Հայաստանը չի մասնակցի ՀԱՊԿ պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստին
Ալմաթիում մեկնարկել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) երկրների պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստը։
Հայաստանը հանդիպմանը չի մասնակցում:
Ինչպես ավելի վաղ ՏԱՍՍ-ի թղթակցին հայտնել էր Կազմակերպության քարտուղարության ներկայացուցիչ Յուրի Շուվալովը, Հայաստանը չի մասնակցում խորհրդի նիստին, սակայն դեմ չէ, որ Ալմաթիում սահմանափակ ձևաչափով որոշումներ կայացվեն։
Միջոցառումն անցկացվում է ՀԱՊԿ-ում Ղազախստանի նախագահության շրջանակներում։ Դրա մասնակիցները կքննարկեն ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության տարածաշրջաններում ռազմական անվտանգությանը սպառնացող մարտահրավերներն ու սպառնալիքները, ինչպես նաև կազմակերպության ռազմական բաղադրիչի զարգացման հարցեր։

В Алма-Ате без участия Армении началось заседание министров обороны ОДКБ
Заседание Совета министров обороны стран Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ) началось в Алма-Ате.
В заседании не принимает участие Армения.
Как сообщил ранее корреспонденту ТАСС представитель секретариата Организации Юрий Шувалов, Армения не принимает участие в заседании Совета, но не возражает против принятия решений в Алма-Ате в ограниченном формате.
Мероприятие проводится в рамках председательства Казахстана в ОДКБ. Его участники обсудят вызовы и угрозы военной безопасности в регионах коллективной безопасности ОДКБ и вопросы развития военной составляющей Организации.