Եվրասիական փորձագիտական ակումբը ներկայացրեց հինգերորդ հետազոտությունը
«Հայաստանի տնտեսությունը 2019 թվականին ԵԱՏՄ-ում մեր երկրի նախագահության ընթացքում» թեմայով 2019 թվականը հետճգնաժամային Հայաստանում ռեկորդային ՀՆԱ-ի աճ է արձանագրել՝ այն կազմել է 7,6%: Տնտեսական ակտիվության ինդեքսը նույնպես շատ բարձր է եղել՝ կազմելով 7,8%: Այս մասին այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտնեց Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող Արամ Սաֆարյանը՝ ներկայացնելով ակումբի հետազոտությունը «Հայաստանի տնտեսությունը 2019 թվականին ԵԱՏՄ-ում մեր երկրի նախագահության ընթացքում» թեմայով:
«Հայաստանի տնտեսության մեջ 2019 թվականին բացի գյուղատնտեսությունից մյուս բոլոր ճյուղերը ապրել են էական զարգացում:
Օրինակ, Թեղուտի հանքավայրի շահագործման արդյունքում ՀՀ արդյունաբերությունը երկու անգամ աճ է արձանագրել նախորդ տարվա համեմատ: 4.5 տոկոս աճ է ապրել շինարարությունը, որը նույնպես տպավորիչ ցուցանիշ է և խոսում է այս ոլորտի զարգացման մասին: Մտածելու առիթ է տալիս այն, որ ՀՀ քաղաքացիների ավանդները ավելացել են 22.4 տոկոսով, քանի որ այս բարձր ցուցանիշը նև վկայում է, որ ավանդատուները չեն գտնում տարբերակներ իրենց գումարը որպես ներդրում օգտագործելու համար: Կարծում եմ, սա խնդիր է, որի մասին պետք է մտածի պետությունը, քանի որ երբ դրսում ներդրումներ ենք փնտրում, առաջին հերթին մենք պետք է նկատի ունենանք ներքին հնարավորությունները»,- ասաց Սաֆարյանը:
Հայաստանում վարչարարության կատարելագործման հաշվին ստվերից դուրս է բերվել և նոր զարգացում է ապրել հարկերի հավաքումը և միայն դրա հաշվին 1 մլրդ դոլար լեգալացվել: Արամ Սաֆարյանի խոսքով, այս գումարի կեսը՝ 500 մլն դրամը ուղղվել է գործարարների գերավճարները փոխհատուցելուն. պետությունը մարել է իր պարտքը, որ կուտակվել էր վերջին 5-6 տարիներին:
Ըստ բանախոսի, սա խոսում է այն մասին, որ պետություն-բիզնես հարաբերությունները առողջ են ու ավելի փոխշահավետ: Իսկ մյուս 500 մլնն ուղղվել է մի շարք սոցիալական ծրագրերի կյանքի կոչմանը՝ աշխատավարձերի և թոշակների բարձրացում և այլն:
«Սրանք առողջացման միտումներ են, որոնք գալիս են ասելու, որ եթե այս ոլորտները շարունակական զարգացման հնրավորություն ստանան և ավելի լավ աշխատանքի դեպքում կարող են դառնալ կայուն զարգացման լուրջ նախապայմաններ»,- շեշտեց բանախոսը:
Արամ Սաֆարյանը նշեց, որ Հայաստանը ԵԱՏՄ-ին անդամակցության պայմաններում ապրել է էական զարգացում: ԵԱՏՄ ներսում և առաջին հերթին դեպի Ռուսաստան ՀՀ ապրանքների արտահանումը ավելացել է շուրջ 11 տոկոսով:
«ՀՀ գլխավոր տնտեսական գործընկերն աշխարհում շարունակում է մնալ Ռուսաստանը. ռուսական ներդրումները Հայաստանում կազմում են բոլոր ներդրումների 51 տոկոսը, Ռուսաստանից Հայաստան մտած տրանսֆերտները կազմում են բոլոր տրանսֆերտների 63-65 տոկոսը, ՌԴ-ն շարունակում է մնալ մեր արտագնա աշխատուժի համար գլխավոր երկիրը: Ռուսաստանը նաև հայկական պատրաստի արտադրանքի սպառման գլխավոր շուկան է»,- թվարկեց նա:
Նշենք, որ Եվրասիական փորձագիտական ակումբը արդեն հինգերորդ անգամ ամփոփել է Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական ցուցանիշները: Այս հետազոտության նպատակն է ուշադրություն հրավիրել վերոհիշյալ ընթացիկ տնտեսագիտական հետազոտությունների հիմնական դրույթներին:

Евразийский экспертный клуб представил пятое исследование на тему «Экономика Армении в ходе председательства в ЕАЭС в 2019 году»
В посткризисной Армении  в 2019 году зафиксирован рекордный рост ВВП - 7,6%. Индекс экономической активности также был очень высоким, составив 7,8%. Об этом сегодня на встрече с журналистами заявил аналитик, координатор Евразийского экспертного клуба Арам Сафарян, представляя исследование клуба на тему «Экономика Армении в ходе председательства в ЕАЭС в 2019 году».
«В экономике Армении в 2019 году, кроме сельского хозяйства, все остальные отрасли зафиксировали существенный рост. Например, в результате эксплуатации Техутского месторождения промышленность Армении зафиксировала двойной рост по сравнению с прошлым годом. Поводом для размышлений является то, что вклады граждан РА в банках увеличились на 22,4%. Это означает, что граждане не знают, куда деть свои деньги и вкладывают в банки. Государство должно задуматься над этим», - заверил Сафарян.
За счет совершенствования администрирования в Армении из тени было выведено и легализовано порядка 1 млрд долларов. $500 млн из этих средств было направлено на погашение задолжностей государства по линии овердрафта перед бизнесом.  Остальные $500 млн были направлены на сициальные программы. По его словам, это говорит о том, что отношения между государством и бизнесом здоровы и взаимовыгодны. "Все это создает основы для стабильного д экономического развития страны", - подчеркнул он.
Арам Сафарян отметил, что Армения в составе ЕАЭС зафиксировала существенный рост по всем направлениям. «Рост экспорта из Аремнии в направлении ЕАЭС и, в частности, России увеличился на 11%»,- отметил эксперт.
«Главным экономическим партнером Армении в мире продолжает оставаться Россия. Российские инвестиции в Армении составляют 51% от всего объема инвестиций, трансферты из России достигают 63-65%. РФ продолжает оставаться основным направлением трудовых мигрантов из Армении. Россия также основной рынок сбыта армянской готовой продукции»,- зафиксировал Сафарян.
Ссылаясь на исследование члена Евразийского экспертного клуба Ашота Тевикяна, Сафарян выразил уверенность в том, что в Армении вполне возможна и реалистична новая индустриализация, которая должна быть основана на правильном использовании имеющихся внутренних ресурсов, на основе эффективного государственного администрирования.
"Расширение многопрофильных корпораций даст возможность решить проблему занятости, повышения экономического благосостояния и способствовать экономическому развитию Армении", - заключил Сафарян.
Отметим, что Евразийский экспертный клуб уже в пятый раз подытожил экономические показатели Республики Армения.