«Գելլափ»-ը ներկայացրել է հետընտրական տվյալները
«GALLUP International Association» հայաստանյան ներկայացուցչության տնօրեն Արամ Նավասարդյանը ներկայացրել է հետընտրական տվյալները
Հունիսի 20-ին կայացած արտահերթ ընտրություններից հետո եղած հարցումների ընթացքում այն հարցին՝ արդյոք կարծո՞ւմ են, որ խորհրդարանական ընտրություններն անցկացվել են արդար և թափանցիկ և արտահայտում են ժողովրդի կամքը, հարցվածների 38,7 տոկոսը պատասխանել է՝ «միանաշանակ՝ այո», 20,1 տոկոսը՝ «ավելի շուտ՝ այո», 18,8 տոկոսը՝ «ավելի շուտ՝ ոչ», 17,9 տոկոսը՝ «միանշանակ՝ ոչ», հարցվածների 4,5 տոկոսը դժվարացել է հարցին պատասխանել։
«Տարբեր ցուցանիշներով մենք գրանցել ենք մոտիկ տվյալներ, բայց հանկարծակի իշխող ուժի կտրվածքով ունեցանք կտրուկ տարբերություն, մենք պատասխանատու ենք մեր հարցումների վերաբերյալ և չենք կարող պարզաբանել, թե ինչպես է իշխող ուժը արձանագրել այս բարձր ցուցանիշը։ Մենք չենք կարող 24-25 ցուցանիշում լինել քիչ թե շատ ճիշտ, և երկու անգամ սխալվել իշխող ուժի ցուցանիշի մեջ, բացատրության բեռը դրված չէ մեր կազմակերպության վրա»,-ասաց Նավասարդյանը։
Հարցին՝ ո՞ր քաղաքական ուժին են տվել իրենց ձայնը, հարցվածների 35,8 տոկոսը պատասխանել է՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր», 24,2 տոկոսը՝ «Հայաստան» դաշինք, 6,8 տոկոսը՝ «Պատիվ ունեմ» դաշինք, «Բարգավաճ Հայաստան»՝ 4,4 տոկոս, «Հանրապետություն» կուսակցություն՝ 3,2 տոկոս, «Հայ ազգային կոնգրես»՝ 2,4 տոկոս, «Լուսավոր Հայաստան»՝ 2,1 տոկոս, Շիրինյան-Բաբաջանյան ժողովրդավարների դաշինք՝ 1,6 տոկոս, Ազգային-ժողովրդավարական բևեռ համահայկական կուսակցություն՝ 1,5 տոկոս, «5165» շարժում՝ 1,4 տոկոս, մյուս ուժերի օգտին, ըստ նշված հարցումների, քվեարկել են 1 տոկոսից քիչ հարցվածներ։
Քննարկումներին՝ թե «GALLUP»-ը «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանի ու նրա թիմի պատվերով է «Հայաստան» դաշինքի բարձր ռեյտինգի վերաբերյալ տվյալներ հրապարակել նախընտրական շրջանում, Նավասարդյանն ասաց․
«Եթե այդ լոգիկան է, թե Ռոբերտ Քոչարյանը պատվիրել է, ապա մենք գործել ենք մշտապես այդպես, և Նիկոլ Փաշինյանի և իր թիմի գրանցած բարձր ցուցանիշները 2,5 տարվա ընթացքում եղել են նույն ձևաչափով»։

38,7% опрошенных граждан считают, что 20 июня в Армении прошли однозначно справедливые и прозрачные выборы. 20,1% опрошенных считают, что они «скорее» были справедливыми и прозрачными, а 17,9% опрошенных отметили «однозначно нет». Эти данные представил журналистам директор армянского представительства Ассоциации «Геллап Интернейшнл» Арам Навасардян.
Он отметил, что 38,8% опрошенных заверили, что проголосовали за партию «Гражданский договор», 24,2% отдали свои голоса блоку «Армения», 6,8% - блоку «Честь имею», а 4,4% - «Процветающей Армении».
1,4% опрошенных заявили, что испортили свои бюллетени.
Касаясь вопроса о том, почему данные предвыборных опросов компании не совпали с результатами выборов, Навасардян заявил: «Мы ответственны за наши опросы, мы не обязаны объяснить, почему правящая сила зафиксировала высокий показатель. 28,7% опрошенных сказали, что проголосуют за блок «Армения», но на выборах блок зафиксировал 21,09%. Та же картина и с блоком «Честь имею», его голоса по сравнению с данными опросов снизились на 5,58%. Это объясняется арестами некоторых активистов ППА, блоков «Честь имею» и «Армения» со стороны Полиции и СНБ», - сказал он.
Низкие же показатели партии «Просвещенная Армения» в отличие от данных опросов Навасардян объяснил «миграцией» избирателей этой партии в сторону правящей силы. Аналогичная тенденция, по его словам, видна и среди избирателей других политических сил.