Թուրքիան պարտավորվել է հարգել Արաքս գետի՝ Իրանին պատկանող մասերը
Թուրքիան պարտավորվել է հարգել Արաքս գետի՝ Իրանին պատկանող մասերը։ Այս մասին ասել է Իրանի էներգետիկայի փոխնախարար Մոհամեդ Ջավանբահթը, տեղեկացրել է Mehr-ը։
Ջավանբահթը, որը գլխավորում էր Իրանի պատվիրակությունը իրանա-թուրքական համագործակցության կոմիտեի երկրորդ նիստում, ասել է, որ Անկարան հավաստիացրել է Իրանին, որ ամբարտակի կառուցումը Արաքս գետի վրա որեւէ սահմանափակում չի ստեղծի Իրանի ջրային ռեսուրսների համար։
Նրա խոսքով՝ թուրք պաշտոնյաները ընդգծել են, որ այդ ամբարտակները հիմնականում նախատեսված են էլեկտրաէներգիայի արտադրման համար, եւ Իրանը կարող է օգտագործել գետի իր բաժինը երաշտի ժամանակ։

Турция обязалась уважать части вод в реке Аракс
Турция обязалась уважать части вод в реке Аракс, принадлежащие Ирану. Об этом заявил заместитель министра энергетики ИРИ Мохаммед Джаванбахт, передает Mehr.
Джаванбахт, который возглавлял иранскую делегацию на втором заседании ирано-турецкого комитета сотрудничества, заявил, что Анкара заверила Иран, что строительство плотины на реке Аракс не создаст никаких ограничений для иранских водных ресурсов.
По его словам, турецкие чиновники подчеркнули, что эти плотины в основном предназначены для производства электроэнергии, и Иран сможет использовать свои доли реки во время засухи.