումս Հայաստանի Հանրապետությունում արագ զարգացող ուղղություններ են։

Катар заинтересован в импорте баранины из Армении - Минэкономики
Катар заинтересован в импорте баранины из Армении. Об этом стало известно во время визита министр экономики Республики Армения Ваан Керобян в Катр 10 марта.
Как сообщает пресс-служба министерства экономики Армении, Керобян вместе с министром муниципального управления Государства Катар Абдуллой бин Абдель Азиз бин Турк Аль Субейхи принял участие в официальной церемонии открытия Международной сельскохозяйственной выставки AgriteQ 2022, на которой Армения представлен отдельным павильоном.
После осмотра выставочной площадки AgriteQ 2022 министр экономики Армении и министр муниципального управления Государства Катар провели частную беседу, в ходе которой стороны коснулись вопросов продовольственной безопасности и возможностей катарских инвестиций в Армении.
Министр Керобян пригласил катарскую сторону в Армению для ознакомления на месте с инвестиционными возможностями, особенно в сфере сельского хозяйства.
Катарская сторона, согласно пресс-службе Минэкономики, выразила заинтересованность в возможности экспорта баранины из Армении. «Что касается инвестиций, то министр Керобян как интересное направление выделил создание в Армении интенсивных теплиц, отметив, что в настоящее время они в Республике Армения являются бурно развивающимся направлением.