Եթե Երևանը ցանկանում է ուղիղ բանակցել Բաքվի հետ, ապա «ի սեր Աստծո»․ Լավրով
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ եթե Հայաստանի իշխանությունները ցանկանում են ուղիղ բանակցություններ վարել Ադրբեջանի հետ՝ առանց Ռուսաստանի մասնակցության՝ Լեռնային Ղարաբաղում ճգնաժամը կարգավորելու համար, ապա «ի սեր Աստծո», հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Նույն կերպ, մենք հիմա անհանգստացած ենք, որ 2020-2022 թվականներին Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի մի քանի գագաթնաժողովներում կնքված եռակողմ համաձայնագրերը նույնպես տապալվել են։ Ես հիշատակեցի տրանսպորտային կապի վերսկսման մասին և նշեցի նաև եռակողմ հանձնաժողովի մասին, որը զբաղվում էր դրանով, բայց այն գործնականում այլևս չի հանդիպում։ Երևանը կարծում է, որ դա պետք է արվի ուղղակիորեն Ադրբեջանի հետ, բայց եթե հաջողվի, դա կլինի ի սեր Աստծո»,- ասել է ռուսական դիվանագիտության ղեկավարը՝ ելույթ ունենալով ՄԳԻՄO-ի դասախոսների և ուսանողների հետ։
Լավրովը նաև նշել է, որ պետական ​​սահմանի սահմանազատման հարցում Ռուսաստանի Դաշնությունը պետք է խորհրդակցի այս գործընթացի մասնակիցների հետ, սակայն դա տեղի չի ունենում։ «Ոչ, նրանք չեն ուզում, և միևնույն ժամանակ անընդհատ ձգտում են ներգրավել Արևմուտքին, ԱՄՆ-ին, Եվրամիությանը, Փարիզին և ներգրավել նրանց ցանկացած գործընթացի իրենց հովանավորությունը ապահովելու գործում։ Սա նրանց ընտրությունն է, բայց նրանք պետք է բանակցեն առաջին հերթին իրենց ադրբեջանցի հարեւանների հետ։ Այլ ճանապարհ չկա»,- հավելել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը։
Միևնույն ժամանակ, ըստ նախարարի, «բոլոր տարբերություններով և հակասություններով հանդերձ», Ռուսաստանը և նրա գործընկերները «հասկանում են, թե ով ինչի հետեւում է կանգնած, և կա ցանկություն, և արդեն կա արդյունք, որը վերաբերում է մեր մոտեցումների մերձեցմանը՝ կապված համաձայնեցված զուգահեռ գործընթացների մշակման հետ որոնք, ի վերջո, դրական կլինեն»։

Лавров: если Ереван хочет договариваться с Баку напрямую, то «ради Бога»
Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров заявил, что если власти Армении имеют желание прямых переговоров с Азербайджаном без участия России по разрешению кризиса в Нагорном Карабахе, то «ради Бога», передает ТАСС.
«Точно также мы сейчас переживаем по поводу того, что трехсторонние договоренности, заключенные на нескольких саммитах Россией, Арменией, Азербайджаном в 2020-2022 годах, тоже провисли. Вот я упомянул возобновление транспортного сообщения и упомянул еще о трехсторонней комиссии, которая этим занималась, она сейчас практически уже не собирается. Ереван считает, что это нужно делать напрямую с Азербайджаном, но если у них получится, то ради Бога», - сказал глава российской дипломатии, выступая перед преподавателями и студентами МГИМО (У) МИД РФ.
Также Лавров отметил, что в вопросе делимитации государственной границы РФ должна консультировать этот процесс между участниками, однако этого не происходит. «Нет, не хотят, и при этом стремятся постоянно привлечь Запад, Соединенные Штаты, Евросоюз, Париж, привлечь к предоставлению своей эгиды любым процессам. Это их выбор, но договариваться надо, прежде всего, с азербайджанскими соседями. Иного пути нет», - добавил глава МИД РФ.
При этом, по словам министра, «при всех различиях и расхождениях» у России и ее коллег «есть понимание, кто за что стоит, и есть желание, и уже есть результат в том, что касается сближения наших подходов к выработке согласованных параллельных процессов», которые в конечном итоге будут иметь позитивный характер.