Բացահայտվել է քողարկված ֆինանսական բուրգի որոշակի մասի գործունեությունը Հայաստանում
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում իրականացված քննչական և դատավարական այլ մեծածավալ գործողությունների արդյունքում պարզվել են 2013թ-ից Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքում հիմնված և Միացյալ Թագավորությունում «Vodanet British LTD» կազմակերպության հաշվառմամբ քողարկված ֆինանսական բուրգի մասի՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության, Կանադայի, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության մի շարք քաղաքացիների հանցավոր համաձայնությամբ 2016 թ-ից Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործունեություն ծավալելու մի շարք հանգամանքներ:
Հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն «VODA» անվան ներքո հանդես եկող հանցավոր խմբի բարձրագույն աստիճանակարգում գտնվող անդամների կազմակերպմամբ ծրագրվել և գործարկվել է բուրգի կազմում նոր անդամների և գույքային միջոցների ներգրավման՝ օրենքով արգելված և բարոյապես խեղաթյուրված համակարգ: Արդյունքում, «միջազգային հեղինակավոր ընկերության» կազմում բիզնես գործունեություն իրականացնելու հնարավորություն ընձեռնելու և այդպիսի գործունեությունից խոշոր շահույթ ստանալուն նախատրամադրելու նպատակով՝ փուլային դասընթացների պատրվակով հավաքագրել և ընդգրկել են բազմաթիվ քաղաքացիների՝ դրդելով վերջիններիս հաշվառվել «voda.net», «vodanet.io» ցանցային հարթակներում և կատարել 450 ԱՄՆ դոլարից մինչև 21.000 ԱՄՆ դոլար գումարի չափով հյուրանոցային փաթեթների թվացյալ ամրագրումներ, ինչը ներկայացվել է որպես երաշխավորված ներդրում՝ ընկերության կազմում գործելու թույլտվության դիմաց։
Ավելին, ֆինանսական բուրգի կազմում կուտակված միջոցները հանցավոր խմբի կազմից դուրս գործող մասնակիցների միջև վերաբաշխումը նվազագույնի հասցնելու, ինչպես նաև նոր տուրիստական թվացյալ փաթեթներ ձեռք բերած նոր ներդրողների կողմից այդ փաթեթեների շահագործումը բացառելու նպատակով մշակվել են եկամուտների ստացման և վերաբաշխման ֆունկցիոնալ համակարգեր, ինչպես նաև փաթեթների շահագործման այնպիսի տարաժամկետում, որն ակնհայտորեն ոչ ձեռնտու պայմաններ է առաջացրել այն շահագործել ցանկացող գերակշիռ մեծամասնության համար։
2018թ-ի հունիսի 20-22-ն ընկած ժամանակահատվածում Իրանի Իսլամական Հանրապետության իրավապահ մարմինների կողմից իրականացված քրեական հետապնդումների շնորհիվ «Vodanet British LTD» ընկերության գործունեությունը կասեցվել, իսկ նրա անվան ներքո գործող «voda.net», «vodanet.io» կայքերի գործունեությունը դադարեցվել է, որպիսի հանգամանքներում ֆինանսական բուրգ հանդիսացող համակարգը տարրալուծվել և բաժանվել է մի քանի խմբավորումների միջև: Այնուհետև հանցավոր խմբավորման մի քանի անդամներ վերակազմակերպվել ու Կանադայում հաշվառել են «Onyxum» անվանմամբ ընկերությունը և համացանցում գործարկելով համանուն «onyxum.com» կայքն ու վերախմբավորելով «Vodanet British LTD» անվան ներքո գործունեություն ծավալած կազմակերպված հանցավոր խմբավորման հիմնական համակարգողներին՝ արդեն ներգրավված մարդկային ռեսուրսներին վերատիրանալու դիտավորությամբ ստանձնել են նշված «կազմակերպության» իրավահաջորդությունը և Հայաստանի Հանրապետության տարածքում՝ արդեն մշակված և կատարելագործված մեթոդիկայով, չկոնկրետացված միասնական դիտավորությամբ շարունակել են, առանց գույքն իրական ձեռնարկատիրական գործունեության մեջ օգտագործելու մտադրության, նոր ներդրողների ներգրավումից գույքային շահույթ ստանալուն ուղղված ֆինանսական բուրգի համալրումը։ Այդ նպատակի իրականացման համար Երևան քաղաքում և ՀՀ բազմաթիվ բնակավայրերում հիմնվել են համանուն տարածքային գրասենյակներ, որտեղ փուլային դասընթացների պատրվակով հավաքագրվել և ընդգրկվել են բազմաթիվ քաղաքացիներ, որենց մոտ համոզմունք է ձևավորվել, որ կարող են մատչելի եղանակով կատարել բարձրակարգ հյուրանոցային փաթեթների թվացյալ գնումներ և իրավունք ստանալ «արտասահմանյան հեղինակավոր ընկերության» համակարգում շահավետ եղանակով իրականացնել տուրիստական փաթեթների վաճառք, որում ներգրավվելու նախապայմանը հանդիսացել է տուրիստական փաթեթ գնելը. այսինքն` որոշակի չափով գույքի ներդրում կատարելը, իսկ գումար աշխատելու միակ հնարավոր եղանակը պայմանավորված է եղել նոր ներդրողների ներգրավմամբ և նրանց կողմից կատարված գնումների հաշվին որոշակի տոկոսների ստացմամբ։
Բավարար ապացույցների հիման վրա մինչ օրս մեղադրանք է առաջադրվել «VODA» և «Onyxum» անվան ներքո գործող ֆինանսական բուրգի մասը ստեղծող և համակարգող 11 անդամների: Քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցներ հանցանքի կատարման մեխանիզմում ընդգրկված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և քրեական պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։
ՀՀ քննչական կոմիտեն քաղաքացիներին հորդորում է զերծ մնալ  «Onyxum.com» կայքի, համանուն ընկերության գրասենյակների, համանման ծառայություններ մատուցող այլ ընկերությունների կողմից մատուցվող ծառայություններից օգտվելուց, քանզի էապես մեծ է հավանականությունը, որ դրա արդյունքում անձը կարող է դառնալ հանցագործության զոհ։

В результате крупномасштабных действий, осуществленных в Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, выявлен ряд обстоятельств о преступной деятельности на территории Армении с 2016 года финансовой пирамиды, основанной в 2013 году на территории Ирана и зарегистрированной на учете компании «Vodanet British LTD» в Соединенном Королевстве при преступном сговоре ряда граждан Ирана, Канады и Республики Армения. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Отметим, что речь идет о нашумевшей компании «Onyxum», жертвами обмана и махинаций которой стали уже тысячи граждан Армении. Уже предъявлено обвинение 11 членам этой компании, координирующим ее деятельность на территории Армении. СК разъясняет предысторию деятельности этой компании и другие подробности.
Так, согласно фактическим данным, полученным в рамках возбужденного уголовного дела, члены преступной группы под названием «VODA» запланировали и задействовали запрещенную законом систему привлечения в состав пирамиды новых членов и их имущественных средств, якобы, с целью предоставления возможности осуществления бизнес-деятельности в составе «авторитетной международной компании» для получения крупной прибыли. Они завербовали и подтолкнули многих граждан встать на учет на электронных сетевых площадках по адресам «voda.net», «vodanet.io» и зарезервировать мнимые гостиничные пакеты на суммы от 450 до 21.000 долларов США в качестве гарантированного вклада за разрешение деятельности в составе компании.
Более того, с целью сведения к минимуму перераспределения средств, накопленных в составе финансовой пирамиды между участниками, действующими вне состава преступной группы, а также для исключения возможности использования фальшивых туристических пакетов новыми инвесторами, были разработаны функциональные системы получения и перераспределения доходов, которые явно создавали невыгодные условия для подавляющего большинства участников. В период с 20 по 22 июня 2018 года в результате уголовного преследования со стороны правоохранительных органов Исламской Республики Иран деятельность компании «Vodanet British LTD» была приостановлена, а деятельность электронных площадок «voda.net», «vodanet.io», зарегистрированных на ее имя, была прекращена, в результате система, являющаяся финансовой пирамидой, была разложена и разделена на несколько группировок. Затем несколько членов преступной группировки реорганизовались и зарегистрировали в Канаде компанию под названием «Onyxum» и запустили в интернете одноименный сайт «onyxum.com», перегруппировали основных координаторов организованной преступной группировки компании «Vodanet British LTD» с намерением овладеть уже привлеченными человеческими ресурсами, взяли на себя правопреемство указанной организации на территории Республики Армения и с уже разработанной и усовершенствованной методикой, продолжив использовать имущество «инвесторов» в реальной предпринимательской деятельности, пополняли финансы пирамиды, привлекая новых инвесторов.
Для реализации этой цели в Ереване и во многих населенных пунктах Армении были основаны одноименные территориальные офисы, которые завербовали многочисленных граждан, создав у них убеждение в том, что смогут приобрести по минимальным ценам дорогостоящие гостиничные пакеты, а затем перепродать их на выгодных условиях «авторитетной зарубежной компании». На основании достаточных доказательств до сих пор предъявлены обвинения 11 членам-создателям и координаторам финансовых пирамид «VODA» и «Onyxum».
Предварительное следствие по уголовному делу продолжается, предпринимаются необходимые меры для выяснения полного круга лиц, вовлеченных в механизм совершения преступления, и привлечения их к уголовной ответственности. Следственный комитет Армении призывает граждан воздержаться от услуг портала «Onyxum.com», офисов одноименной компании, других компаний, предоставляющих аналогичные услуги, поскольку существенно велика вероятность того, что в результате этого человек может стать жертвой преступных махинаций.