Հայաստանը եւ Ղարաբաղը ձեւակերպել են նոր ընդհանուր դիրքորոշում. Փաշինյան
Ղարաբաղյան կարգավորման հարցում կա հայտարարությունների երեք ձեւաչափ. նախ՝ երբ հայտարարություններ իբրեւ այդպիսին չկան, երկրորդ՝ երբ հայտարարությունը եռակողմ է, եւ երրորդ՝ երբ հայտարարությունը հնգակողմ է։ Դա այն տարբերակն է, երբ համանախագահներին միանում են նաեւ հակամարտող կողմերի ներկայացուցիչները։ Այս մասին ԱԺ ամբիոնից այսօր հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ մեկնաբանելով հնգակողմ հայտարարության մասին ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի խոսքերը։
Ըստ Փաշինյանի՝ բանակցությունների սեղանին ոչ մի փաստաթուղթ չկա, որով կարելի լիներ վարել բանակցային գործընթաց։ «Մենք պետք է սկզբում հասկանանք ամպլիտուդը։ Մենք հայտարարել ենք այն մասին, որ մեզ հարկավոր են բացատրություններ Մադրիդյան սկզբունքների առիթով, բայց մենք դրանք դեռ չենք ստացել։ Հիմա ղարաբաղյան խնդրի վերաբերյալ ես կարող եմ միայն ասել այն մասին, որ մենք լուծել ենք մեր առջեւ դրված խնդիրները մեկուկես տարվա ընթացքում։
Մենք՝ Հայաստանը եւ Ղարաբաղը, ձեւակերպել ենք մեր նոր ընդհանուր դիրքորոշումը, ամրագրել, որ Հայաստանի եւ ԼՂՀ կառավարությունների պատկերացումներն ըստ էության նույնն են։ Մեր դիրքորոշումը ավելի հաջող ու հասանելի է դարձել միջազգային հանրության համար»,-ասաց վարչապետը:

Армения и Карабах сформулировали новую общую позицию по карабахскому урегулированию. Пашинян
В вопросе карабахского урегулирования есть три формата заявлений - когда заявлений как таковых нет; когда заявление трехстороннее (минские посредники) или когда заявление пятистороннее (посредники и стороны переговоров). Об этом заявил сегодня премьер-министр Армении Никол Пашинян, комментируя слова главы МИД РФ Сергея Лаврова о пятистороннем заявлении в Братиславе.
По словам Пашиняна, на столе переговоров нет ни одного документа, на основании которого можно было бы вести переговорный процесс. "Мы должны сначала понять амплитуду. Мы заявляли о том, что нам нужны объяснения по Мадридским принципам, но мы их еще не получили. Сейчас по карабахской проблеме я могу только сказать о том, что мы решили поставленные перед нами задачи в течение полутора лет.
Армения и Карабах сформулировали новую общую позицию, зафиксировали, что представления правительств РА и НКР, по сути, одинаковы. Наша позиция стала более успешной и доступной для международного сообщества", - сказал премьер.