Վրաստանի առաջին նախագահի որդին նշանակվել է Ազգային խորհրդարանի գրադարանի տնօրեն
Վրաստանի առաջին նախագահի որդին՝ Կոնստանտին Գամսախուրդիան, նշանակվել է Ազգային խորհրդարանի գրադարանի տնօրեն, հայտնում է «Նովոստի-Գրուզիան»։
Նոր տնօրենին խորհրդարանի գրադարանի աշխատակիցներին է ներկայացրել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին։
Ինչպես Պապուաշվիլին է նշել իր ֆեյսբուքյան էջում, Գամսախուրդիան աշխատակիցներին է ներկայացրել  գրադարանի զարգացման իր տեսլականը, ինչպես նաև քննարկել ընթացիկ նախագծերն ու ապագայի ծրագրերը։
Վրացական լրատվամիջոցը նշում է, որ գրադարանի նախկին տնօրեն Գեորգի Կեկելիձեն, որն այն ղեկավարել է վերջին 11 տարիներին և հունվարի սկզբին անսպասելիորեն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից, ներկա չի եղել։
Ընդգծվում է, որ Կեկելիձեն բազմիցս քննադատել է իշխանություններին և աջակցել հակակառավարական ցույցերի մասնակիցներին։
Միաժամանակ, Վրաստանի խորհրդարանի խոսնակը պնդում է, որ Կեկելիձեին պաշտոնանկ անելու որոշումը քաղաքականության հետ կապ չունի։
Վրաստանի առաջին նախագահի որդին՝ Կոնստանտին Գամսախուրդիան, մինչև 2011 թվականը եղել է Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավոր և եղել է երկրի երրորդ նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիի կառավարության հակառակորդը։ Նա հրաժարվել է իր մանդատից՝ Ժնևում տեղակայված ՄԱԿ-ի երկու գործակալություններում՝ Հեռահաղորդակցության միջազգային միությունում (ITU) և Համաշխարհային օդերևութաբանական կազմակերպությունում Վրաստանի մշտական ​​ներկայացուցիչ նշանակվելու պատճառով: 2016 թվականին Գամսախուրդիայի «Ազատություն» կուսակցությունը մասնակցել է խորհրդարանական ընտրություններին ռուսամետ «Հայրենասերների դաշինք» կուսակցության հետ դաշինքով։
Անցյալ տարի Գամսախուրդիան մեղադրել է Վրաստանի Ազգային խորհրդարանի գրադարանին իր հոր  կեղծ հարցազրույցները տարածելու մեջ: Ըստ նրա պնդման, սա Վրաստանի առաջին նախագահին  «պարզունակ ազգայնականությամբ եռացող, արմատական ​​ֆանատիկ և լուսանցքային հակաարևմտյան գործիչ » ներկայացնելու  լայնածավալ քարոզարշավի մի մասն է եղել։

Сына первого президента Грузии назначили директором Национальной парламентской библиотеки
Сына первого президента Грузии Констатина Гамсахурдия  назначили директором Национальной парламентской библиотеки, сообщает «Новости-Грузия».
Нового директора сотрудникам парламентской бибилиотек представил спикер парламента Грузии Шалва Папуашвили.
Как отметил Папуашвили на своей странице в  Facebook, Гамсахурдия представил сотрудникам видение развития библиотеки, а также обсудил текущие проекты и планы на будущее.
Грузинское СМИ отмечает, что отсутствовал бывший директор билиотеки Георгий Кекелидзе, который возглавлял ее на протяжении последних 11 лет и был неожиданно освобожден с должности в начале января.
Подчеркивается, что Кекелидзе неоднократно критиковал власти и поддерживал участников антиправительственных акций.
При этом сам спикер парламента Грузии настаивает на том, что решение об увольнении Кекелидзе не имеет ничего общего с политикой.
Сын первого президента Грузии Константин Гамсахурдия был депутатом парламента Грузии до 2011 года и был оппонентом правительству третьего президента страны Михаила Саакашвили. Он отказался от мандата из-за назначения постоянным представителем Грузии в размещенных в Женеве двух агентствах ООН – Международном союзе электросвязи (МСЭ) и Всемирной метеорологической организации. В 2016 году партия Гамсахурдия «Свобода» принимала участие в парламентских выборах в блоке с пророссийской партией «Альянс патриотов».
В прошлом году Гамсахурдия обвинил Национальную  парламентскую библиотеку Грузии в распространении фейковых интервью его отца. По его утверждению, это было частью масштабной кампании с целью представить первого президента Грузии «радикально-фанатичным и маргинальным антизападным деятелем, кипящим примитивным национализмом».