Եվրախորհրդարանի ավելի քան 60 պատգամավոր պահանջում է պատժամիջոցներ մտցնել Ալիեւի դեմ
Եվրախորհրդարանի ավելի քան 60 պատգամավոր միացել է ֆրանսիացի եվրապատգամավոր Նաթալի Լուազոյի՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի դեմ պատժամիջոցներ մտցնելու պահանջին։
«Եվրախորհրդարանի ավելի քան 60 պատգամավոր միացել է ինձ եւ պահանջում է, որպեսզի Եվրոպան պատժամիջոցներ մտցնի Իլհամ Ալիեւի վարչակարգի դեմ Լեռնային Ղաաբաղի հայ բնակչության դեմ նրա հարձակման համար»,- գրել է Լուազոն X-ի իր միկրոբլոգում։
ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայությանն ուղղված իր հարցման մեջ Լուազոն եւ մյուս եվրախորհրդարանականները ԵՄ-ին կոչ են անում գործել, որպեսզի կանգնեցնեն արցախահայերի էթնիկ զտումը եւ կանխեն հարձակումը, որը կարող է նոր պատերազմի վերածվել։

Более 60 депутатов Европарламента требует ввести санкции против Алиева
Более 60 депутатов Европарламента присоединились к требованию французского европарламентария Натали Луазо ввести санкции против президента Азербайджана Ильхама Аилиева.
«Более 60 депутатов Европарламента присоединились ко мне и требуют, чтобы Европа наложила санкции на режим Ильхама Алиева за его наступление на армянский народ Нагорного Карабаха», - написала Луазо в своем микроблоге X.
В своем запрос к внешнеполитической службе ЕС, Луазо и остальные европарламентарии призывают ЕС действовать, чтобы остановить этническую чистку армян Арцаха и предотвратить нападение, которое может обернуться новой войной.