Ուկրաինայի հակաօդային պաշտպանության համար ավելի շատ հրթիռներ են անհրաժեշտ. Զելենսկի
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին շնորհակալություն է հայտնել ուկրաինացի էներգետիկներին և վերանորոգման բրիգադներին, որոնք շուրջօրյա աշխատում են էներգահամակարգի վերականգնման ուղղությամբ՝ Ռուսաստանի հարվածներից հետո, հայտնում է РБК-Украина-ն։
Նա նշել է, որ էներգահամակարգում իրավիճակը շարունակում է մնալ բարդ, սակայն իշխանությունները և համապատասխան ծառայությունները անում են ամեն ինչ՝ հնարավորինս արագ վերականգնելու վնասված ենթակառուցվածքը։
Զելենսկին ընդգծել է, որ Ուկրաինային անհրաժեշտ է ավելի շատ պաշտպանություն, առաջին հերթին՝ հրթիռներ հակաօդային պաշտպանության համակարգերի համար։
«Եթե Ռուսաստանը դիտավորյալ ձգձգում է դիվանագիտական գործընթացը, ապա աշխարհի արձագանքը պետք է լինի վճռական․ ավելի շատ օգնություն Ուկրաինային և ավելի մեծ ճնշում ագրեսորի վրա։ Շնորհակալություն բոլոր գործընկերներին, որոնք այժմ մեզ հետ են, պատրաստ են օգնելու պաշտպանել կյանքը և ուժեղացնել Ուկրաինան, միասին աշխատել անվտանգության վերականգնման ուղղությամբ», – հայտարարել է Զելենսկին։

Зеленский: Украине необходимо больше ракет для ПВО
Президент Украины Владимир Зеленский поблагодарил украинских энергетиков и ремонтные бригады, которые круглосуточно работают над восстановлением энергосистемы после российских ударов, сообщает РБК-Украина.
Он отметил, что ситуация в энергосистеме остается непростой, однако власти и соответствующие службы делают все возможное, чтобы как можно быстрее восстановить поврежденную инфраструктуру.
Зеленский подчеркнул, что Украине необходимо больше защиты, прежде всего - ракет к системам противовоздушной обороны.
«Если Россия умышленно затягивает дипломатический процесс, то реакция мира должна быть решительной: больше помощи Украине и больше давления на агрессора. Спасибо всем партнерам, которые сейчас с нами, которые готовы помогать защищать жизнь и усиливать Украину, вместе работать над восстановлением безопасности», - заявил Зеленский.