Երեկ նվաստացման ևս մի կաթիլ ավելացավ, երբ Միացյալ Նահանգները ողջունեց Իլհամ Ալիևի՝ Արցախի իշխանություններին ներում շնորհելու «բարի կամքը». Օսկանյան
2018-ի իշխանափոխությունից հետո, երբ ակնհայտ դարձավ, որ արդեն սխալ ընտրություն է կատարվել, հայ ժողովուրդը հայտնվել է չդադարող նվաստացումների շրջափուլում։ Թվում էր, թե 44-օրյա պատերազմում ծանր պարտությունը նվաստացման գագաթնակետն էր, բայց պարզվեց, որ չէ, երբ Նիկոլ Փաշինյանը Արցախը հանձնեց Ադրբեջանին նախ բանավոր և շուտով, անկասկած, կհանձնի գրավոր։ Այս մասին գրել է ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը․
«Երեկ նվաստացման ևս մի կաթիլ ավելացավ, երբ Միացյալ Նահանգները ողջունեց Իլհամ Ալիևի՝ Արցախի իշխանություններին ներում շնորհելու «բարի կամքը»։
Ես ուզում եմ՝ մի պահ մենք բոլոր մեզ թափ տանք և հասկանանք, թե դա ինչ է նշանակում։ Ուրեմն, աշխարհի ամենակոռումպացված և ավտորիտար ղեկավարը խոստանում է ներում շնորհել իր պատմական հողի վրա սերունդներով (հազարամյակներով) ապրած ժողովրդի ընտրյալներին, այն ժողովրդի, որի նկատմամբ տասնամյակներ կիրառվել են ամենադաժան բռնությունները՝ փորձելով նրանց կտրել իրենց իսկ պատմական հողից, որը երբևիցե չի եղել անկախ Ադրբեջանի կազմում։ Եվ ԱՄՆ-ը ողջունո՞ւմ է այս քայլը։
Պետք չէ մեղադրել Միացյալ Նահանգներին։ Այստեղ մի մեղավոր կա․ դա Հայաստանի ներկա իշխանություններն են։ Այս նվաստացումից դուրս գալու և իրավիճակը կտրուկ փոխելու միակ ճանապարհը ժողովրդական ճնշմամբ այս իշխանություններին հրաժարական պարտադրելն է։ Ես կարծում եմ, որ ողջ հայությունն այսօր չունի այլ գերակա խնդիր, քան իր ձայնի բարձրացումն է Հայաստանի իշխանությունների կողմից արվող պատմական այս անարդարությունների դեմ և պահանջը՝ հրաժարվելու Արցախի հանձնման գործընթացից։
ՄԱԿ-ի անդամ 90-ից ավելի երկիր կա, որոնք մտել են այդ կազմակերպություն որոշակի սահմաններով։ Ներկայում աշխարհում գոյություն ունի 50-ից ավելի տարածքային վեճ, ինչը նշանակում է, որ գոյություն ունեն առնվազն երկու տասնյակ զույգ-երկրներ, որոնք տարածքային չկարգավորված խնդիրներ ունեն։
Բացառությամբ մի քանիսի՝ այդ բոլոր զույգ-երկրներն ունեն դիվանագիտական հարաբերություններ, մեծամասամբ՝ նաև բարեկամական նորմալ կապեր։
Այս պահին Նիկոլ Փաշինյանը Քիշնևում է։ Չգիտեմ՝ փաստաթուղթ կստորագրի, թե ոչ, բայց բոլորի համար այդ բանակցությունների ելքը վճռված է։
Ես կարծում եմ, որ Հայաստանն այսօր հնարավորություն ունի խուսափել Ադրբեջանի հետ որևէ փաստաթուղթ ստորագրելուց։ Դրա համար կան հիմնավոր պատճառներ, ինչը շատ հասկանալի և ընկալելի է բոլորի համար։ Եթե Նիկոլ Փաշինյանը, այնուամենայնիվ, ուզում է ինչ-որ փաստաթուղթ ստորագրել, դա պետք է ստորագրի վերապահումով, որը կվերաբերի Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակին։ Եթե Փաշինյանը ստորագրի այն, ինչի մասին բանավոր ասել է, ապա դա հայ ժողովրդի համար կլինի անդառնալի ազգային ողբերգություն»։

Осканян: Подпишет Пашинян что-либо или нет, исход переговоров предрешен
После смены власти в 2018 году, когда стало очевидно, что неверный выбор уже сделан, армянский народ оказался в цикле безостановочного унижения. Об этом написал бывший министр иностранных дел РА Вардан Осканян.
«Казалось, что тяжелое поражение в 44-дневной войне было пиком унижения, но оказалось, что это не так - Никол Пашинян сдал Арцах Азербайджану сначала на словах, а вскоре, без сомнения, сделает это в письменной форме.
Еще одна капля унижения была добавлена вчера, когда США приветствовали «добрую волю» Ильхама Алиева помиловать власти Арцаха.
Я хочу, чтобы мы все встряхнулись и поняли, что это значит. Значит, самый коррумпированный и авторитарный лидер в мире обещает прощение избранникам народа, тысячелетиями проживающего на своей родной земле, того народа, в отношении которого десятилетиями применялось самое жестокое насилие с целью оторвать их от исторической земли, никогда не находившейся в составе независимого Азербайджана. И США приветствуют этот шаг?
Не нужно обвинять Соединенные Штаты. Здесь есть реальный виновник - это нынешние власти Армении. Единственный способ выйти из этого цикла унижений и кардинально изменить ситуацию – путем народного давления добиться отставки этих властей. Я считаю, что у всего армянства сегодня нет другого приоритета, кроме как поднять голос против этой исторической несправедливости, допущенных властями Армении, и требования отказаться от сдачи Арцаха.
Есть более 90 стран-членов ООН, которые вошли в организацию в рамках определенных границ. В настоящее время в мире насчитывается более 50 территориальных споров, а это значит, что существует ряд стран, имеющих нерешенные территориальные вопросы.
За исключением нескольких, все эти страны имеют друг с другом дипломатические отношения и нормальные связи.
На данный момент Никол Пашинян находится в Кишиневе. Я не знаю, подпишет он документ или нет, но исход этих переговоров предрешен.
Я думаю, что сегодня у Армении есть шанс избежать подписания какого-либо документа с Азербайджаном. Тому есть веские причины, которые всем прекрасно известны. Однако если Никол Пашинян хочет подписать какой-либо документ, он должен подписать его с оговоркой относительно будущего статуса Нагорного Карабаха. Если Пашинян подпишет то, что он сказал на словах, это будет самым большим унижением для армянского народа и необратимой национальной трагедией», - написал Осканян.