Թուրքիան պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում օգտագործել Ռուսաստանից գնված С-400-ները
Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարար Յաշար Գյուլերը հայտարարել է, որ Թուրքիան պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում օգտագործել Ռուսաստանից գնված հակաօդային պաշտպանության С-400 համակարգերը։ Նա նշել է, որ այդ համալիրները գնելուց հետո դրանք պարզապես պարապ չեն նստելու, այլ անհրաժեշտության դեպքում կօգտագործվեն, այս հայտարարությունները մեջբերել է CNN Turk-ը։
Թուրքիան Ռուսաստանից 2,5 միլիարդ դոլարով ձեռք է բերել С-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգերի չորս դիվիզիոն։ 2019 թվականի հոկտեմբերին հայտարարվեց, որ այս համալիրների մատակարարման պայմանագիրն ավարտված է։
Այն ժամանակ Թուրքիան С-400-ի հնարավորություններով հակաօդային պաշտպանության նմանատիպ համակարգեր չուներ։ Անցյալ օգոստոսին ՌԴ Ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայության ղեկավար Դմիտրի Շուգաևը հայտարարեց, որ ստորագրվել է Թուրքիային Ս-400 գնդի երկրորդ գնդի մատակարարման պայմանագիր, որը նախատեսում է առանձին բաղադրիչների արտադրության տեղայնացում։ համակարգ.
C-400 Триумф-ը ռուսական զենիթահրթիռային համակարգ է` մեծ և միջին հեռահարության զենիթահրթիռային համակարգ։ Այն շահագործման է հանձնվել 2007 թվականի ապրիլի 28-ին։

Турция готова при необходимости применить купленные у России С-400
Министр национальной обороны Турции Яшар Гюлер заявил, что Турция готова использовать приобретенные у России ЗРС С-400 в случае необходимости. Он отметил, что после покупки этих комплексов они не будут просто простаивать, а будут задействованы при необходимости, эти высказывания были процитированы телеканалом CNN Turk.
Турция приобрела у России четыре дивизиона систем ПВО С-400 за $2,5 миллиарда. В октябре 2019 года было объявлено о выполнении контракта на поставку этих комплексов.
В то время у Турции не было аналогичных систем ПВО с такими возможностями, как у С-400. В августе прошлого года глава Федеральной службы по военно-техническому сотрудничеству России Дмитрий Шугаев сообщил, что контракт на поставку второго полка С-400 Турции был подписан и предусматривает локализацию производства отдельных компонентов системы.
С-400 «Триумф» — российский зенитный ракетный комплекс (ЗРК), зенитная ракетная система большой и средней дальности. Она была принята на вооружение 28 апреля 2007 года.