ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ցավակցական նամակներ է ստացել Վյաչեսլավ Վոլոդինից և Վալենտինա Մատվիենկոյից
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը «Սուրմալու» առեւտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքով զոհվածների վերաբերյալ ցավակցական նամակներ է ստացել Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինից եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյից:
«Պետական դումայի պատգամավորների եւ իմ անունից խորապես ցավակցում եմ Երեւանի առեւտրի կենտրոնի հրդեհի ողբերգական հետեւանքների համար»,- մասնավորապես ասված է Վյաչեսլավ Վոլոդինի պաշտոնական նամակում: Նա իր զորակցությունն է հայտնել զոհերի ընտանիքներին եւ շուտափույթ ապաքինում մաղթել հրդեհից տուժածներին:
«Խնդրում եմ զոհերի հարազատներին, անհետ կորածների ընտանքիներին փոխանցել մեր զորակցության խոսքերը»,- նշված է Վալենտինա Մատվիենկոյի պաշտոնական նամակում: Նա արագ ապաքինում է մաղթել ողբերգական դեպքից տուժածներին:

Председатель Государственной Думы РФ Вячеслав Володин и председатель Совета Федерации Федерального собрания РФ Валентина Матвиенко в связи с жертвами в результате взрыва в торговом центре «Сурмалу» направили спикеру Национального собрания РА Алену Симоняну письма с соболезнованиями.
В официальном письме Вячеслава Володина, в частности, говорится: «От имени депутатов Государственной Думы и от себя лично приношу глубочайшие соболезнования в связи с трагическими последствиями пожара в ереванском торговом центре. Выражаю поддержку семьям погибших и желаю скорейшего выздоровления пострадавшим».
В официальном письме Валентины Матвиенко говорится: «Прошу передать семьям и родным погибших и без вести пропавших наши слова поддержки. Желаю выздоровления пострадавшим в результате этого трагического происшествия».