Ամբողջ աշխարհի համար խայտառակություն է, որ UWC Dilijan ստեղծած մարդը Բաքվի բանտում է. Օկամպո
UWC Dilijan դպրոցի 10-ամյակի տոնական միջոցառումներին մասնակցել է նաև Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն, որին News.am-ը մի քանի հարց է ուղղել։
-Պարոն Օկամպո, այսօր մենք հավաքվել ենք այստեղ՝ Դիլիջանում՝ նշելու UWC Dilijan դպրոցի հիմնադրման տասնամյակը, սակայն այս դպրոցի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը շինծու մեղադրանքով մեկ տարի ապօրինի կալանքի տակ է Բաքվում՝ սպասելով դատավարությանը: Ի՞նչ եք մտածում այդ մասին: Ադրբեջանը հրաժարվում է ազատ արձակել այդ մարդուն հայ ժողովրդի ապագայի մեջ ունեցած հսկայական ավանդի համա՞ր։ Ի՞նչ կասեք։
-Ռուբեն Վարդանյանը և Արցախի մյուս առաջնորդները գտնվում են Բաքվի բանտում, քանի որ ցեղասպանության զոհ են։ Դա ուղերձ է Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ ժողովրդին. «Եթե վերադառնաք, մենք կհարձակվենք ձեզ վրա»։ Եվ սա վշտալի է, քանի որ հենց այսպես սկսվեց 1915 թվականի ցեղասպանությունը։ Այն ժամանակ թուրքերը ձերբակալեցին հայկական վերնախավին, հիմա էլ նույն բանն է կատարվում։ Նրան բանտում են պահում որպես պատանդ, և սա ուղերձ է մյուս հայերին. «Մի՛ վերադարձեք, մեզ հետ գլուխ չդնե՛ք»։
-Ռուբեն Վարդանյանի հետ անձամբ շփվե՞լ եք։ Ինչպե՞ս եք վերաբերվում այն ​​փաստին, որ նրան այժմ պահում են Բաքվում։
-Անցյալ տարի, երբ ուսումնասիրում էի իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում, կապվեցի նրա հետ և մենք Zoom-ով զրուցեցինք։ Նա Լեռնային Ղարաբաղի երկու առաջնորդներից մեկն է, որոնց հետ ես խոսել եմ։ Ուստի նրա բանտարկությունը ես շատ ցավոտ եմ տանում։ Ուստի ինձ համար հատկապես կարևոր է այժմ այս դպրոցում լինելը: Այստեղ դուք կարող եք տեսնել նրա գաղափարի մարմնավորումը՝ ուսուցանել երեխաներին ամբողջ աշխարհից այս գեղեցիկ վայրում՝ հայկական գյուղում։ Դա աներաւակայելի է, և ես ցավում եմ, որ նա այժմ բանտում է: Ինձ համար հարց է. ինչպե՞ս կարող է դպրոցը Ռուբենի տխուր փորձառությունը փոխակերպել կրթական նախագծի: Ի վերջո, այն, ինչ կատարվեց Լեռնային Ղարաբաղում հայերի հետ, ցանկացած պահի կարող է տեղի ունենալ այլ վայրում։ Հակամարտություններ կան Գազայում, Ուկրաինայում, Իսրայելում՝ ամենուր։ Այսպիսով, մենք պետք է երեխաներին սովորեցնենք, թե ինչպես վարվել այս խնդիրների հետ, և այդ պատճառով Ռուբենի հետ կապված ինչ-որ բան անելու գաղափարը չի հանգում հետեւյալ արտահայտությանը. «Երեխաները պետք է ինչ-որ բան անեն այն մարդու համար, որը ստեղծել է այս վայրը»: Մենք պետք է օգնենք նրանց հասկանալ գլոբալ խնդիրների էությունը և սովորեցնել նրանց մասնակցել դրանց լուծմանը։
-Ի՞նչ է անհրաժեշտ անել Ռուբեն Վարդանյանին և Բաքվում ապօրինի կալանքի տակ գտնվող մյուս հայ բանտարկյալներին ազատելու համար։ Միջազգային իրավունքի շրջանակում այս խնդրի լուծման հեռանկարներ տեսնո՞ւմ եք, թե՞ լուծումը հիմնականում քաղաքական հարթության վրա է։
-Ոչ, խնդիրն այն է, որ այս մարդկանց կալանքի տակ պահելու պատճառ չկա, և Ադրբեջանում չկան դատավորներ, որոնք կարող էին նրանց ազատ արձակել։ Սա միայն իմ կարծիքը չէ։ 2023 թվականին ԱՄՆ Պետքարտուղարությունն ուսումնասիրեց Բաքվի, Ադրբեջանի դատական ​​համակարգը և պարզեց, որ բանտերում խոշտանգումներ են կիրառվել և սպանություններ կատարվել, և այնտեղ անկախ դատական ​​համակարգ գոյություն չունի: Այսինքն՝ չկա դատական ​​համակարգ, որը կարող է հետաքննել հանցագործությունները։ Մեզ պետք է, որ պարոն Ալիևը ազատի նրանց, և COP29-ը դրան հասնելու հնարավորություն է: Սա պետք է անեն Հայաստանը և մյուս բոլորը։ Հայաստանի և Ռուբենի համար պայքարը պայքար է քաղաքակրթության համար. սա պայքար է նման գաղափարները պաշտպանելու համար։ Սա այն է, ինչ մենք անում ենք և պետք է շարունակենք անել։
- Դուք առաջին անգամ եք UWC Dilijan-ում: Կփոխանցե՞ք ձեր տպավորությունները:
-Այո: Լինելով այստեղ, տեսնում ես շենքերի որակը, դասավանդողների որակը, ծրագրերի որակը, ուսանողների որակը: Ինչպե՞ս կարող է այս ամենը ստեղծող մարդը Բաքվի բանտում լինել։ Մի՞թե սա խայտառակություն չէ ամբողջ աշխարհի համար։
- UWC Dilijan-ում ուսանել են հարյուրավոր ուսանողներ ամբողջ աշխարհից՝ օտարերկրացիներ, որոնք, ի վերջո, կազմում են Հայաստանի պատմությանը և նրա արդի խնդիրներին քաջատեղյակ մարդկանց ցանց: Ի՞նչ կարծիքի եք այս մասին։ Ինչպե՞ս կարող է այս ցանցն օգնել Հայաստանին հաղթահարել ընթացիկ և ապագա մարտահրավերները:
-Չեմ կարծում, որ միայն դպրոցը պետք է համակարգի այս խնդրի լուծումը։ Կարծում եմ՝ մեզ հնարավորություն է պետք միասին ինչ-որ բան անելու։
Այդ իսկ պատճառով այս տարի ես մասնակցեցի գլոբալ արշավի՝ հետևողականորեն օգտագործելով նույն հեշթեգները։ Այդ հեշթեգներն են՝ #StopGreenwashingGenocide (Կանգնեցնե՛լ կեղծ բնապահպաններին) և #FreeArmenianHostages (Ազատություն հայ պատանդներին)։ Տարբեր հայացքներ ունեցող մարդիկ օգտագործում էին նույն հեշթեգները։ Այս կերպ մենք փորձեցինք հասնել կոլեկտիվ գործողությունների ամբողջ աշխարհի մարդկանց մասնակցությամբ՝ հարգելով մշակութային բազմազանությունը: Արշավին մասնակցել են 30 երկրների ներկայացուցիչներ։ Մենք պետք է պայքարենք COP29-ին ընդառաջ, ապա շարունակենք պայքարը համաժողովից հետո, քանի որ միայն Լեռնային Ղարաբաղն ու Ռուբենը չէ, որ վտանգված են: Հայաստանն ինքը վտանգի տակ է։ Ես եղել եմ երկրի հարավում և տեսել, թե ինչպես է Ադրբեջանը ամրանում լեռնային շրջաններում, ուստի ասում եմ՝ «Հայաստանը վտանգված»։ Դա չի ավարտվի COP29-ից հետո:

Это позор для всего мира, что создавший UWC Dilijan человек в тюрьме в Баку-  Окампо
В мероприятиях по празднованию 10-летнего юбилея школы "UWC Дилижан" принял участие также бывший Генеральный прокурор Международного уголовного суда Луис Морено Окампо, которому News.am задал несколько вопросов.
- Господин Окампо, сегодня мы собрались здесь, в Дилижане, чтобы отметить десятую годовщину основания школы UWC Dilijan, но соучредитель этой школы Рубен Варданян уже год незаконно удерживается в Баку в ожидании суда под предлогом ложных обвинений. Что Вы об этом думаете? Азербайджан отказывается освободить этого человека из-за его огромного вклада в будущее армянского народа? Что скажете?
-Рубен Варданян и другие лидеры Арцаха находятся в тюрьме в Баку, потому что они являются жертвами геноцида. Это послание всему народу Нагорного Карабаха: «Если вы вернетесь, мы нападем на вас». И это печально, потому что именно так начинался геноцид 1915 года. Тогда турки арестовали армянскую элиту, сейчас происходит то же самое. Его держат в тюрьме в качестве заложника, и это послание остальным армянам: «Не возвращайтесь, не связывайтесь с нами».
- Вы общались с Рубеном Варданяном лично? Как Вы относитесь к тому, что его сейчас удерживают в Баку?
- В прошлом году, когда я изучал ситуацию в Нагорном Карабахе, я связался с ним, и мы общались в Zoom. Он один из двух лидеров Нагорного Карабаха, с которыми я разговаривал. Поэтому я очень болезненно воспринимаю его заключение. Вот почему для меня особенно важно быть сейчас в этой школе. Здесь можно увидеть воплощение его идеи – обучение детей со всего мира в этом прекрасном месте, в армянской деревне. Это невероятно, и мне жаль, что сейчас он в тюрьме. Для меня вопрос заключается в следующем: как школа может преобразовать печальный опыт Рубена в образовательный проект? Ведь то, что случилось с армянами в Нагорном Карабахе, может в любой момент произойти в другом месте. Есть конфликты в Газе, в Украине, в Израиле – везде. Поэтому мы должны учить детей справляться с этими проблемами, и именно поэтому смысл идеи сделать что-то, связанное с Рубеном, не сводится к фразе «Дети должны сделать что-то для человека, который создал это место». Мы должны помочь им понимать суть глобальных проблем и научить принимать участие в их решении.
- Что нужно сделать для освобождения Рубена Варданяна и других армянских заключенных, которых незаконно удерживают в Баку? Видите ли Вы перспективы решения этой проблемы в рамках международного права, или решение в основном лежит в политической плоскости?
- Нет, проблема в том, что для содержания этих людей под стражей нет никаких причин, а в Азербайджане нет судей, которые могли бы их освободить. Это не только мое мнение. В 2023 году Государственный департамент США изучил судебную систему в Баку, в Азербайджане, и обнаружил, что в тюрьмах применяют пытки и происходят убийства, а независимой судебной системы не существует. То есть там нет судебной системы, которая могла бы расследовать преступления. Нам нужно, чтобы их освободил господин Алиев, а COP29 – возможность добиться этого. Этим должна заняться Армения и все остальные. Борьба за Армению и за Рубена – это борьба за цивилизацию. Это борьба за защиту подобных идей. Это то, что мы делаем, и мы должны продолжать.
- Вы впервые побывали в UWC Dilijan? Поделитесь впечатлениями?
- Да. Находясь здесь, вы видите качество зданий, качество преподавателей, качество программ, качество студентов. Как создавший все это человек может быть в тюрьме в Баку? Неужели это не позор для всего мира?
-В школе UWC Dilijan прошли обучение сотни студентов со всего мира – иностранцы, которые в конечном итоге формируют сеть людей, осведомленных об истории Армении и ее актуальных проблемах. Что Вы думаете об этом? Как эта сеть может помочь Армении справиться с текущими и будущими вызовами?
-Я не думаю, что руководить решением этой проблемы должна только школа. Я думаю, нам нужна возможность сделать что-то вместе.
Вот почему в этом году я принял участие в глобальной кампании, последовательно использующей одни и те же хештеги. Это хештеги #StopGreenwashingGenocide (Остановите гринвошинг геноцида) и #FreeArmenianHostages (Освободите армянских заложников). Люди с разными взглядами использовали одни и те же хештеги. Так мы пытались добиться коллективных действий со стороны людей всего мира, отдавая при этом дань культурным различиям. В кампании участвовали представители 30 стран. Мы должны бороться в преддверии COP29, а затем продолжать борьбу и после конференции, поскольку в опасности находятся не только Нагорный Карабах и Рубен. Сама Армения в опасности. Я был на юге и видел, как Азербайджан укрепляет горные районы, поэтому я говорю: «Армения в опасности». Это не закончится после COP29.