Անկախությունը, ինքնիշխանությունը, պետականությունը մեր ինքնության և ինքնուրույնության պահպանման անփոխարինելի ինստիտուտներն են․ ՀՀ վարչապետի ուղերձը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Անկախության հռչակագրի ընդունման 34-րդ տարեդարձի առթիվ, որում ասված է․
«Սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի քաղաքացիներ,
1990թ. օգոստոսի 23-ին Խորհրդային Հայաստանի Գերագույն խորհուրդը ընդունեց Անկախության հռչակագիրը: Այս փաստաթղթով Հայաստանի ժողովուրդը ի լուր աշխարհի բարձրաձայնեց անկախ պետություն ունենալու իր ցանկության մասին և արձանագրեց իր կամքը:
Անկախության հռչակագրին հղումը հետագայում՝ 1995 թվականին, տեղ գտավ և մինչև օրս առկա է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության նախաբանում:
Բայց, ի հեճուկս ամենատարբեր մեկնաբանությունների, սա չի նշանակում, թե Անկախության հռչակագրի ողջ բովանդակությունը ներառված է ՀՀ Սահմանադրության մեջ և այս երկու փաստաթղթերի բովանդակությունը նույնական են:
Դրա ամենավառ ապացույցը Հռչակագրի 5-րդ հոդվածն է, որտեղ ասվում է. «Հայաստանի Հանրապետությունը իր անվտանգությունը և սահմանների անձեռնմխելիությունը ապահովելու նպատակով ստեղծում է Գերագույն խորհրդին ենթակա սեփական զինված ուժեր, ներքին զորքեր, պետական և հասարակական անվտանգության մարմիններ»:
Չնայած Հռչակագրի նման ձևակերպմանը, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ ՀՀ Զինված ուժերը, Ոստիկանության զորքերը, պետական և հասարակական անվտանգության մարմինները երկրի խորհրդարանին չեն ենթարկվում, այլ մինչև 2015թ. սահմանադրական փոփոխությունը ենթակա են եղել երկրի Նախագահին, իսկ 2018թ. ապրիլից հետո՝ Կառավարությանը:
Սա ուղղակիորեն և աներկբա ի ցույց է դնում, որ ՀՀ Սահմանադրության մեջ արտահայտված են Անկախության Հռչակագրի միայն այն դրույթները, որոնք արտահայտված են ուղղակի, բառացի և տառացի և որևէ այլ մեկնաբանություն պարզապես պատեհ չէ:
Սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի քաղաքացիներ,
Անկախությունը, ինքնիշխանությունը, պետականությունը, մեր ինքնության և ինքնուրույնության պահպանման անփոխարինելի ինստիտուտներն են, և 1990թ․ օգոստոսի 23-ին մենք այդ ինստիտուտների և գաղափարաբանության հետ առնչվելու առաջին փորձը արեցինք՝ երկարատև դադարից հետո։ Անկախության ու պետականության մասին մեր բոլորիս՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների պատկերացումները և ընկալումները այդ ժամանակներից ի վեր էականորեն փոխվել են և ինձ համարձակություն կվերապահեմ պնդելու՝ դարձել ավելի խորը և համապարփակ:
Անկախությունը, պետականությունը, քաղաքացիությունը մտածողության բոլորովին ուրիշ բանաձևեր են, բոլորովին ուրիշ հարթություններ և մենք ոտք ենք դնում այդ հարթությունների վրա, որդեգրում ու զարգացնում ենք այդ բանաձևերը՝ հենց այսօր, հենց հիմա:
Սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի քաղաքացիներ․ շնորհավորում եմ բոլորիս օգոստոսի 23-ի առիթով և բոլորիդ հղում վերջերս իմ գրած «Իրական Հայաստան՝ Հայաստանի Հանրապետություն» բանաստեղծությունը․

Премьер-министр Никол Пашинян выступил с посланием по случаю 34-й годовщины принятия Декларации независимости Армении
Премьер-министр Никол Пашинян выступил с посланием по случаю 34-й годовщины принятия Декларации независимости Армении.
Как сообщили Арменпресс в отделе информации и общественных связей аппарата премьер-министра РА, в послании говорится:
"Дорогой народ, дорогие граждане Республики Армения,
23 августа 1990 года Верховный Совет Советской Армении принял Декларацию независимости. Этим документом народ Армении во всеуслышание заявил о своем желании иметь независимое государство и зафиксировал свою волю.
Ссылка на Декларацию независимости позже, в 1995 году, нашла свое место и по сей день присутствует в преамбуле Конституции Республики Армения.
Но, несмотря на самые разные интерпретации, это не означает, что все содержание декларации независимости включено в Конституцию РА и содержание этих двух документов идентично.
Самым ярким доказательством этого является статья 5 декларации, в которой говорится: “Республика Армения с целью обеспечения своей безопасности и неприкосновенности границ создает собственные вооруженные силы, внутренние войска, органы государственной и общественной безопасности, подчиняющиеся Верховному Совету”.
Несмотря на подобную формулировку декларации, согласно Конституции Республики Армения, Вооруженные силы, полицейские силы, органы государственной и общественной безопасности Республики Армения не подчиняются парламенту страны, а до конституционных поправок 2015 года были подчинены президенту страны, после апреля 2018 года - правительству.
Это прямо и недвусмысленно показывает, что в Конституции РА отражены только те положения Декларации независимости, которые выражены прямо, буквально и дословно, и любое другое толкование просто неуместно.
Дорогие люди, дорогие граждане Республики Армения,
Независимость, суверенитет, государственность-незаменимые институты для сохранения нашей идентичности и независимости, и 23 августа 1990 года мы предприняли первую попытку соприкоснуться с этими институтами и идеологией после длительного перерыва. С тех пор представления всех нас, граждан Республики Армения, о независимости и государственности существенно изменились, и я оставлю за собой смелость утверждать, что они стали более глубокими и всеобъемлющими.
Независимость, государственность, гражданство-это совершенно другие формулы мышления, совершенно другие измерения, и мы вступаем в эти измерения, принимаем и развиваем эти формулы прямо сегодня, прямо сейчас".