Հայաստանի և Խորվաթիայի վարչապետները քննարկել են երկկողմ համագործակցության ու տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումները
Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում կայացել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Խորվաթիայի վարչապետ Անդրեյ Պլենկովիչի հանդիպումը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ վերջերս տեղի է ունեցել Խորվաթիայի ԱԳ նախարարի առաջին այցը Հայաստան, ինչը երկկողմ հարաբերություններում ունի պատմական նշանակություն: Վարչապետը հույս է հայտնել, որ այսօրվա հանդիպումը ևս նոր ազդակ կհաղորդի հայ-խորվաթական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Խորվաթիայի վարչապետը նշել է, որ իր գլխավորած կառավարությունը ևս շահագրգիռ է ընդլայնելու փոխգործակցությունը Հայաստանի հետ տարբեր ոլորտներում:
Հաջորդիվ զրուցակիցներն անդրադարձել են Հարավային Կովկասում առկա իրավիճակին, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումներին:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծվել է հումանիտար ճգնաժամ, արդեն ավելի քան մեկ ամիս է Ադրբեջանն արգելափակել է նաև էլեկտրամատակարարումը, լուրջ խնդիրներ են առկա գազի մատակարարման հետ կապված: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` այս ամենն առաջացնում է ոչ միայն հումանիտար, այլ նաև բնապահպանական ճգնաժամ: Խնդրի լուծման հարցում վարչապետը կարևորել է միջազգային հանրության հասցեական ու հետևողական արձագանքը:
Կողմերն անդրադարձ են կատարել նաև ՀՀ-ում Եվրոպական միության քաղաքացիական առաքելության գործունեությանը և ընդգծել տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության ամրապնդման կարևորությունը:
Վարչապետ Փաշինյանը Խորվաթիայի իր գործընկերոջը պաշտոնական այցով հրավիրել է Հայաստան: Հրավերը սիրով ընդունվել է:

Премьер-министры Армении и Хорватии обсудили вопросы двустороннего сотрудничества и региональные развития
На полях Мюнхенской конференции по безопасности состоялась встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и премьер-министра Хорватии Андрея Пленковича.
Никол Пашинян отметил, что недавно состоялся первый визит министра иностранных дел Хорватии в Армению, который имеет историческое значение в двусторонних отношениях. Премьер-министр выразил надежду, что сегодняшняя встреча тоже придаст новый импульс дальнейшему развитию и укреплению армяно-хорватских отношений.
Премьер-министр Хорватии отметил, что возглавляемое им правительство также заинтересовано в расширении сотрудничества с Арменией в различных сферах.
Затем собеседники коснулись текущей ситуации на Южном Кавказе и происходящих вокруг Нагорного Карабаха развитий.
Премьер-министр Пашинян отметил, что в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора в Нагорном Карабахе возник гуманитарный кризис, Азербайджан также более месяца перекрывает подачу электроэнергии, существуют серьезные проблемы с подачей газа. По словам Никола Пашиняна, все это вызывает не только гуманитарный, но и экологический кризис. Премьер-министр подчеркнул важность адресной и последовательной реакции международного сообщества на эту проблему.
Стороны коснулись также деятельности гражданской миссии Европейского союза в Армении и подчеркнули важность укрепления стабильности и мира в регионе.
Премьер-министр Пашинян пригласил своего хорватского коллегу посетить Армению с официальным визитом. Приглашение было с удовлетворением принято.