Ուկրաինան հրետանային հարված է հասցրել Զապորոժիեի ատոմային էլեկտրակայանին
Ուկրաինան հրետանային արևմտյան հեռահար զենքի կիրառմամբ հարված է հասցրել Զապորոժիեի ատոմային էլեկտրակայանին, ՌԻԱ «Նովոստի»-ն հայտնել են Էներգոդարի վարչակազմի մամուլի ծառայությունում։
«Զապորոժիեի ատոմակայանի տարածքում հրետանային հարվածներ են գրանցվել, ըստ ստացված տվյալների՝ հարվածներ են հասցվել արևմտյան հեռահար զինատեսակներից, կրակը բացվել է Դնեպրի մյուս ափից:
Արկերը պայթել են կայանի վարչական շենքերից մեկի անմիջական հարևանությամբ։ Կայանի կրիտիկական օբյեկտները չեն տուժել»,- ասել է պաշտոնյան։ Նա պարզաբանել է, որ ձեռնարկության աշխատակիցների շրջանում տուժածների մասին տեղեկությունը ճշտվում է։
«Բացի այդ, Զապորոժիեի ատոմակայանին հրետանային հարվածից անմիջապես հետո Ուկրաինայի ազգայնական կազմավորումները կրակ են բացել Էներգոդարի արվարձանների վրա»,- հավելել է գործակալության զրուցակիցը։
Վերջին շաբաթների ընթացքում Ուկրաինայի Զինված ուժերը պարբերաբար գրոհում է ԶԱԷԿ-ը, որը հղի  է լայնածավալ միջուկային աղետի վտանգով։ Գնդակոծությունից արդեն վնասվել է Կախովսկայա ենթակայանի բարձրավոլտ գիծը, անձնակազմը ստիպված է եղել կրճատել երկու էներգաբլոկի հզորությունը։

ВСУ нанесли артиллерийский удар по Запорожской АЭС
Украинские силовики нанесли артиллерийский удар при помощи западного дальнобойного вооружения по Запорожской АЭС, сообщили РИА Новости в пресс-службе администрации Энергодара.
"Зафиксированы артиллерийские удары по территории Запорожской атомной электростанции. По полученным данным, для нанесения удара использовалось западное дальнобойное вооружение, огонь велся с противоположной стороны Днепра. Снаряды разорвались в непосредственной близости от одного из административных зданий станции. Критические объекты станции не повреждены", — сказал представитель властей.
Он уточнил, что сведения о пострадавших среди сотрудников предприятия уточняются."Кроме того, сразу после артудара по ЗАЭС националистические формирования Украины открыли огонь по пригороду Энергодара", — добавил собеседник агентства.
Позднее член главного совета администрации региона Владимир Рогов отметил, что по территории Запорожской АЭС было как минимум четыре попадания из тяжелой артиллерии натовского образца.