Վրաստանի խորհրդարանն ընդունել է 2024-ի բյուջեն. անվտանգության ուժերի ծախսերն ավելացվել են 94 մլն դոլարով
Վրաստանի խորհրդարանը հաստատել է 2024 թվականի բյուջեն, ըստ որի՝ երկրի պաշտպանության նախարարության, ներքին գործերի նախարարության և պետական ​​անվտանգության ծառայության ֆինանսավորումը կավելանա 254 միլիոն լարիով (ավելի քան 94 միլիոն դոլար): Քվեարկությունն ուղիղ հեռարձակվել է օրենսդիր մարմնի կայքում։
«83 կողմ և 0 դեմ. 2024 թվականի բյուջեն ընդունվել է»,- ամփոփելով քվեարկության արդյունքները` ասել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին։
Վրաստանի պաշտպանության նախարարության բյուջեն 2024 թվականին կկազմի 1,38 միլիարդ լարի (511 միլիոն դոլար), ինչը 110 միլիոն լարիով (40 միլիոն դոլար) ավելի է ընթացիկ տարվա համեմատ։ Ներքին գործերի նախարարության համար հաջորդ տարի իշխանությունները որոշել են միջոցներ հատկացնել 1,26 միլիարդ լարիի (466 միլիոն դոլար) չափով, ինչը 114 միլիոն լարիով (42 միլիոն դոլար) ավելի է 2023 թվականի ցուցանիշից։ Վրաստանի պետական ​​անվտանգության ծառայության բյուջեն հաջորդ տարի կկազմի 210 մլն լարի (78 մլն դոլար)։ Սա 30 միլիոն լարիով (11 միլիոն դոլար) ավելի է, քան 2023 թվականին։
2024 թվականին Վրաստանի կառավարության հիմնական առաջնահերթությունները կմնան առողջապահությունը, սոցիալական ծախսերը և կրթությունը։ Առողջապահության նախարարության ֆինանսավորումը կկազմի 7,8 մլրդ լարի (2,9 մլրդ դոլար), ինչը 692 մլն լարիով (256 մլն դոլար) ավելի է ընթացիկ թվերից։ Վրաստանի կրթության և գիտության նախարարության բյուջեն 2024 թվականին կկազմի 2,5 միլիարդ լարի (925 միլիոն դոլար): Այս ցուցանիշը 422 մլն լարիով (156 մլն դոլար) կգերազանցի ընթացիկ տարվա տվյալները։
Վրաստանի կառավարությունը նախատեսում է նաև հաջորդ տարի 50 լարիով (18 դոլար) բարձրացնել 70 տարեկանից բարձր անձանց կենսաթոշակները։ Վճարումները կկազմեն ամսական 415 լարի (153 դոլար): Հանրապետության բարձր լեռնային շրջաններում բնակվող 70 տարեկանից բարձր անձանց ամսական կենսաթոշակը կկազմի մինչև 500 լարի (185 դոլար): Մինչև 70 տարեկան անձանց կենսաթոշակը կբարձրանա 20 լարիով (7,4 դոլար) և կկազմի 315 լարի (117 դոլար): Բարձր լեռնային շրջաններում ապրող այս կատեգորիայի քաղաքացիները ամսական կստանան 380 լարի (141 դոլար):
Ինչ վերաբերում է հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշներին, ապա 2024 թվականին ակնկալվում է, որ ՀՆԱ-ի աճը կկազմի 5,2%, դեֆիցիտը կկազմի 2,5%, իսկ դեֆլյատորը կկազմի 3%: Գնաճի մակարդակը կկազմի 2.8%, այսինքն՝ 3%-ից ցածր կլինի նպատակային ցուցանիշից։ Ակնկալվում է, որ անվանական ՀՆԱ-ն 2024 թվականին կկազմի 85,4 միլիարդ լարի (32 միլիարդ դոլար): Մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն կկազմի ավելի քան 22 հազար լարի (8,5 հազար դոլար): Բյուջեի եկամուտները 2024 թվականին կկազմեն 24,5 միլիարդ լարի (մոտ 9 միլիարդ դոլար), ինչը 2,2 միլիարդ լարիով (750 միլիոն դոլար) ավելի է ընթացիկ տարվա համեմատ։

Парламент Грузии принял бюджет с ростом расходов на силовиков на $94 млн в 2024 году
Парламент Грузии утвердил бюджет на 2024 год, согласно которому финансирование Минобороны, МВД и Службы госбезопасности страны вырастет на 254 млн лари (более $94 млн). Голосование в прямом эфире транслировалось на сайте законодательного органа.
«83 за и 0 против. Бюджет на 2024 год принят», - сказал председатель парламента Грузии Шалва Папуашвили, подводя итоги голосования.
Бюджет Министерства обороны Грузии в 2024 году составит 1,38 млрд лари ($511 млн), что на 110 млн лари ($40 млн) больше, чем в текущем году. Для МВД в следующем году власти решили выделить ассигнования в размере 1,26 млрд лари ($466 млн), что на 114 млн лари ($42 млн) больше показателей за 2023 год. Размер бюджета Службы государственной безопасности Грузии в будущем году составит 210 млн лари ($78 млн). Это на 30 млн лари ($11 млн) больше, чем за 2023 год.
Главным приоритетом правительства Грузии в 2024 году останутся здравоохранение, социальные расходы и образование. Финансирование Минздрава составит 7,8 млрд лари ($2,9 млрд), что на 692 млн лари ($256 млн) больше нынешних показателей. Бюджет Министерства образования и науки Грузии в 2024 году составит 2,5 млрд лари ($925 млн). Этот показатель превысит данные за текущий год на 422 млн лари ($156 млн).
Правительство Грузии в следующем году также планирует повысить пенсии для лиц старше 70 лет на 50 лари ($18). Выплаты составят 415 лари ($153) в месяц. Ежемесячная пенсия для лиц старше 70 лет, проживающих в высокогорных регионах страны, составит до 500 лари ($185). На 20 лари ($7,4) вырастет пенсия для лиц младше 70 лет - до 315 лари ($117). Граждане из этой категории, проживающие в высокогорных регионах, ежемесячно смогут получать 380 лари ($141).
Что касается основных макроэкономических показателей, то в 2024 году ожидается, что рост ВВП составит 5,2%, дефицит - 2,5%, дефлятор - на уровне 3%. Показатель инфляции составит 2,8%, то есть будет ниже целевого в 3%. Номинальный ВВП в 2024 году ожидается в размере 85,4 млрд лари ($32 млрд). ВВП на душу населения составит более 22 тыс. лари ($8,5 тыс.). Поступления в бюджет в 2024 году составят 24,5 млрд лари (около $9 млрд), это на 2,2 млрд лари ($750 млн) больше, чем в текущем году.