Թուրքական Իզմիրի մոտակայքում 5,1 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցել
Թուրքիայում տեղի է ունեցել 5,1 մագնիտուդով երկրաշարժ, տեղեկացրել է արտակարգ իրավիճակների վարչության թուրքական գործակալությունը (AFAD)։
Երկրաշարժի էպիկենտրոնը գտնվել է Իզմիրում, Մենդերես շրջանում։
Ցնցումները գրանցվել են տեղի ժամանակով ժամը 08.19-ին։
Ստորգետնյա ցնցումը գրանցվել է 8,5 կիլոմետր խորությունում։
«Մեր նահանգապետը ոչ մի բացասական նորություն չի ստացել երկրաշարժի մասին։ Ես մեր տուժած քաղաքացիներին ցանկանում եմ արագ ապաքինում»,- նշվել է Իզմիրի նահանգապետի վարչության հայտարարությունում։
AFAD-ում եւս հայտնել են, որ երկրաշարժից հետո «բացասական իրավիճակ» չկա։
«Դաշտերի սքանավորման աշխատանքները շարունակվում են, եւ մեր թիմերը մարտական պատրաստ վիճակում են։ Մենք մեր տուժած քաղաքացիներին ցանկանում ենք արագ ապաքինում»,- նշվել է հայտարարությունում։

В Турции произошло землетрясение магнитудой 5,1: сообщается о пострадавших
В Турции произошло землетрясение магнитудой 5,1, сообщает турецкое агентство по управлению чрезвычайными ситуациями AFAD.
Эпицентр землетрясения находился  в районе Мендерес в Измире.
Толчки были зафиксированы в 08:19 по местному времени.
Подземный толчок был зафиксирован на глубине 8,5 километров под землей.
«Нашему губернатору не поступило никаких негативных новостей относительно землетрясения магнитудой 5,1, произошедшего по состоянию на 19 августа, с центром в Эгейском море – заливе Кушадасы – Мендерес. Я желаю всем нашим гражданам скорейшего выздоровления», - говорится в заявлении администрации губернатора Измира.
При этом в AFAD заявили об отсутствии «негативной ситуации» после землетрясения.
«Работы по сканированию полей продолжаются, и наши команды находятся в состоянии боевой готовности. Мы желаем нашим пострадавшим гражданам скорейшего выздоровления», - отмечается в заявлении.