Ուկրաինական հետքը «Հյուսիսային հոսքերի» պայթեցումներում ավելի հաճախ է դրսեւորվում. Պեսկով
«Հյուսիսային հոսքերի» դիվերսիայի հետաքննողները պետք է ուշադրություն դարձնեն «ուկրաինական հետքին», որն ավելի հաճախ է հայտնվում, լրագրողներին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Ուկրաինական հետքերը այդ դիվերսիայում ավելի հաճախ են դրսեւորվում տարբեր զեկույցներում, հետաքննություններում, ԶԼՄ տեղեկություններում։ Դա իսկապես այդպես է»,- նշել է նա՝ մեկնաբանելով The Washington Post-ի հրապարակումը «Հյուսիսային հոսքերի» դիվերսիային Ուկրաինայի ԶՈւ գնդապետ Ռոման Չերվինսկու մասնակցության մասին, տեղեկացրել է ՏԱՍՍ-ը։
Պեսկովն ավելացրել է, որ Կրեմլում ուշադիր ուսումնասիրում են այդ բոլոր տվյալները։ «Բայց դա առիթ է նրանց համար, ովքեր վարում են հետաքննությունը, այնուամենայնիվ, հաշվի առնել դա եւ «չփակել» այդ թեման, այլ ձգտել հայտարարել եւ հետաքննության հրապարակային արդյունքներ ներկայացնել, մեղավորներ, կատարողներ նշել, նշել նրանց, ովքեր մասնակցել են կոորդինացմանը, պատվիրմանը. այդ բոլոր անունները պետք է նշվեն»,- ընդգծել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
Նա նաեւ ուշադրություն է հատկացրել հոդվածում առկա այն պնդմանը, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին կարող էր տեղյակ չլինել իր ենթակաների այդ գործողությունների մասին։ «Դա, իհարկե, բավական տագնապալի նշան է, ոչ միայն մեզ մոտ, այլեւ հավաքական Արեւմուտքի երկրների համար։ Որովհետեւ եթե Կիեւի ռեժիմը արդեն չի վերահսկում իրավիճակն իր երկրում, ապա դա տագնապեցնող է եւ պետք է ուշադրության առնվի»,- ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարը։

Песков: украинский след в подрыве «Северных потоков» проявляется все чаще
Расследователи диверсии на «Северных потоках» должны обратить внимание на «украинский след» в этом теракте, который проявляется все чаще, заявил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«Украинские следы этой диверсии, террористического акта все больше и больше появляются в различных докладах, расследованиях, сообщениях СМИ. Это действительно так», - отметил он, комментируя публикацию The Washington Post о причастности полковника ВСУ Романа Червинского к диверсии на «Северных потоках», передает ТАССю
Песков добавил, что в Кремле внимательно изучают все эти данные. «Но в любом случае это повод для тех, кто ведет расследование, все-таки учитывать это и не "заматывать" эту тему, а стремиться объявить и сделать публичными результаты расследования, назвать виновных, исполнителей, тех, кто участвовал в координации, заказывал - все эти имена должны быть названы», - подчеркнул представитель Кремля.
Он также обратил внимание на содержавшееся в этой статье утверждение о том, что президент Украины Владимир Зеленский мог быть не в курсе подобных действий своих подчиненных. «Это, конечно, весьма тревожный знак должен быть, причем не только для нас, но и для стран коллективного Запада. Потому что если киевский режим уже не контролирует ситуацию у себя в стране, то это тревожно и тоже должно приниматься во внимание», - резюмировал пресс-секретарь российского лидера.