Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ որևէ բանակցություն չկա. ՀՀ ԱԳ նախարար
Եթե Հայաստանն ու Ադրբեջանը որևէ պահի բանակցություններ սկսեն խաղաղության պայմանագրի շուրջ, ապա այդ բանակցությունների օրակարգում անպայման պետք է լինի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կողմից ֆիքսված սկզբունքների հիման վրա: Այս մասին Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Ադրբեջանի իշխանությունների փոխարեն ես կկենտրոնանայի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարություններով արդեն իսկ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման վրա: Այս պահին խաղաղության պայմանագրի շուրջ որևէ բանակցություններ չի վարվում»,- ասաց Միրզոյանը:
Նշենք, որ ՀՀ կողմից Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչման և խաղաղության պայմանագրի հարցը հասցեագրվել էր ՌԴ արտգործնախարար Լավրովին, որը սակայն հրաժարվեց պատասխանել և վերահասցեավորեց այն Միրզոյանին։

С Азербайджаном не ведутся переговоры по подписанию мирного договора - Мирзоян
На данном этапе никакие переговоры по мирному договору с Азербайджаном не ведутся. Об этом на совместной пресс-конференции с главой МИД России Сергеем Лавровым заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
"Если такие переговоры когда-либо начнутся, то их обязательной частью должен стать вопрос статуса Нагорного Карабаха на основе принципов, уже зафиксированных сопредседателями Минской группы ОБСЕ",- отметил он.
Также Мирзоян посоветовал Баку сконцентрироваться на выполнении договоренностей, достигнутых в рамках трехсторонних заявлений от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года.