Ադրբեջանը կեղծ մեղադրանքներով փորձում է ձգձգել մեր քաղաքացիների վերադարձը հայրենիք. պատգամավոր
Հայաստանի երկու քաղաքացիների՝ Ալյոշա Խոսրովյանի եւ Լյուդվիգ Մկրտչյանի նկատմամբ անհիմն դատավարական գործընթացը, որը մեկնարկել է Բաքվի դատարանում, ոչ այլ ինչ է, քան Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի ոտնահարման հերթական կոպտագույն դրսեւորումը: Այս մասին Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նազելի Բաղդասարյանը։
Նա, մասնավորապես, նշել է.
«Գերեվարված մեր քաղաքացիները ամիսներ շարունակ ապօրինի կերպով պահվում են Ադրբեջանում, իսկ այժմ էլ կեղծ մեղադրանքներ առաջադրելով՝ նրանց փորձում են ենթարկել պատասխանատվության:
Հայաստանի պաշտոնական դիրքորոշումն այս հարցի առնչությամբ շարունակում է մնալ նույնը նոյեմբերի 9-ին ստորագրված հայտարարության դրույթների կատարման, այդ թվում՝ գերիների եւ պատանդի կարգավիճակում հայտնված քաղաքացիական անձանց անվտանգ հայրենադարձման եւ հակամարտության գոտում կայունության եւ խաղաղության հաստատմանն առնչվող հարցերի շուրջ:
Եւս մեկ անգամ ընդգծեմ, որ մեր գերեվարված քաղաքացիները նախ եւ առաջ պաշտպանված են Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի եւ Ժնեւի 3-րդ կոնվենցիայի դրույթներով, ավելին՝ գերեվարված մեր հայրենակըցների նկատմամբ որեւէ ոտնձգություն արդեն իսկ հարվածի տակ է դնում եւ խաթարում է եռակողմ հայտարարության մեջ արձանագրված պայմանավորվածությունների իրականացումը: Փաստացիորեն, չնայած մեր բազմաթիվ պնդումների, չնայած միջազգային կառույցների արձագանքի՝ Ադրբեջանը շարունակում է ոտնահարել մարդու իրավունքները եւ այժմ էլ հերթական կեղծ մեղադրանքներով փորձում է ձգձգել մեր քաղաքացիների վերադարձը հայրենիք»։

Судебный процесс в отношении двух граждан Армении является нарушением международного гуманитарного права
Безосновательный процесс в отношении двух граждан Армении Алеши Хосровяна и Людвига Мкртчяна, начавшийся в Бакинском суде, не что иное, как очередное грубейшее проявление попрания Азербайджаном международного гуманитарного права.
Об этом на своей странице в Facebook написала депутат НС РА Назели Багдасарян, отметив, что наши пленные на протяжении месяцев незаконно содержались в Азербайджане, а теперь, предъявив им ложные обвинения, Баку пытается привлечь их к ответственности.
"Официальная позиция Армении по данному вопросу продолжает оставаться прежней – процесс репатриации пленных должен происходить в соответствии с положениями подписанного 9 ноября трехстороннего заявления.
Еще раз подчеркну, что наши пленные защищены положениями Европейской конвенции по правам человека и 3-й Женевской конвенции, более того, какое-либо посягательство на них уже ставит под угрозу процесс реализации договоренностей, зафиксированных в трехстороннем заявлении.
Несмотря на наши многочисленные усилия, несмотря на отклик международных структур, Азербайджан продолжает попирать права человека и сейчас пытается очередными ложными обвинениями затянуть возвращение наших граждан на родину», - написала Багдасарян.
Отметим, что судебное разбирательство в отношении двух граждан Армении в Бакинском суде началось сегодня.