ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն Աստանայում մասնակցել է ԱՊՀ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին
Հոկտեմբերի 12-ին Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի (ԱԳՆԽ) նիստին։
Նիստի շրջանակներում ԱՊՀ մասնակից պետությունների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն անդրադարձ են կատարել ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային և միջազգային հրատապ հարցերի, քննարկել են ԱՊՀ շրջանակներում քաղաքական, առևտրատնեսական, մշակութային և հումանիտար ոլորտներում փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Նիստի ընթացքում ունեցած իր ելույթում ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է ղազախական կողմին՝ ԱՊՀ նախագահության իրենց առաջնահերթությունների հաջող իրականացման կապակցությամբ, և արդյունավետ աշխատանք մաղթել ղրղզական կողմին՝ առաջիկա նախագահության ընթացքում։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունը հանդես է եկել Անկախ Պետությունների Համագործակցության շրջանակներում փոխգործակցության մեխանիզմների ընդլայնման ու ամրապնդման օգտին՝ ԱՊՀ հիմնադիր փաստաթղթերում ամրագրված նպատակներին և սկզբունքներին համապատասխան։
Անդրադառնալով ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների հրետակոծությամբ ուղեկցվող ադրբեջանական կողմի վերջին ագրեսիային և շարունակական ռազմատենչ ու առավելապաշտական հայտարարություններին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ նմանատիպ գործողությունները խաթարում են Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության և կայունության հաստատման ջանքերը։ Նա նաև կարևորել է միջազգային գործընկերների կողմից Ադրբեջանի լայնածավալ զինված ագրեսիայի հստակ և թիրախային դատապարտումը։
Իր ելույթում ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հանձնաժողովի շրջանակներում տարվող աշխատանքների, տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման կարևորությունը։
Արարատ Միրզոյանը գործընկերներին ներկայացրել է հայկական կողմի դիրքորոշումը Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման, ինչպես նաև հարավկովկասյան տարածաշրջանում տևական խաղաղության և անվտանգության հաստատման վերաբերյալ:

Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял участие в заседании Совета министров иностранных дел СНГ в Астане
12 октября в столице Казахстана Астане министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял участие в заседании Совета министров иностранных дел (СМИД) государств-участников СНГ.
В рамках заседания главы внешнеполитических ведомств государств-участников СНГ коснулись актуальных региональных и международных вопросов, представляющих общий интерес, обсудили вопросы, касающиеся взаимодействия в политической, торгово-экономической, культурной и гуманитарной сферах в рамках СНГ.
В своем выступлении на заседании министр иностранных дел Арарат Мирзоян поздравил казахстанскую сторону с успешной реализацией своих приоритетов председательства в СНГ и пожелал кыргызской стороне плодотворной работы в ходе предстоящего председательства.
Глава внешнеполитического ведомства РА отметил, что в течение последних трех десятилетий Республика Армения выступала за расширение и укрепление механизмов взаимодействия в рамках Содружества Независимых Государств в соответствии с целями и принципами, закрепленными в учредительных документах СНГ.
Коснувшись последней агрессии азербайджанской стороны в отношении суверенной территории РА, сопровождающейся обстрелом гражданского населения и инфраструктур, а также продолжающихся воинственных и максималистских заявлений, Арарат Мирзоян подчеркнул, что подобные действия подрывают усилия по установлению долгосрочного мира и стабильности на Южном Кавказе. Он также отметил важность четкого и адресного осуждения со стороны международных партнеров широкомасштабной вооруженной агрессии Азербайджана.
В своем выступлении министр иностранных дел Армении отметил важность работ, проводимых в рамках комиссии по делимитации и пограничной безопасности, разблокирования всех экономических и транспортных связей в регионе.
Арарат Мирзоян представил коллегам позицию армянской стороны относительно урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, нагорно-карабахского конфликта, а также установления долгосрочного мира и безопасности в южно-кавказском регионе.