ՀՀ գլխավոր դատախազությունը՝ ադրբեջանական դիրքից արձակված կրակոցից մարտակերտցու մահվան մասին
2021թ հոկտեմբերի 9-ին, ժամը 13։20-ի սահմաններում Մարտակերտի քաղաքային համայնքի վարչական տարածքում տեղակայված վարելահողում գյուղատնտեսական տեխնիկայով աշխատանքներ կատարելիս մոտավորապես մեկ կիլոմետր հեռավորությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքից արձակված կրակոցից կրծքավանդակի հատվածում վիրավորվել ու տեղում մահացել է Մարտակերտ քաղաքի բնակիչ, 1966թ․ ծնված Արամ Ալեքսեյի Տեփնանցը։
Նախքան գյուղատնտեսական աշխատանքներն սկսելը, հաշվի առնելով տեղանքի սահմանամերձ լինելը, Մարտակերտի քաղաքային համայնքի և ԱՀ ՊԲ ներկայացուցիչների միջնորդությամբ այդ տեղանք էին ներկայացել ռուս խաղաղապահները՝ աշխատանքների անվտանգությունն ապահովելու համար։ Ըստ նախնական տեղեկությունների՝ վարորդը սկզբում խուսափել է վարել գյուղտեխնիկան, սակայն խաղաղապահներից մեկը առաջարկել է նրա հետ անձամբ նստել խցիկում՝ որպես անվտանգության լրացուցիչ երաշխիք։ Ըստ ականատեսների պնդման՝ այդ եղանակով նրանք մի քանի պտույտ են կատարել։
Փաստի առթիվ նույն օրը հարուցվել է քրեական գործ՝ ԱՀ քրեական օրենսգրքի 103-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 14-րդ կետով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով /սպանություն, որը կատարվել է ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով/։ Իրականացվում է նախաքննություն:
Դեպքից հետո գյուղատնտեսական աշխատանքները դադարեցվել են ոչ միայն այդ, այլև սահմանամերձ այլ հատվածներում։
Հաշվի առնելով հայ-ադրբեջանական շփմագ գոտում արձանագրվող հանցավոր դեպքերի վերաբերյալ տեղեկատվությունն օպերատիվ փոխանակելու մասին Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության գլխավոր դատախազների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունը՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի կոպտագույն խախմամբ քաղաքացիական անձի սպանության դեպքի վերաբերյալ առկա տվյալները փոխանցվել են Արցախում տեղակայված ՌԴ դատախազության ներկայացուցիչներին, նրանց հետ ապահովվել է օպերատիվ և արդյունավետ համագործակցություն։ Լիարժեք պատրաստակամություն է հայտնվել ներգրավվելու դեպքի հետաքննությանը հնարավոր բոլոր ձևաչափերով, ինչի անհրաԺեշտության մասին ՀՀ գլխավոր դատախազը շեշտել է բազմիցս։
Նշված դեպքը 2020թ. նոյեմբերի 10-ին ՀՀ, ՌԴ և ԱՀ ղեկավարների միջև ստորագրված հրադադարի եռակողմ հայտարարության դրույթների կոպտագույն խախտում է:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հետևողական է լինելու ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործմանը՝ հստակ դիրքորոշմամբ, որ սույն և նմանատիպ այլ դեպքերով օբյեկտիվ ու արդյունավետ քննությամբ մեղավոր անձանց արդարացի քրեական պատասխանատվության ապահովմամբ է հնարավոր ստեղծել կայուն երաշխիքներ նմանատիպ ողբերգական դեպքերը բացառելու համար և հստակ ամրագրելու հրադադարի խախտման և հանցավոր յուրաքանչյուր արարքի համար պատասխանատու կողմին՝ դրանից բխող իրավական հետևանքներով։

Прокуратура Армении передала материалы об убийстве мирного жителя арцахского Мартакерта со стороны снайпера азербайджанских  ВС представителям Генпрокуратуры России в Арцахе
9 октября 2021 года, в 13:20 на административной территории городской общины Мартакерта во время сельхозработ примерно в километре от азербайджанской позиции выстрелом в грудь был ранен и на месте скончался житель города Мартакерт Арам Алексеевич Тепнанц (1966 г. р.).
Как сообщает пресс-служба Генпрокуратуры Армении, до начала сельскохозяйственных работ, с учетом приграничности местности, при посредничестве городской общины Мартакерта и представителей Армии обороны Арцаха в эту местность прибыли российские миротворцы для обеспечения безопасности сельхозработ. По предварительным данным, водитель сначала не хотел управлять сельхозтехникой из соображений безопасности, однако один из миротворцев предложил ему лично сесть в кабину в качестве дополнительной гарантии безопасности. По утверждению очевидцев, таким образом они поработали некоторое время. После инцидента сельскохозяйственные работы были прекращены не только в этом, но и в других приграничных районах.
По факту в тот же день было возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного пунктом 14 части 2 статьи 103 УК Республики Арцах (убийство, совершенное по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти или религиозного фанатизма). Проводится предварительное следствие. Учитывая достигнутую между генеральными прокурорами республики Армения, Российской Федерации и Азербайджанской Республики договоренность по оперативному обмену информацией о преступных случаях, фиксируемых в зоне армяно-азербайджанского соприкосновения, имеющиеся данные по факту убийства гражданского лица с грубейшими нарушениями режима прекращения огня со стороны Вооруженных Сил АР переданы представителям прокуратуры Российской Федерации в Арцахе. Была выражена полноценная готовность участвовать в расследовании инцидента во всех возможных форматах.
Отмеченный случай является грубейшим нарушениям договоренностей, достигнутых между главами Армении, Азербайджана и России от 9 ноября 2020 года. Генпрокуратура РА будет последовательна в реализации достигнутых договоренностей с четкой позицией того, что посредством обеспечения справедливой уголовной ответственности лиц, виновных в данном и других подобных случаях, возможно создание стабильных гарантий для исключения подобных трагических событий в последующем и четкого установления стороны, ответственной за нарушение режима прекращения огня и любое преступное деяние, с вытекающими из этого правовыми последствиями.