ԵԱՏՄ-ում արդյունավետ կոոպերացիայի և Ռուսաստանի հետ համագործակցության շնորհիվ Հայաստանը տնտեսական աճի տեմպերով դարձել է համաշխարհային առաջատարներից մեկը. Կոպիրկին
Եվրասիական տնտեսական միությունն իր տասնամյա գործունեության ընթացքում, չնայած դրսից եկող բոլոր խոչընդոտներին և պատժամիջոցներին, ապացուցել է իր կայացվածությունն ու կայունությունը: Այդ մասին են վկայում միության տասնամյա գործունեության վերաբերյալ վիճակագրական տվյալները։ Այս մասին Եվրասիական փորձագիտական ակումբի կազմակերպած "Հայաստանը ԵԱՏՄ-ում. Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման իրողություններն ու հեռանկարները" խորագրով համաժողովում հայտարարել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
Նրա խոսքով ՝ ԵԱՏՄ-ի ներսում բոլոր հաշվարկների 90 տոկոսն արդեն իրականացվում է ազգային արժույթներով։ Տնտեսական տվյալների համաձայն՝ միության երկրների շարքում տնտեսական տվյալներով առաջատարներն են Հայաստանն ու Ղրղզստանը: "Դա արդեն խոսում է այն մասին, թե ինչ օգուտ են ստանում այդ երկրները ԵԱՏՄ անդամակցությունից։ Իսկ մասնակից երկրների շարքում ԵԱՏՄ-ի անդամության գլխավոր շահառուն Հայաստանն է, որը 10 տարվա ընթացքում 14 անգամ ավելացրել է իր ապրանքաշրջանառության ծավալները։ Հենց ԵԱՏՄ ներսում արդյունավետ կոոպերացիայի և Ռուսաստանի հետ երկկողմ տնտեսական համագործակցության շնորհիվ Հայաստանը տնտեսական աճի տեմպերով դարձել է համաշխարհային առաջատարներից մեկը", - ընդգծել է դեսպանը։
Դիվանագետը նաև նշել է, որ ԵԱՏՄ անդամակցության հիմքում ընկած է անդամ երկրների ինքնիշխանության նկատմամբ հարգանքը, և Ռուսաստանն այսուհետ ևս մտադիր է անդամ երկրների հետ բազմապլանային համագործակցություն զարգացնել ինչպես կազմակերպության ձևաչափով, այնպես էլ երկկողմ մակարդակով:
Ամփոփելով իր խոսքը՝ Կոպիրկինը շնորհակալություն է հայտնել Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամներին ՝ նկատելով, որ Ակումբը, Ինչպես և Միությունը, այս տարի նշում են 10-ամյա հոբելյանը: Դեսպանի խոսքով ՝ Եվրասիական փորձագիտական ակումբը կարևոր դեր է խաղում ինչպես հայ-ռուսական հարաբերությունների, այնպես էլ ԵԱՏՄ-ի ներսում համագործակցության զարգացման գործում:
Ողջունելով և շնորհակալություն հայտնելով Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամներին՝ ՀՀ-ում Բելառուսի դեսպան Ալեքսանդր Կանյուկը հայտարարել է, որ ԵԱՏՄ-ն մեծ դեր է խաղացել անդամ երկրների միջև տնտեսական փոխգործակցության զարգացման գործում: "Դա երևում է նույնիսկ տնտեսական տվյալների վերլուծության ժամանակ։ Այսպես, տասը տարվա ընթացքում Հայաստանի և Բելառուսի միջև ապրանքաշրջանառությունն ավելացել է չորս անգամ ՝ 50 մլն-ից հասնելով 220 մլն - ի, և դա Ռուսաստանի և Բելառուսի դեմ պատժամիջոցների ֆոնին", - ընդգծել Է դիվանագետը։
Իհարկե, նշել է նա, Միության քաղաքական ընդդիմախոսները փորձում են ամեն տեսակի խոչընդոտներ ստեղծել նրա գործունեության ճանապարհին, կազմակերպության ներսում նույնպես կան խնդրահարույց հարցեր։ Սակայն դիվանագետը կարծում է, որ այդ բոլոր դժվարությունները կհաղթահարվեն, և ԵԱՏՄ-ն կշարունակի մեծացնել իր արդյունավետությունը և ընդլայնել աշխարհագրությունը դեպի Ասիա և Արևելք:
Բարձր գնահատելով Եվրասիական փորձագիտական ակումբի դերը ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջև համագործակցության խորացման գործում ՝ Հայաստանում Ղազախստանի դեսպան Բոլատ Իմանբաևը ևս ընդգծել է ԵԱՏՄ անդամ երկրների ազգային տնտեսությունների համար ԵԱՏՄ-ում մասնակցության արդյունավետությունը: Նա տվյալներ է ներկայացրել ԵԱՏՄ-ին անդամակցելուց հետո Ղազախստանի տնտեսական զարգացման վերաբերյալ։ "Հաշվի առնելով այդ կազմակերպության հսկայական ներուժը ՝ մենք բոլորս մեծ աշխատանք ունենք անելու դրա արդյունավետությունն էլ ավելի բարձրացնելու ուղղությամբ", - նշել է դեսպանը: Նա հաջողություն է մաղթել ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի նախագահությանը ՝ վստահություն հայտնելով, որ նրա նախաձեռնությունները կխթանեն կազմակերպության հետագա զարգացումը:

За счет эффективной кооперации внутри ЕАЭС и двустороннего экономического сотрудничества с Россией Армения стала одним из мировых лидеров по темпам экономического роста: Копыркин
Евразийский экономический союз за свою десятилетнюю деятельность, несмотря на все чинимые извне препятствия и санкции, доказал свою состоятельность и устойчивость. Об этом свидетельствуют статистические данные относительно десятилетней деятельности Союза. Об этом на конференции «Армения в ЕАЭС: реалии и перспективы Евразийской экономической интеграции», организованной Евразийским экспертным клубом, заявил посол России в Армении Сергей Копыркин.
По его словам, 90% всех расчетов внутри ЕАЭС уже осуществляются в национальных валютах. Согласно экономическим данным, среди стран Союза по экономическим данным лидируют Армения и Киргизстан. «Это уже говорит о том, какую пользу получают эти страны от членства в ЕАЭС. А главным выгодоприобретателем от членства в ЕАЭС среди стран-участниц является Армения, которая за 10 лет увеличила свой товарооборот в 14 раз. Именно за счет эффективной кооперации внутри ЕАЭС и двустороннего экономического сотрудничества с Россией Армения стала одним из мировых лидеров по темпам экономического роста»,- подчеркнул посол.
Дипломат также заметил, что в основе членства ЕАЭС лежит уважение к суверенитету стран-членов, и Россия и впредь намерена развивать многоплановое сотрудничество со странами членами как в формате организации, так и на двустороннем уровне.
Подытоживая свою речь Копыркин поблагодарил членов Евразийского экспертного клуба, заметив, что Клуб, как и Союз в этом году отмечают 10-летний юбилей. По словам посла, Евразийский экспертный клуб играет важную роль в развитии как армяно-российских отношений, так сотрудничества внутри ЕАЭС.
Также поприветствовав и поблагодарив членов Евразийского экспертного клуба, посол Беларуси в РА Александр Канюк, заявил, что ЕАЭС сыграл большую роль в деле развития экономического взаимодействия между странами-членами. «Это видно даже при анализе экономических данных. Так, за десять лет товарооборот между Арменией и Беларусью увеличился в четыре раза, с 50-и млн достигнув 220 млн. И это на фоне санкций в отношении России и Беларуси»,- подчеркнул дипломат.
Конечно, отметил он, политические оппоненты Союза пытаются чинить всяческие препятствия на пути его деятельности, внутри организации также есть проблемные вопросы. Однако дипломат считает, что все эти трудности будут преодолены и ЕАЭС продолжит наращивать свою эффективность и расширять географию в сторону Азии и Востока.
Высоко оценив роль Евразийского экспертного клуба в деле углубления сотрудничества между странами-членами ЕАЭС, посол Казахстана в Армении Болат Иманбаев также подчеркнул эффективность участия в ЕАЭС для национальных экономик ее членов. Он привел данные по экономическому развитию Казахстана после членства в ЕАЭС. «С учетом огромного потенциала этой организации нам всем предстоит большая работа по еще большему повышению ее эффективности»,- заметил посол. Он пожелал успехов председательству Армении в ЕАЭС, выразив уверенность в том, что ее инициативы будут стимулировать дальнейшее развитие организации.