Ժամանակն է եկել՝ պաշտպանելու կյանքն ու ազատությունը. սիրիացի հայերի կամավորական ջոկատ
Սիրիացի հայերի՝ Նուբար Օզանյանի անունը կրող կամավորական ջոկատը, որը ձևավորվել է Օսմանյան Թուրքիայում հայերի ցողասպանության 104-րդ տարելիցի առթիվ, Թել Թեմիրից շարժվել է դեպի Ռաս էլ Այն քաղաք, որպեսզի միանա թուրքական ագրեսիայի դեմ ժողովրդական ինքնապաշտպանությանը, տեղեկացնում է քրդական ANF լրատվական գործակալությունը:
Ավելի վաղ ջոկատը հանդես էր եկել հայտարարությամբ.
«Մենք չենք ընդունում Սիրիայի հյուսիս-արևելքում Թուրքիայի կողմից իրականացվող օկուպացիոն գործողությունները: Թուրքական պետությունը 1915 թ. մեծագույն ոճիրներ է գործել մարդկության հանդեպ՝ սպանելով ավելի քան մեկ մլն հայերի: Այսօր թուրքական պետությունը ցանկանում է իրականացնել դաժան գրոհ Սիրիայի հյուսիս-արևելքում՝ ոչնչացնելով տեղի բնակչությանը և, ընդհանուր առմամբ, դեմոկրատական կյանքը:
Քրդերը, հայերը, սիրիացիները, արաբներն ու մյուս բոլոր ժողովուրդները կհոգան իրենց հողի և սեփական կյանքի մասին: Ժամանակն է եկել՝ պաշտպանելու կյանքն ու ազատությունը:

Отряд добровольцев из сирийских армян выступил против турецкой агрессии
Добровольческий батальон сирийских армян имени Нубара Озаняна, сформированный к 104-летию геноцида армян в Османской Турции, отправился из Тель-Темира к городу Рас-эль-Айн (курдское название — Сари Кани или Сарекание, провинция Хасаке), чтобы присоединиться к народной самообороне против турецкой агрессии.
Батальон выступил ранее с заявлением: «Мы не принимаем оккупационную операцию, проводимую турецким государством на северо-востоке Сирии. Турецкое государство совершило великие преступления против человечества и в 1915 году убило более 1 миллиона армян. Сегодня турецкое государство хочет осуществить жестокую атаку на северо-восток Сирии, уничтожить ее народы и в целом демократическую жизнь. Курды, армяне, сирийцы, арабы и все другие народы позаботятся о своей земле и своей жизни. Настало время защиты жизни и свободы. Кто не может защитить свободу, тот не сможет и сохранить язык и культуру», — сказано в заявлении, которое приводит курдское новостное агентство ANF.