Ղարաբաղի հարցով եռակողմ խումբը կարող է նիստ անցկացնել մոտ ժամանակները. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի փոխվարչապետների մակարդակով եռակողմ աշխատանքային խմբի նիստը, որը նվիրված է Լեռնային Ղարաբաղում բոլոր տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակմանը, կարող է տեղի ունենալ մոտ ժամանակներս: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ-ն ։
"Միջգերատեսչական ձեւաչափով ադրբեջանական եւ հայկական կողմերի հետ նախապատրաստում ենք նրա առաջին նիստի անցկացմանը մոտ ժամանակներս", - նշել են նախարարությունում:
Ինչպես ընդգծել են դիվանագիտական գերատեսչությունում, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին անաչառ եւ պատասխանատու աջակցությունը եղել եւ մնում է Անդրկովկասում Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության գերակա ուղղություններից մեկը:
"Հրատապ խնդիր է ապահովել տարածաշրջանի պետությունների անցումը առճակատումից հաշտության ՝ բարիդրացիական հարաբերությունների վերականգնման, միջէթնիկական եւ միջկրոնական խաղաղության եւ վստահության հաստատման, Հարավային Կովկասում կայունության եւ բարգավաճման համար ամուր պայմանների ձեւավորման նպատակով", - ասված է հաղորդագրությունում:

МИД РФ: трехсторонняя группа по Карабаху может провести заседание в ближайшее время
Заседание трехсторонней рабочей группы на уровне вице-премьеров России, Азербайджана и Армении по разблокированию всех экономических и транспортных связей в Нагорном Карабахе может пройти в ближайшее время. Об этом заявили в среду в МИД РФ.
"В межведомственном формате вместе с азербайджанской и армянской сторонами ведем подготовку к проведению ее первого заседания в ближайшее время", - отметили в министерстве.
Как подчеркнули в дипведомстве, беспристрастное и ответственное содействие процессу нагорнокарабахского урегулирования было и остается одним из приоритетных направлений российской внешней политики в Закавказье.
"Актуальная задача - обеспечение перехода государств региона от конфронтации к примирению в целях восстановления добрососедских отношений, налаживания межэтнического и межконфессионального мира и доверия, формирования прочных условий для стабильности и процветания на Южном Кавказе", - заявили на Смоленской площади.