Հայաստանին փոխանցվեց ԵԱՀԿ Անվտանգության համագործակցության ֆորումի նախագահությունը
Մարտի 23-ին տեղի ունեցավ Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) ի ԱՄՆ նախագահության եզրափակիչ նիստը, որի ընթացքում ԱՄՆ-ն Հայաստանին փոխանցեց ԵԱՀԿ Անվտանգության համագործակցության ֆորումի (ԱՀՖ) չորսամսյա նախագահությունը:
Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից:
Նախագահության փոխանցման առիթով՝ ԵԱՀԿ-ում ՀՀ առաքելության ղեկավար, դեսպան Արմեն Պապիկյանը շնորհակալություն հայտնեց ԱՀՖ ԱՄՆ նախագահությանը գործադրված ջանքերի և համագործակցության համար: Դեսպան Պապիկյանը նշեց, որ ԵԱՀԿ պատասխանատվության գոտում խաղաղության ու անվտանգության ապահովումը պահանջում է համատեղ ջանքեր, կառուցողական ներգրավվածություն և երկխոսություն՝ որպես ուղենիշ սահմանելով ԵԱՀԿ հանձնառությունների անշեղ կատարումը:
Խոսելով ԵԱՀԿ ԱՀՖ Հայաստանի նախագահության գերակայությունների մասին՝ դեսպան Արմեն Պապիկյանն առանձնացրեց սպառազինությունների վերահսկման, տարածաշրջանային անվտանգության այլ կազմակերպությունների հետ համագործակցության, վստահության և անվտանգության կառուցման միջոցների և ԵԱՀԿ ռազմաքաղաքական ոլորտի հանձնառությունների ու պարտավորությունների հետևողական իրագործման կարևորությունը: Այդ համատեքստում նա ընդգծեց, որ ԵԱՀԿ հանձնառությունների և պարտավորությունների խախտումները հանգեցնում են միջազգային անվտանգության համակարգերի խարխլմանը, ռազմական ոլորտում կանխատեսելիության և թափանցիկության նվազմանը, որն իր հերթին ուղղակիորեն վտանգում է մարդու իրավունքները, մասնավորապես՝ կյանքի իրավունքը: Շեշտվեց, որ նման մարտահրավերներին դիմակայելու համար անհրաժեշտ է ԵԱՀԿ-ի և դրա կառույցների արձագանքման ներուժի ամբողջական և արդյունավետ կիրառում:

Армения приняла от США председательство в Форуме безопасности ОБСЕ
24 марта состоялось заключительное заседание председательства США в Форуме безопасности Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), в ходе которого Армения приняла от США председательство в на ближайшие 4 месяца.
Об этом передаёт 25 марта пресс-служба МИД Армении.
При этом глава армянской миссии в ОБСЕ, посол Армен Папикян поблагодарил США за прилօженные усилия и сотрудничество, отметив, что обеспечение мира и безопасности в зоне ответственности ОБСЕ требует совместных усилий, конструктивного участия и диалога, чтобы обеспечить неукоснительное выполнение обязательств ОБСЕ.
Что касается приоритетов председательства Армении в форуме безопасности ОБСЕ, то посол подчеркнул важность контроля над вооружениями, сотрудничества с другими региональными организациями по безопасности, создания мер по укреплению доверия безопасности, выполнения обязательств ОБСЕ в военно-политической сфере. Папикян отметил, что нарушения обязательств в рамках ОБСЕ приводят к нарушению международных систем безопасности, снижению предсказуемости и прозрачности в военной сфере, что, в свою очередь, напрямую ставит под угрозу права человека, в частности, право на жизнь.
"Для противодействия таким вызовам необходимо в полной мере и эффективно использовать потенциал реагирования структур ОБСЕ", - подчеркнул посол.