Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և Լեհաստանի ԱԳ նախարարները Հարավային Կովկասում արդար և կայուն խաղաղություն հաստատելու կոչ են արել
2024 թվականի փետրվարի 12-ին Լա Սել Սեն Կլուդում կայացել է «Վայմարյան եռանկյունու» (Weimar Triangle) երկրների՝ Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և Լեհաստանի արտգործնախարարների հանդիպումը, որի ժամանակ կողմերը հաստատել են եռակողմ համագործակցությանը նոր լիցք հաղորդելու իրենց վճռականությունը։
Արտգործնախարարները քննարկել են իրադրությունն Ուկրաինայում, Մերձավոր Արևելքում, Գազայի հատվածի հումանիտար վիճակը, ինչպես նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններն ու այս առիթով Գերմանիայի, Ֆրանսիայի և Լեհաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարները հայտարարել են.
«Մենք կոչ ենք անում արդար և կայուն խաղաղություն հաստատել Հարավային Կովկասում և աջակցում ենք Եվրամիության ու Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջնորդական ջանքերին՝ նպաստելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսությանը։ Մենք վերահաստատում ենք մեր աջակցությունը Հարավային Կովկասի պետությունների ինքնիշխանությանը, անկախության ու տարածքային ամբողջականությանը»:

Главы МИД Франции, Германии и Польши призвали к установлению справедливого и прочного мира на Южном Кавказе
Министры иностранных дел Франции, Германии и Польши распространили совместное заявление по итогам встречи в рамках «Веймарского треугольника», в котором затронули и ситуацию на Южном Кавказе.
«Мы призываем к справедливому и устойчивому миру на Южном Кавказе и поддерживаем посреднические усилия Европейского Союза и Соединенных Штатов Америки по облегчению диалога между Арменией и Азербайджаном. Мы подтверждаем нашу поддержку суверенитета, независимости и территориальной целостности государств Южного Кавказа»,- говорится в заявлении.