Թուրքիայում հրդեհների վնասները կգերազանցեն 35 մլրդ դոլարը
Ընդդիմադիր քեմալական «Ժողովրդահանրապետական» կուսակցությունից (CHP-ԺՀԿ) ընտրված Թուրքիայի մեջլիսի պատգամավոր Չեթին Օսման Բուդաքը խոսել է Թուրքիայում 13 օր շարունակվող հրդեհների պատճառած վնասների մասին:
Ըստ ընդդիմադիր պատգամաավորի՝  հրդեհների պատճառած վնասները կարող են գերազանցել 300 մլրդ թուրքական լիրան (35 մլրդ դոլար):
Այս մասին գրում է ermenihaber-ը։
«Վերջին 10 օրում այրված անտառների մակերեսը հավասար է նախորդ ամբողջ տարվա ընթացքում վառված անտառածածկ տարածքի մակերեսին: Մոտավորապես 200 հազար հեկտար անտառային տարածք մոխրացել է: Այրված անտառների ու տուրիզմի ոլորտում գրանցվելիք վնասները մեր երկրի համար 300 մլրդ լիրայից (35 մլրդ դոլար) ավել կարժենան»,- ասել է Բուդաքը:
Վերջինս նշել է, որ 2019-ին միայն Անթալիայի Մանավգաթ (այստեղ էր հրդեհի խոշոր ու տևական օջախներից մեկը) շրջանի տուրիզմից ստացած եկամուտը կազմել է 4.5 մլրդ դոլար՝ տորիզմի վնասները կանխատեսելով առնվազն 100 մլրդ լիրա (11.6 մլրդ ոլար):
Ընդդիմադիր պատգամավորը տեղեկացրել է նաև անասնապահության, մեղվաբուծության ու մի շարք արոմատիզատոր բույսերի ոչնչացման մասին:

Ущерб от пожаров в Турции может превысить 35 млрд долларов
Ущерб от продолжающиеся уже около двух недель пожаров в Турции может превысить 35 млрд долларов (300 млрд турецких лир). Об этом, как сообщает Ermenihaber, заявил Четин Осман Будак, член парламента Турции, избранный от оппозиционной кемалистской республиканской народной партии (CHP).
«Площадь лесов, выгоревших за последние 10 дней, равна площади лесов, выгоревших за весь предыдущий год. В частности, сожжено примерно 200 тысяч гектаров леса. Выгоревшие леса и ущерб, нанесенный туризму, обойдутся нашей стране более чем в 300 миллиардов лир.
В 2019 году доход от туризма только в районе Манавгата в Анталии (здесь был один из крупнейших местных пожаров) составил 4,5 млрд долларов, убытки туристического сектора окажутся не менее 100 млрд лир (11,6 млрд долларов)», — сказал Будак.