Հաղորդակցության ապաշրջափակման հետևանքով Հայաստանը կարող է զրկվել տնտեսական անկախությունից և կախվածության մեջ ընկնել թուրքական կամ ադրբեջանական կապիտալից. փորձագետ
Տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը, որոշ ռուս փորձագետների կարծիքով, թույլ կտա Հայաստանին ցամաքային հաղորդակցություն ունենալ Ռուսաստանի հետ Ադրբեջանի տարածքով եւ այդ պատճառով պետք է շահագրգռվածություն առաջացնի, որպեսզի լրացուցիչ աջակցություն ստանա իր ապրանքների տեղափոխմանը: Այս մասին այսօր «Հայաստանի տնտեսությունը 2020 թվականին ՝ ԵՏՄ-ին երկրի անդամակցության համատեքստում. Հարավային Կովկասի տրանսպորտային հաղորդակցությունների աշխատանքի վերսկսման հեռանկարը» թեմայով Երևան-Մոսկվա տեսակամուրջի ժամանակ ասաց տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը։ Ասուլիսը կազմակերպված է Եվրասիական փորձագիտական ակումբի կողմից:
Նրա խոսքով ՝ մատակարարումների ընթացիկ պայմանները, մասնավորապես, ռազմա-վրացական ճանապարհի ցածր թողունակության պատճառով, չեն համապատասխանում արտահանման ավելացած ծավալներին: Հետևաբար, անհրաժեշտ է նաև ընդլայնել Վրաստանի նավահանգիստների կարողությունները։ "Ինչ վերաբերում է ԵԱՏՄ երկրներում տարբեր դրամական քաղաքականությանը, ապա դա նույնպես արգելակում է Միությունում գործընթացները հատկապես արտաքին տնտեսական կոնյունկտուրայի վատթարացման ժամանակ. նվազում են հիմնական վառելիքի, հումքային շուկաների գները։ Արդյունքում ածխաջրածինների արտահանողները ՝ Ռուսաստանն ու Ղազախստանը, զգալիորեն արժեզրկում են իրենց ազգային արժույթները, որպեսզի փոխհատուցեն բացվող եկամուտները։ Ածխաջրածիններ ներմուծող երկրները, այդ թվում ՝ Հայաստանը, սահմանափակված են այդ արժեզրկման մասշտաբներով, քանի որ կախված են ներմուծումից։ Մյուս կողմից, երբ ռուսական ռուբլու կամ ղազախական տենգեի արժեզրկումն էապես գերազանցում է հայկական դրամի արժեզրկումը, դա վատացնում է Հայաստանի համար առևտրի պայմանները։ Բացի այդ, պետք է գնահատել այն կորուստների մասշտաբները, որոնք կրել է Հայաստանը։ Հայաստանի տնտեսությունը մինչճգնաժամային ծավալների կարող է հասնել միայն 2022 թվականին", - բացատրեց փորձագետը։
Նա նշել է, որ սահմանների ապաշրջափակումը թույլ կտա Ադրբեջանին Նախիջեւանի հետ կապվել Զանգեզուրով: Հայաստանը նոր տրանսպորտային միջանցք կունենա դեպի Ռուսաստան։ «Նախկինում միջանցքը միայն Վրաստանի տարածքով էր, բայց այդ երթուղին մի շարք թերություններ ուներ ձմռանը։ Ադրբեջանը Թուրքիային կապող նոր երթուղի է կառուցել: Ադրբեջանը զբաղեցրել է ոսկով, պղնձով, մարմարով, կրաքարով և այլ օգտակար հանածոներով հարուստ տարածքներ։ Այսինքն ՝ "որակյալ հանքային ռեսուրսների» արտահանման հնարավորությունները կընդլայնվեն, և դրանք մեծ մուտքեր կբերեն բյուջե։ Բացի այդ, գրավված շրջանները նոր աշխատատեղեր են եւ ներդրումներ: Այսպիսով, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարում Ադրբեջանի տնտեսական զարգացումը դիվերսիֆիկացվելու է, և երկրի տնտեսությունը պակաս կախվածություն կունենա նավթի և գազի արտահանումից։ Մյուս կողմից, որոշ գնահատականներով, ռուսական և թուրքական ընկերությունները կարող են լինել այդ տարածաշրջանի ամենաակտիվ տնտեսական խաղացողները։ Թուրքիան Հայաստանի հետ սահմանը փակել է աշխարհաքաղաքական նկատառումներով ՝ փորձելով Ղարաբաղյան հարցը լուծել իր օգտին", - նշել է Մանասերյանը։
Այս լույսի ներքո, ըստ նրա, տնտեսական ռիսկերն աճում են։ Հաղորդակցության ապաշրջափակման հետևանքով Հայաստանը կարող է զրկվել տնտեսական անկախությունից և կախվածության մեջ ընկնել թուրքական կամ ադրբեջանական կապիտալից։ "Եթե հայկական շուկայում հայտնվեն թուրք և ադրբեջանցի գործատուներ, որոշակի խմբերի եկամուտները կախված կլինեն հենց նրանցից։ Այսինքն, եթե երկարաժամկետ հեռանկարում հաղորդակցության ապաշրջափակմանը նայենք, կասկածի տակ կդրվի ինքնիշխան տնտեսական համակարգի գոյությունը։ Մի շարք փորձագետների կարծիքով ՝ ապաշրջափակումը մեծ հաշվով հօգուտ Թուրքիայի և Ադրբեջանի կլինի", - վստահեցրել է նա։
Այսպիսով, Մանասերյանի կարծիքով, տարածաշրջանում տնտեսական եւ տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման նախագիծը անբարենպաստ է գնահատվում միանգամից մի քանի պատճառներով ՝ անավարտ պատերազմի եւ ակնհայտ հակահայկական հիստերիայի պայմաններում, գործնականում անհնար է ակնկալել սահմանամերձ համայնքների բնակիչների տարրական կենսագործունեության անվտանգության ապահովում: «Մեր կարծիքով, արտաքին հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մասին խոսելուց առաջ կարեւոր է բացել ներքին հաղորդակցությունը եւ ապահովել Արցախի բնակչության անվտանգ տեղաշարժը (Նրանցից շատերն ի վիճակի չեն այցելել իրենց հարազատների շիրիմները, այն քաղաքներում եւ գյուղերում, որոնք գտնվում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ)։ Բացի այդ, Թուրքիան առաջին հերթին պետք է ապաշրջափակի դեպի Սեւ ծով ճանապարհը ՝ միջազգային միանգամից երեք կոնվենցիաների պահանջներին համապատասխան, որոնք խախտվում են այդ երկրի կողմից ավելի քան երեք տասնամյակ: Մյուս կողմից ակնհայտ է, որ հաղորդակցության ապաշրջափակումից կարող են շահել միայն Թուրքիան և Ադրբեջանը ՝ համեմատաբար էժան ապրանքների անխուսափելի տնտեսական էքսպանսիայով, որպեսզի հայրենական արտադրողին դուրս մղեն Հայաստանի և Արցախի ներքին շուկայից», - եզրափակեց նա։

Вследствие разблокировки коммуникаций Армения может лишится экономической независимости и попасть в зависимость от турецкого или азербайджанского капитала: эксперт
Разблокировка транспортных коммуникаций в регионе, по мнению некоторых российских экспертов, позволит Армении иметь сухопутное сообщение с Россией по территории Азербайджана и поэтому должна вызвать заинтересованность, чтобы получить дополнительную поддержку транспортировки своих товаров. Об этом сегодня во время телемоста Ереван-Москва на тему «Экономика Армении в 2020 году в контексте членства страны в ЕАЭС. О перспективе возобновления работы транспортных коммуникаций Южного Кавказа», организованной Евразийским экспертным клубом заявил Доктор экономических наук Татул Манасерян.
По его словам, текущие условия поставки, в частности, из-за низкой пропускной способности Военно-грузинской дороги, не отвечают возросшим объемам экспорта. Следовательно, необходимо также расширить мощности морских портов Грузии. «Что же касается разной денежной политики в странах ЕАЭС, то это тоже тормозит процессы в Союзе особенно во время ухудшения внешнеэкономической конъюнктуры: падают цены на основных топливо-сырьевых рынках. В итоге экспортеры углеводоров, Россия и Казахстан, существенно девальвируют свои национальные валюты с тем, чтобы компенсировать выпадающие доходы. Страны-импортеры углеводородов, в том числе и Армения, ограничены в масштабах этой девальвации ввиду того, что зависят от импорта. С другой стороны, когда девальвация российского рубля или казахстанского тенге существенно превышает девальвацию армянского драма, то это ухудшает условия торговли для Армении. Также, предстоит оценить масштабы потерь, которые понесла Армения. Экономика Армении может достигнуть докризисных объемов только в 2022 году (2)»,- объяснил эксперт.
Он отметил, что разблокировка границ позволит активно пользоваться новым коридором через Зангезур, соединяющий Азербайджан с Нахичеванью. У Армении появится новый транспортный коридор в Россию. «Раньше коридор был только через территорию Грузии, но этот маршрут имел ряд недостатков в зимний период. Азербайджан приобрел новый маршрут, соединяющий его с Турцией. Азербайджан занял территории богатые золотом, медью, мрамором, известняком и другими полезными ископаемыми. То есть экспортные возможности «качественных минеральных ресурсов» будут расширены, и это большие поступления в бюджет. К тому же захваченные районы — это новые рабочие места и инвестиции. Таким образом, в среднесрочной и долгосрочной перспективе экономическое развитие Азербайджана будет диверсифицировано и экономика страны будет менее зависима от экспорта нефти и газа. С другой стороны, по некоторым оценкам российские и турецкие компании могут быть наиболее активными экономическими игроками этого региона (5). А в вопросе строительства и эксплуатации дорог – полная неопределенность: Турция закрыла границу с Арменией из геополитических соображений,  пытаясь решить Карабахский вопрос в свою пользу», - отметил Манасерян.
В этом свете, по его словам, экономический риски возрастают. Вследствие разблокировки коммуникаций Армения может лишится экономической независимости и попасть в зависимость от турецкого или азербайджанского капитала. «Если на армянском рынке появятся турецкие и азербайджанские работодатели, доходы определенных групп будут зависеть именно от них. То есть, если смотреть на разблокировку коммуникаций в долгосрочной перспективе, под сомнение будет поставлено само существование суверенной экономической системы. По мнению ряда экспертов, деблокада по большому счету будет в пользу Турции и Азербайджана»,- заверил он.
Таким образом, по мнению Манасеряна, проект разблокировки экономических и транспортных путей в регионе – оценивается трудно реализуемым сразу по нескольким причинам: в условиях незаконченной войны и очевидной антиармянской истерии в Азербайджане, практически невозможно рассчитывать на обеспечение безопасности элементарной жизнедеятельности жителей приграничных общин.  «На наш взгляд, прежде, чем говорить о разблокировке внешних коммуникаций, важно открыть внутренние и обеспечить безопасное передвижение местного населения Арцаха (многие из них не в состоянии посетить могилы своих родственников, в городах и селах, которые находятся под контролем Азербайджана. Также, Турция в первую очередь должна разблокировать путь к Черному морю в соответствии с требованиями сразу трех международных конвенций, которые нарушаются этой страной на протяжении более трех десятилетий. С другой стороны очевидно, что от разблокировки коммуникаций могут выиграть только Турция и Азербайджан с неминуемой экономической экспансией относительно дешевых товаров, чтобы вытеснить отечественного производителя из внутреннего рынка Армении и Арцаха»,- резюмировал он.